Tatarski pomnik stanął w Lasach Piaśnickich

  Tatarski pomnik stanął w Lasach Piaśnickich

  Tomasz Smuga

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Tatarski pomnik stanął w Lasach Piaśnickich

  ©fot.t.smuga

  W asyście honorowej Marynarki Wojennej w Piaśnicy odsłonięto pomnik zamordowanego przez hitlerowców Leona Kryczyńskiego.
  Tatarski pomnik stanął w Lasach Piaśnickich

  ©fot.t.smuga

  Pomnik ku czci Leona Najmana - Mirzy Kryczyńskiego, Tatara, przedwojennego wiceprezesa Sądu Okręgowego w Gdyni, historyka i działacza społecznego, został odsłonięty w miniony piątek w Lasach Piaśnickich.

  Obelisk postawiono z inicjatywy Związku Szlachty Tatarskiej Byłego Księstwa Litewskiego. Po napaści Niemiec na Polskę w Lasach Piaśnickich - zwanych także przez miejscowych „Kaszubską Golgotą” - hitlerowcy zamordowali kilkanaście tysięcy osób.
  Wśród ofiar był m.in. Leon Kryczyński. - Był Polakiem, Tatarem, muzułmaninem i Europejczykiem. Był wybitnym prawnikiem, podróżnikiem, pisarzem i uczestniczył w narodowo-wyzwoleńczych walkach na Krymie i w Azerbejdżanie. W czasach przedwojennych, w latach 1935-1939, był także wiceprezesem Sądu Okręgowego w Gdyni - opowiada Andrzej Bajer ze Związku Szlachty Tatarskiej Byłego Księstwa Litewskiego.

  Ponadto Kryczyński był autorem wielu publikacji na temat historii Tatarów RP i redaktorem naczelnym wydawnictwa naukowego - „Rocznik Tatarski”. 27 września 1939 r. został aresztowany przez gestapo. Jego nazwisko znajduje się na liście ponad 800 zidentyfikowanych osób rozstrzelanych w Lasach Piaśnickich w 1939 r. i na początku 1940 roku.

  Chociaż fizycznie pomnik stoi w największej nekropolii naszego województwa od października 2015 roku, to uroczyście został odsłonięty dopiero pół roku później. Temat poruszaliśmy już wcześniej w obszernej publikacji na łamach „Dziennika Bałtyckiego”. Przypomnijmy tylko, że według władz, pomnik postawiono bez uzyskania wszystkich zezwoleń.

  - Wszystkie formalnoprawne dokumenty zostały już załatwione. Uzyskaliśmy zgodę nadleśnictwa oraz zgody budowlane. Kwestią był tylko termin odsłonięcia pomnika, na 15 kwietnia ustalił go minister - tłumaczy Andrzej Bajer.

  W uroczystości, które odbyły się w asyście honorowej Marynarki Wojennej, udział wzięły m.in. władze samorządowe, służby mundurowe, duchowni i zaproszeni goście. - Tatarzy są bardzo silnie związani z Polską. Są tutaj od ponad 660 lat - podkreśla Andrzej Bajer. - Tatarów muzułmanów jest około 3,5 tysiąca, zaś chrześcijańskich ponad 300 tysięcy - mam na myśli choćby osoby z korzeniami tatarskimi. Ma to też związek z małżeństwami mieszanymi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie wiedziałem

  Kewin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A ten batman to też Tatar?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo