Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi CES w Las Vegas: Nowa rewolucja technologiczna dzięki przesyłowi danych i produktom spersonalizowanym

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Samochód-deskorolka startupu Canoo z Los Angeles, który wykorzystał do tworzenia tego podwozia platformę 3DEXPERIENCE
Samochód-deskorolka startupu Canoo z Los Angeles, który wykorzystał do tworzenia tego podwozia platformę 3DEXPERIENCE Wojciech Rogacin
Era technologii 5G dokona całkowitej transformacji sposobu życia całych społeczeństw - od poruszania się pojazdami po zmiany w miastach i mieszkaniach. Nowinki technologiczne pokazane na targach CES w Las Vegas na początku stycznia świadczą o tym, że firmy już się do tej rewolucji przygotowują.

Główne motto tegorocznych targów CES (Consumer Electronic Show), które odbyły się w drugim tygodniu stycznia w Las Vegas, brzmiało: naszą przyszłością są tzw. inteligentne domy (smart home), które będą znajdować się w inteligentnych miastach (smart city), po których poruszać się będą głównie pojazdy elektryczne, a w dodatku wiele z nich będzie autonomicznych (jeżdżących bez kierowcy).

Ważne będzie zapewnienie stałego i szybkiego przesyłu danych w każdej lokalizacji. Będzie to niezwykle istotne w inteligentnych miastach, w których po prostu roić się będzie od coraz większej liczby urządzeń technologicznych, działających dzięki otrzymywaniu danych.

Podwozie-deskorolka

I na targach CES już pojawiły się przedsiębiorstwa z gotowymi rozwiązaniami. Francuska firma Dassault Systèmes pokazała w Las Vegas między innymi platformę 3DEXPERIENCE, która łączy wszystkie obszary działalności firmy - procesy projektowe, produkcyjne i biznesowe - oraz pozwala na tworzenie w środowisku wirtualnym innowacyjnych rozwiązań m.in. z dziedziny mobilności i dóbr konsumpcyjnych.

Przykładem są elektryczne i autonomiczne pojazdy. Auta te będą wyposażane w coraz nowocześniejsze urządzenia elektroniczne, właściwie można powiedzieć, że będą to swego rodzaju jeżdżące komputery. Będą musiały odbierać i wysyłać sygnały oraz dane od i do innych pojazdów, a także do użytkowników. - Platforma 3DEXPERIENCE umożliwi zaprojektowanie tych złożonych systemów i wirtualne sprawdzenie ich skuteczności wraz z analizą potencjalnych interferencji sygnałów radiowych. Dzięki temu, w każdym miejscu w mieście będzie możliwy skuteczny przepływ danych między pojazdami, i na przykład dostarczanie video zwykłym użytkownikom smartfonów - mówi Jean-François Hébert, dyrektor sprzedaży w Dassault Systèmes.

Dodaje, że jego firma dostarcza producentom platformę umożliwiającą tworzenie urządzeń przeznaczonych dla konsumentów i również takich, które wymagają szybkiego przesyłu danych.

O tym, jak ważne będzie zapewnienie przepływu danych samochodom nowego typu świadczy fakt, że sektor motoryzacyjny na CES 2020 w Las Vegas był bodaj najsilniej reprezentowany, a stoiska moto były wręcz oblegane przez zwiedzających. W dodatku pojawili się zupełnie nowi i nieoczekiwani gracze w tej branży, jak np. znana z elektroniki firma Sony, która pokazała prototyp swego pojazdu, wyposażonego w urządzenia wyprodukowane przez tę firmę.

Już całe sterowanie pojazdem, a także zapewnienie rozrywki podróżującym wymagać będzie stałej dostawy dużej liczby danych. Podobnie, jak w innym prototypie pokazanym na tych targach - firmy Samsung. Ta ostatnia oferuje producentom pojazdów rozwiązania pozwalające na konstruowanie pojazdów autonomicznych, dostosowanych do jazdy w inteligentnych miastach.
Wykorzystując rozwiązanie Dassault Systèmes, bez potrzeby posiadania własnych serwerów startup Canoo z Los Angeles wykorzystując platformę 3DEXPERIENCE, w niecałe dwa lata zaprojektował pierwszy fizyczny prototyp pojazdu bazującego na konstrukcji deskorolki, w którym na standardowym „podwoziu” można montować różne moduły i systemy. Warto wspomnieć, że tradycyjny proces stworzenia nowego pojazdu w automotive trwa 4,5 roku.

Startup chwali się, że od grudnia 2017 roku na drogi wyjechało już 35 pojazdów na tych podwoziach.

Stały dopływ danych

Te rozwiązania świadczą o wielkiej potrzebie tworzenia odpowiedniej infrastruktury do przesyłu danych. Ale nie tylko potrzebują ich samochody, ale również zwykli przechodnie w mieście, którzy przy pomocy smartfonów będą na odległość sterować np. urządzeniami w swoich domach czy biurach, oglądać wideo, odbierać wszelkie informacje. Oni również muszą mieć pewność, że sygnał 5G dotrze do nich w najbardziej zatłoczonych miejscach w mieście, czy w zabudowanych dystryktach.

Rozwiązania zaprojektowane w platformie 3DEXPERIENCE (wirtualną symulację rozchodzenia się zakłoceń sygnałów radiowych) testowano m.in. na Champs-Élysées w Paryżu, gdyż tam zawsze gromadzą się największe tłumy paryżan i turystów. Platforma, udostępniona miastom, dostawcom sprzętu sieciowego, operatorom i producentom urządzeń, przyspiesza dostawę inteligentnych wrażeń użytkowych opartych na wysokiej przepustowości, szybkości i krótkim czasie oczekiwania. Rozwiązanie to integruje tworzenie i konfigurację całej sieci wartości, w tym chipów, sieci i urządzeń 5G, w cyfrowym środowisku 3D.

Spersonalizowane obuwie

- Inne obszary zastosowania platformy 3DEXPERIENCE, to m.in. fabryki i zakłady pracy, gdzie pracownicy dzięki technologii 5G mają umożliwiony błyskawiczny przepływ danych - mówi Jean-François Hébert. Efektem takiego działania jest zupełnie nowe doświadczenie konsumenckie. Przykładem jest zaprojektowanie przez Laboratorium Innowacji ECCO i platformę 3DEXPERIENCE spersonalizowanego obuwia. Pozwala ono na rejestrowanie danych z czujników z obuwia konkretnej osoby w czasie rzeczywistym i przesyłanie ich do bliźniaczej kopii cyfrowej w chmurze, a następnie analizę w celu poprawy kondycji i efektywności.
Podobne rozwiązanie można zastosować m.in. w fabrykach, sklepach, szpitalach i miastach.

Ta rzeczywistość jest już za rogiem, chociaż być może niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Na pewno dokładnie widać ją było obserwując targi CES w Las Vegas - największe targi elektroniki użytkowej na świecie.

- Wkraczamy w nową dekadę, która w dziedzinie technologii będzie rewolucyjna. Chcemy pokazać, jakie nowe technologie zdominują życie na naszej planecie w ciągu najbliższych lat - mówił Gary Shapiro, prezydent Stowarzyszenia Technologii Konsumenckiej podczas otwarcia CES w Las Vegas.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Targi CES w Las Vegas: Nowa rewolucja technologiczna dzięki przesyłowi danych i produktom spersonalizowanym - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki