MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza Antykryzysowa. Sztab Kryzysowy Pomorskich Przedsiębiorców wydał kolejne oświadczenie dotyczące tej ustawy i jej modyfikacji

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Karol Makurat/Reporter
Uważamy, że zaproponowane w ustawie Tarcza Antykryzysowa instrumenty wsparcia i ochrony dla przedsiębiorców przed negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa są zdecydowanie niewystarczające i nie stanowią odpowiedzi na zaistniałe nadzwyczajne potrzeby – pisze Sztab Kryzysowy Pomorskich Przedsiębiorców w czwartym już oświadczeniu dotyczącym ustawy Tarcza Antykryzysowa i jej planowanych modyfikacji. Apeluje o natychmiastowe podjęcie działań mających na celu – już obecnie – ratowanie katastrofalnej sytuacji wielu mikro- oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Wnioski Sztabu Kryzysowego Pomorskich Przedsiębiorców o Tarczy Antykryzysowej. Legislacja krajowa:

 1. Natychmiastowe zaprzestanie procedowania wprowadzenia nowych podatków, które dla przedsiębiorców w samym tylko finansowym i proceduralnym wymiarze są zabójcze i przyczynią się do likwidacji firm oraz ich upadłości. Dotyczy to proponowanych przez Premiera Rządu podatków m.in. cyfrowego, od transakcji finansowych, podatku od śladu węglowego.
 2. Uproszczenie wszelkich procedur związanych z uzyskaniem pomocy przez przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej i wprowadzenie jako zasady udzielenia jej w oparciu o oświadczenie przedsiębiorcy co do stanu faktycznego oraz o wiedzę jaką posiadają instytucje udzielające pomocy na temat branży oraz poszczególnych firm. Obecne regulacje jako naczelną zasadę reprezentują brak zaufania do Pracodawców i do Urzędów czego przejawem jest m.in. np. wypłata dopłaty do wynagrodzenia w trzech transzach mimo tego, że pracodawca będzie się rozliczał i tak po okresie wsparcia, a trzy transze generują ogrom pracy urzędniczej.
 3. Wprowadzenie dla wszelkich Porozumień ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników wymaganych w przepisach Tarczy Antykryzysowej terminu 4 dni na ich zawarcie, a w przypadku braku porozumień zawartych w tym terminie wprowadzenie obowiązku wydania przez pracodawcę obowiązujących dla danego obszaru Regulaminów.
 4. Zniesienie zakazu handlu w niedzielę i umożliwienie dostępu obywateli do niezbędnych im produktów pierwszej potrzeby. Jest to konieczne rozwiązanie dla rozładowania powszechnych kolejek, szczególnie w sklepach spożywczych. Na Pomorzu w większości sklepów spożywczych (hipermarkety, sklepy sieciowe) wyznaczony okres dostawy dla odbiorców indywidualnych to najczęściej maj 2020. W pozostałych z uwagi na ilość zamówień terminy dostaw nie są wyznaczane. Sytuacja grozi paniką oraz większym ruchem osób w sklepach, co stanowi zagrożenie i dla mieszkańców i personelu.
 5. Wprowadzenie – w przypadku refinansowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, przez PFRON, które następowało wyłącznie po wypłacie tego wynagrodzenia przez pracodawcę – zasady wypłaty na rzecz pracodawcy kwot pokrywających wynagrodzenie dla osób niepełnosprawnych na podstawie oświadczenia pracodawcy, tak aby wypłata dla osoby niepełnosprawnej następowała ze środków przekazanych przez PFRON.
 6. Wsparcie dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne w zakresie uchylenia w art. 26a ust. 1a1 punktu 3, uzależniającego otrzymanie dofinansowań od terminowego ponoszenia kosztów płacy. Jako nieterminowe ponoszenie kosztów płacy traktowane jest bowiem składanie korekty w deklaracjach ubezpieczeniowych, związane np. z absencją chorobową zatrudnionego. Zwiększenie ryzyka nieobecności pracowników wskutek np. kwarantanny, sprawia, że uniknięcie korekt stanie się jeszcze trudniejsze niż do tej pory.
 7. Zawieszenie z mocy prawa do końca 2020 r. wykonania uchwał krajobrazowych wprowadzonych przez samorządy lub przesunięcie do 31.12.2020 terminu wejścia ich w życie.
 8. Zawieszenie na okres do końca 2020 r. prawa zamówień publicznych. Konieczne jest ukierunkowanie zamówień na firmy lokalne związane z miejscem wykonania zamówienia z zagwarantowaniem możliwości realizacji zamówienia przez pracowników związanych z miejscem zamieszkania i brakiem konieczności przemieszczania grup pracowników (przy ograniczeniu pracy hoteli, przy ograniczeniach związanych z możliwością korzystania z gastronomii).
 9. Wprowadzenie niezbędnego przepisu generalnego, który na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozwalałaby w szeregu ustaw, w których zastrzeżono formę pisemną na alternatywne stosowanie formy elektronicznej oraz elektronicznej formy zdalnej dla procedur związanych z obiorem prac (poprzez przekazywanie obrazu na odległość). Analogicznie przepis generalny powinien umożliwiać na ten czas, aby we wszystkich przypadkach, gdy umowy zastrzegają formę pisemną również można było stosować formę elektroniczną. Dla wszystkich sytuacji gdy strony muszą wykonać czynności odbioru należy wprowadzić możliwość dokonania czynności na odległość (zdalne przekazanie obrazu, przeprowadzenie negocjacji itd.).
 10. Wprowadzenie przepisów umożliwiających zawieranie m.in. umów leasingu i jej aneksów w formie elektronicznej poprzez np.: e-mail.
 11. Wprowadzenie mechanizmów poprawiających płynność poprzez zwroty nadpłaconych podatków, zwrotu składki ZUS zapłaconej przez pracodawcę, dla której następczo uzyskał zwolnienie z jej zapłacenia oraz uruchomienia środków z rachunków VAT dla innych potrzeb płatniczych.
 12. Niewliczanie do określonej w ustawie liczby „do 10 ubezpieczonych” młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
 13. Uwzględnienie ochrony pracowników zatrudnionych w organizacjach pozarządowych oraz podmiotach ekonomii społecznej na umowach cywilno-prawnych, również w organizacjach i podmiotach ekonomii społecznej, które nie spełniają kryteriów ustawowej definicji pracodawcy oraz ochrony pracowników zatrudnionych w wymiarze mniejszym niż 0,5 etatu. Rozciągnięcie tarczy na podmioty ekonomii społecznej utworzone po kwietniu 2019 r.

Przedsiębiorcy apelują o proste i przyjazne rozwiązania

Stanowczo domagamy się, aby przy planowaniu i wdrażaniu działań skierowanych do sektora przedsiębiorców uwzględnić głos i postulaty samych zainteresowanych – organizacji pracodawców, z wykorzystaniem także współpracy w ramach takich gremiów jak Rada Dialogu Społecznego. Rozmiar ustawy oraz stopień skomplikowania procedur i generowana biurokracja stanowią bardzo poważne bariery w dostępności zaprojektowanych instrumentów. Wnosimy o pilne odejście od tworzenia skomplikowanych struktur prawnych niemożliwych do stosowania bez ponoszenia kosztów eksperckich. Apelujemy o tworzenie prostych i przyjaznych rozwiązań dla przedsiębiorców w postaci krótkich i czytelnych przepisów – pisze w apelu Sztab Kryzysowy Pomorskich Przedsiębiorców.

Uważa, że obecne propozycje rządu:

 • są niewystarczające i nie biorą pod uwagę najważniejszych postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców,
 • nie były konsultowane z organizacjami pracodawców,
 • nie uwzględniają nadal działań zapobiegających redukcjom zatrudnienia oraz odciążenia firm z obowiązkowych danin, których regulowanie będzie się odbywało kosztem miejsc pracy oraz utraty płynności,
 • generują ogrom biurokracji poprzez rozległość przepisów i ich rozmiar (obecnie już prawie 300 stron przepisów),
 • w obszarze podatkowym (nowe pomysły na podatki) zagrażają przedsiębiorczości w okresie kryzysu.

Apelujemy do przystąpienia do pracy nad realnymi rozwiązaniami wspierającymi zachowanie miejsc pracy i utrzymanie działalności przez przedsiębiorstwa i konsultacje wszelkich rozwiązań z naszym środowiskiem. Niezmiennie stoimy na stanowisku, że trzeba ograniczyć wszelkie ryzyka, obciążenia i obowiązki pracodawców, aby mogli oni skoncentrować się na przeciwdziałaniu zagrożeniom i skutecznie chronić i ratować swoje firmy oraz pracowników – twierdzi Sztab Kryzysowy Pomorskich Przedsiębiorców.

Dodaje, że należy powstrzymać wszelkie planowane na ten rok zmiany legislacyjne, które mogłyby negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstw i ich sytuację finansową.

Ten kryzys dotyczy nas wszystkich, dlatego pozostajemy solidarni jako środowisko i jako obywatele, występując wspólnie zwłaszcza w obronie tych w najgorszej sytuacji i jednocześnie domagając się ochrony innych narażonych. Apelujemy do Państwa o połączenie działań i pilne interwencje we wskazanych obszarach – apeluje Sztab Kryzysowy Pomorskich Przedsiębiorców.

Pełna treść apelu Sztabu Kryzysowego Pomorskich Przedsiębiorców

Sztab Kryzysowy Pomorskich Przedsiębiorców tworzą organizacje pracodawców z województwa pomorskiego: Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Loża Gdańska Business Centre Club, Pomorski Związek Pracodawców LEWIATAN, Pracodawcy Pomorza, Gdański Klub Biznesu, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Kaszubski Związek Pracodawców, Regionalna Izba Przedsiębiorców NORDA, Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców, Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług, Izba Rzemiosła I Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego oraz Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej „Dobra Robota”.

Koronawirus: pytania i odpowiedzi
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki