Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza antykryzysowa 3.0. Firmy w epidemii będą mogły łatwiej ciąć zatrudnienie i płace? Zwolnienie mejlem, brak odpraw i przymusowe urlopy?

MT
Tarcza antykryzysowa 3.0. Firmy w epidemii będą mogły łatwiej ciąć zatrudnienie i płace? Zwolnienie mejlem, brak odpraw i przymusowe urlopy?
Tarcza antykryzysowa 3.0. Firmy w epidemii będą mogły łatwiej ciąć zatrudnienie i płace? Zwolnienie mejlem, brak odpraw i przymusowe urlopy? Adam Jankowski
Powiadamianie pracownika o zwolnieniu emailem, brak trzymiesięcznych odpraw, cięcia płacy bez informowania związków czy samych pracowników o 10 proc. Czy takie rozwiązania ma wprowadzać tarcza antykryzysowa 3.0?

Tarcza antykryzysowa 3.0 - co się w niej znajdzie?

Do tej pory dwie tarcze były nastawione na utrzymanie płynności firm i zachowanie jak największej liczby miejsc pracy. Firmy, które poniosły straty w epidemii mogą skorzystać z dopłat do wynagrodzeń czy ulg w składkach na ZUS, tak aby nie musiały zwalniać pracowników.

Teraz rząd planuje kolejną aktualizację tarczy, tym razem 3.0, która według nieoficjalnych informacji ma dać nowe rozwiązania idące w przeciwnym kierunku. Tarcza 3.0 jak podała "Rzeczpospolita" ma wprowadzać znaczne ułatwienia jeśli chodzi o obniżki wynagrodzeń i zwolnienia w firmach, które zanotowały duży spadek obrotów w tym roku, o 20 proc. Pracownicy będą mogli się o nich dowiedzieć z maila.

I tak, wynagrodzenie będzie mogło zostać obcięte przez firmę o 10 proc. bez zgody pracownika czy związków zawodowych. Czy je pensje najprędzej mogą iść pod nóż? Pracowników emerytów-rencistów, pracowników na kilku etatach, pracowników.

Złagodzone maja być także zasady zwolnień. W przypadkach zwolnień grupowych firma nie będzie musiała wypłacać odpraw, jeżeli pracownik posiada dochody z innego źródła. Projekt zakłada również, że pracodawca nie będzie musiał uzgadniać zwolnień ze związkami zawodowymi. Wystarczy, że prześle odpowiednie oświadczenie do okręgowego inspektora pracy.

Rząd ma na dniach przedstawić założenia tarczy 3.0. Jego przedstawiciele dementują informacje, że ma wprowadzać powyższe rozwiązania.

- Informacje medialne o ograniczaniu praw pracowniczych nie znajdą odzwierciedlenia w projekcie, który ma przyjąć rząd. Pracownicy i pracodawcy zgłaszają różne propozycje zmian. Procedujemy je w drodze dialogu. Warto chwilę poczekać zanim ogłosi się ich ostateczne przyjęcie napisał Piotr Müller - rzecznik rządu na Twitterze.

Co o nowych rozwiązaniach w traczy mówią tymczasem pracodawcy?

- Cieszy, że w kolejnej nowelizacji Tarczy Antykryzysowej, w końcu w większym stopniu zwrócono uwagę na potrzeby dostosowania prawa pracy, do obecnych kryzysowych warunków prowadzenia firm. Podkreślamy konieczność modyfikacji zasad organizacji pracy (np. czas pracy, urlopy wypoczynkowe, zmniejszenie kosztów zatrudnienia) czy większego dostępu do wsparcia finansowego. Widzimy potrzebę wydłużenia umów na czas określony ponad dotychczasowe restrykcyjne limity. Chcielibyśmy też wydłużyć możliwość zatrudnienia pracownika za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej u jednego użytkownika pod warunkiem stosowania umowy o pracę. To są rozwiązania, które mogłyby pomóc utrzymać stabilność zespołów w dłuższej perspektywie i uniknąć zwalniania pracowników w najbliższym czasie – mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Co się może zmienić zakresie prawa pracy? Główne propozycje zawarte w tarczy mają dotyczyć m.in.:

  • doprecyzowanie pracy zdalnej, m.in. kwestia zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika, sporządzanie ewidencji wykonywanych czynności, odpowiedzialność pracodawcy za bezpieczeństwo i higienę pracy zdalnej oraz za wypadki przy tej pracy tylko w zakresie związanym z zapewnionymi przez siebie środkami pracy lub materiałami do pracy
  • możliwość obniżenia czasu pracy w celu otrzymania dofinansowania o 10 proc., tylko na podstawie oświadczenia pracodawcy (bez gody związków) – art. 15g nowy ust. 11(1)
  • pracodawca u którego wystąpił spadek obrotów i w związku z tym wystąpił istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń może wprowadzić przestój (do – 50 proc. wynagrodzenia) lub obniżony wymiar czasu pracy, bez dofinansowania, od 6 do 12 miesięcy
  • możliwość dofinansowania wynagrodzenia pracowników nieobjętych przestojem/obniżonym wymiarem czasu pracy
  • możliwość udzielenia zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę
  • w zakresie określonym w nowych przepisach nie będzie stosowało się ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
  • zawiesza się stosowanie postanowień porozumień zbiorowych, w szczególności układów zbiorowych pracy, o których mowa w art. 9 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, a także innych porozumień, regulaminów lub umów w zakresie gwarancji ochrony stosunku pracy, ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy lub jego zmianą, programów dobrowolnych odejść i innych ustaleń w tym zakresie
  • zawiesza się wpłaty na ZFŚS
  • wprowadza się możliwość wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki