Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taneczny chiński Nowy Rok w Teatrze Szekspirowskim. Widowisko taneczne "Chiński Nowy Rok - Mistrzowie tańca z Pekinu"

Grażyna Antoniewicz
Spektakl z okazji Chińskiego Nowego Roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (odbył się wczoraj, 31 stycznia) - jak dla mnie był wydarzeniem artystycznym i prawdziwą radością dla oczu. Wystąpił zespół Youth Dance Company z Akademii Tańca w Pekinie. Zespół działa przy słynnym Uniwersytecie Pekińskim

Aż do święta latarni

Widowisko, które wczoraj pokazano związane jest z dorocznym Świętem Wiosny (tak dosłownie tłumaczy się Chiński Nowy Rok). Wyraża radość z okazji nadchodzącego Nowego Roku (Roku Psa). To święto ruchome, przypadające w tym roku na 16 lutego i tradycyjnie celebrowane przez 15 dni, aż do Święta Latarni.
Święto Wiosny poprzedza wigilia, zbliżona w formie do naszej tradycji wigilii Bożego Narodzenia - wtedy w domach Chińczycy spożywają specjalne potrawy i wręczają sobie prezenty.

Prezentem dla widzów jest też widowisko (co roku wybierane przez ministerstwo kultury Chińskiej Republiki Ludowej) mające na celu promocję Chin w ramach międzynarodowego tournée.
Do reprezentowania kultury Chin wybrano tym razem Youth Dance Company - "młodzieżówka" Bejing Dance Academy w Pekinie (Akademii Tańca w Pekinie), jednego z największych i najbardziej znanych w Azji zespołów tanecznych.

Pieśń o zbieraniu morwy

Widowisko "Chiński Nowy Rok - Mistrzowie tańca z Pekinu" składało się z dwóch części. W pierwszej, współczesnej, zobaczyliśmy pełne emocji solo wykonane do piosenki niczym teledysk, była humorystyczna etiuda żeńska inspirowana "Pieśnią o zbieraniu morwy" z XII wieku oraz mieszane grupowe "Rozszczepienie".
Jednak znacznie większy zachwyt widowni wzbudziła druga część oparta na tradycyjnych pieśniach i tańcach. Pojawili się tancerze w niezwykle efektownych strojach. Jak wiadomo, tradycyjny taniec chiński - to kultura Chin zamknięta w ruchach ciała, ukazana w bogactwie kostiumów, opowiedziana za pomocą stóp, rąk i głów poruszających się w rytm historii.

Na początku zobaczyliśmy starożytny chiński kobiecy taniec "Ta Ge" z charakterystycznym śpiewem i rytmicznym "dreptaniem". Następnie czterech tancerzy wykonało niezwykle efektowną "Odprawę wojsk cesarza Qin". Świetnie przygotowani akrobatycznie tancerze inspirowani słynną Terakotową Armią z czasów dynastii Qini (221-207) uważaną za jeden dziesięciu cudów świata, wykonali skomplikowane, pełne energii ewolucje, w czym pomagał im dźwięczny, mocny rytm muzyki ludowej.
Widzowie mieli też okazję zobaczyć delikatną, zmysłową "Odę do kwiatu lotosu", z gracją wykonaną przez tancerkę sylwetkę rozwijającego się kwiatu lotosu - wyobrażenia piękna.

Tysiąc ramienne bóstwo

Zachwycił "Tysięcznoramienny taniec Bodhisattwy" - wykonany przez tancerki. Bodhisattwę Guanyin boginię miłosierdzia i współczucia. zaprezentowano w kilku wersjach i niezwykle efektownych złotych kostiumach, komponując figury zbiorowe z dziesięciu tancerek. Na finał przygotowano dynamiczny, pełen działających na wyobraźnię obrazów (jak początkowy układ "żywej rzeki" i ręce mieszkańców Chin dziękczynnie wzniesione w górę) taniec "Żółta Rzeka". Nawiązująca do Huang He (Rzeki Żółtej, zwanej rzeką-matką narodu chińskiego) choreografia pozwoliła 24 tancerzom widowiska stworzyć efektowny, pełen rozmachu niemal baletowy układ. Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia był Instytut Konfucjusz przy Uniwersytecie Gdańskim oraz Gdański Teatr Szekspirowski. W październiku planowany jest Festiwal Chiński.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki