Talent, pasja i praca, czyli młodzi na start! Igrzyska szkół branżowych z całej Europy EuroSkills 2023 odbędą się w Gdańsku

Materiał informacyjny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
Uczestnicy największego międzynarodowego konkursu umiejętności branżowych od 5 do 9 września 2023 roku spotkają się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo, gdzie w ponad 40 konkurencjach będzie rywalizowało przeszło 500 zawodników. To świetna okazja do wymiany doświadczeń, dzielenia się wiedzą i promocji szkolnictwa branżowego. Zanim jednak zobaczymy zmagania najlepszych europejskich "zawodowców", w listopadzie tego roku - również w Gdańsku - odbędą się krajowe eliminacje SkillsPoland2022, które wyłonią przyszłą reprezentację Polski.

Za organizację EuroSkills w Polsce odpowiada Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego FRSE, podkreśla, że przyszłoroczne wydarzenie to szansa nie tylko dla uczestników biorących udział w konkursie, ale również dla krajowej gospodarki.
- Inwestycja w szkolnictwo branżowe ma dziś kluczowe znaczenie na całym świecie. Dlatego w Polsce tak intensywnie wzmacniamy współpracę pomiędzy biznesem, przemysłem i sektorem edukacji. Każdy przedsiębiorca chce, aby młody człowiek, który kończy szkołę średnią lub studia i zaczyna pracę, był rzetelnie przygotowany, by miał doświadczenie.

Dziś fachowcy są potrzebni nie tylko w branżach tradycyjnych, ale również w zawodach przyszłości.
- Mówimy często o innowacjach, o innowacyjnej gospodarce, wspominamy o tym, jak przemysł powinien współpracować z gospodarką. Dlatego działamy na rzecz wyposażenia młodych ludzi w kompetencje - podkreśla dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE.

Tu podaj tekst alternatywny

W przyszłorocznych zawodach udział wezmą przedstawiciele 31 krajów. Swoje umiejętności zaprezentują w 6 obszarach: technologia informacyjna i komunikacyjna, technologia wytwarzania i inżynieria, technologia budowlana, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. Ich pracy będzie się przyglądać ponad 500 ekspertów i delegacje rządowe. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu na Pomorze ok. 100 tysięcy osób!

Tu podaj tekst alternatywny

EuroSkills to największe zawody, które skupiają setki uczestników z krajów członkowskich rywalizujących o miano tego najlepszego.

- EuroSkills to talent, entuzjazm, pasja i ciężka praca młodych ludzi - podkreśla Laurence Gates, chief executive officer of WorldSkills Europe. - Zawody branżowe, które organizujemy - potocznie nazywane igrzyskami - to najwyższy standard. Czym różnią się od igrzysk sportowych? Sportowiec, gdy raz mu się nie uda, może spróbować ponownie. W przypadku EuroSkills szansa na udział w zawodach pojawia się tylko raz.

Tu podaj tekst alternatywny

Bartosz Wicherek, kucharz i brązowy medalista zawodów EuroSkills 2021 w austriackim Graz przekonuje, że przeżył fantastyczną przygodę.
- Ogrom pracy, wytężonej i intensywnej edukacji zawodowej, ćwiczeń praktycznych. To daje satysfakcję. Ale najważniejsza jest droga, którą się przechodzi, nie rezultat. Ta przygoda ukształtowała mnie jako zawodowca. Stała się zawodową trampoliną.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Talent, pasja i praca, czyli młodzi na start! Igrzyska szkół branżowych z całej Europy EuroSkills 2023 odbędą się w Gdańsku - Express Bydgoski

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie