Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie są ulgi dla przedsiębiorców, którzy mają problemy z płacaniem składek ZUS przez wojnę w Ukrainie - raty, umorzenie, odroczenie składek

tk./red.
Ulgi dla przedsiębiorców, którzy już teraz płacą składki w Polsce i mają kłopoty finansowe z powodu wojny w Ukrainie. Ulgi to np. odroczenie terminu płatności, raty, w wyjątkowych sytuacjach umorzenia.

Spis treści

**
Płatnicy składek, którzy w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie mają trudności z terminowym opłaceniem składek na ubezpieczenia, mogą skorzystać z pomocy w spłacie należności, oferowanej przez ZUS.

O wsparcie można zwrócić się do doradcy ds. ulg i umorzeń, który udzieli wszelkich informacji o pomocy udzielanej przez ZUS. Doradca pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Z doradcą można skontaktować się telefonicznie lub umówić się na e-wizytę.

Możliwe formy pomocy to:

  • odroczenie terminu płatności składek ZUS - poniżej szczegóły
  • rozłożenie zadłużenia na raty - poniżej szczegóły
  • Należności z tytułu składek ZUS mogą być także umarzane - poniżej szczegóły

Odroczenie terminu płatności składek ZUS z powodu wojny na Ukrainie


Kto może starać się o odroczenie terminu płatności składek

Jeśli jesteś płatnikiem i masz chwilowe problemy z uregulowaniem bieżących składek, możesz starać się o odroczenie terminu płatności.
Kto może ubiegać się o odroczenie terminu płatności składek?

O odroczenie terminu płatności składek może ubiegać się każdy płatnik aktualnie zobowiązany do ich opłacania, który ma chwilowe problemy finansowe, uniemożliwiające pozyskanie środków na uregulowanie składek w ustawowym terminie płatności.
Osobą uprawnioną do złożenia wniosku o taką ulgę jest również pełnomocnik, czyli osoba posiadająca pisemne upoważnienie płatnika składek.
Jakie są korzyści z odroczenie terminu płatności składek

Dzięki odroczeniu terminu płatności będziesz mógł zapłacić składki później. Nowy termin zostanie ustalony w umowie z ZUS.
Jakie składki możesz odroczyć

Odroczenie może dotyczyć składek na:

  • ubezpieczenia społeczne,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Ważne! Odroczenie może dotyczyć tylko składek bieżących lub przyszłych, których termin płatności nie upłynął.
W jakim terminie złożyć wniosek

Wniosek o odroczenie złóż najpóźniej w dniu terminu płatności składek.
Jak uzyskać odroczenie terminu płatności składki

Szczegółowe informacje znajdziesz w dziale Katalog usług.

Ważne! Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi. Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, musisz zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.
Jakie masz uprawnienia, gdy podpiszesz umowę

Możesz opłacić należności w późniejszym terminie, ale na warunkach określonych w umowie. Unikniesz konsekwencji dochodzenia należności w postępowaniu egzekucyjnym.

Jakie są koszty odroczenia

Nie będziesz płacił odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną.

Wysokość tej opłaty to 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy. Opłata jest naliczana od następnego dnia po terminie płatności składki do dnia odroczenia włącznie.

Co jeśli zmieni się Twoja sytuacja finansowa

Jeśli zmieni się Twoja sytuacja finansowa (gdy pogorszy się lub poprawi), możesz złożyć wniosek o zmianę warunków udzielonej ulgi. Do wniosku dołącz dokumenty uzasadniające Twoją prośbę. ZUS na ich podstawie oceni, czy zmiany warunków umowy są zasadne. Jeżeli ZUS wyrazi zgodę na zmianę warunków umowy, zostanie zawarty aneks do tej umowy. Twój wniosek będzie rozpatrzony, jeżeli złożyłeś go przed upływem terminu płatności odroczonej składki. ZUS może wyznaczyć nowy termin zapłaty odroczonych składek. W tej sytuacji zmieni się wysokość opłaty prolongacyjnej.

Co jeśli nie dotrzymujesz warunków umowy

W wyjątkowych sytuacjach możesz złożyć wniosek o utrzymanie w mocy zawartej umowy odraczającej zapłatę składek. Do wniosku dołącz dokumenty, które potwierdzą szczególne przyczyny tego, że nie mogłeś lub nie będziesz mógł dotrzymać warunków umowy.

Utrzymanie w mocy udzielonej ulgi oznacza, iż możesz zapłacić należności objęte umową i ZUS nie będzie ich dochodził w trybie egzekucji.

Co jeśli umowa zostanie rozwiązana

Gdy nie dotrzymasz warunków udzielonej ulgi, umowa zostanie natychmiast zerwana. Wtedy odroczone należności musisz zapłacić, w tym odsetki za zwłokę. Ponadto możesz ponieść koszty upomnienia i koszty prowadzonej egzekucji administracyjnej lub sądowej.

Czy możesz odstąpić od umowy

W każdej chwili możesz odstąpić od umowy odraczającej termin płatności składek. Rozwiązanie umowy nastąpi z dniem wskazanym przez Ciebie w pisemnym oświadczeniu, nie wcześniej jednak niż z dniem złożenia go w ZUS.

Ważne! Gdy odstąpisz od umowy, odroczone należności musisz natychmiast zapłacić wraz z odsetkami za zwłokę. Jeśli tego nie zrobisz, będą one dochodzone w postępowaniu egzekucyjnym.


Rozłożenie zadłużenia ZUS na raty


Jak rozłożyć spłatę zadłużenia na raty

Masz problem z opłacaniem składek? Skorzystaj z ulgi, która polega na rozłożeniu zadłużenia na raty. Dzięki temu będziesz miał możliwość opłacenia zaległych składek w dłuższym terminie, jak również ZUS zawiesi prowadzone wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne. W tym celu złóż wniosek o rozłożenie na raty należności z tytułu składek.
Kto może ubiegać się o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty

Każda osoba, która ma wobec ZUS zadłużenie z tytułu składek i nie ma pieniędzy na jego spłatę. Mogą to być np.:

  • przedsiębiorcy i byli przedsiębiorcy,
  • spadkobiercy, osoby trzecie i następcy prawni, czyli osoby, na które przeniesiona została odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu nieopłaconych składek,
  • małżonkowie odpowiadający z majątku wspólnego za zadłużenie z tytułu składek współmałżonka,
  • pełnomocnik, czyli osoba, która jest upoważniona przez przedsiębiorcę lub inne osoby odpowiedzialne za zadłużenie.

Jakie są korzyści z rozłożenia spłaty zadłużenia na raty

  • Spłacisz zadłużenie w dłuższym okresie i na uzgodnionych warunkach.
  • Odsetki nie będą naliczane od następnego dnia po dniu, w którym wpłynął wniosek, a jedynie opłata prolongacyjna. Wynosi ona 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy.
  • Postępowanie egzekucyjne zostanie zawieszone.

Jakie należności można rozłożyć na raty?

Rozłożyć na raty można w pełnej wysokości składki na:

  • ubezpieczenia społeczne,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • Fundusz Emerytur Pomostowych

wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi do dnia złożenia wniosku. Na raty zostaną również rozłożone dodatkowa opłata i koszty upomnienia.

Jak uzyskać rozłożenie spłaty zadłużenia na raty

Ważne! Możesz skorzystać z pomocy doradcy ds. ulg i umorzeń w wybranych placówkach ZUS. Pomoże Ci także pracownik sali obsługi klientów.

Samo złożenie wniosku o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty nie gwarantuje udzielenia ulgi i nie stanowi ustawowej przesłanki do zawieszenia postępowania egzekucyjnego. Jeżeli ZUS odmówi Ci udzielenia ulgi, jesteś zobowiązany do uregulowania zadłużenia wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi włącznie do dnia zapłaty.

Co jeśli zmieni się Twoja sytuacja finansowa
Jeśli zmieni się Twoja sytuacja finansowa (gdy pogorszy się lub poprawi), możesz złożyć wniosek o zmianę warunków udzielonej ulgi. Do wniosku dołącz dokumenty uzasadniające Twoją prośbę. ZUS na ich podstawie oceni, czy zmiany warunków umowy jest zasadna. Jeżeli ZUS wyrazi zgodę na zmianę warunków umowy, zostanie zawarty aneks do tej umowy. W tej sytuacji zmieni się wysokość opłaty prolongacyjnej, natomiast wysokość odsetek nie ulegnie zmianie.

W ramach zmiany warunków umowy można:

  • wydłużyć bądź skrócić okres spłaty należności,
  • zmienić termin płatności rat lub ich wysokość.

Ważne! Do dnia podpisania aneksu do umowy musisz płacić raty zgodnie z dotychczasowym harmonogramem.
Co jeśli nie wypełniasz warunków umowy

Jeśli nie dotrzymasz warunków umowy, zostanie ona zerwana. Oznacza to, że powinieneś natychmiast spłacić należności objęte wcześniej umową.

W takiej sytuacji masz prawo złożyć wniosek o utrzymanie w mocy umowy ratalnej. Dołącz do wniosku dokumenty, które uzasadnią Twoją prośbę. Utrzymanie w mocy umowy oznacza, że możesz nadal spłacać raty zgodnie z warunkami umowy i że nie zostanie wznowione lub rozpoczęte postępowanie egzekucyjne.

Ważne! Po zerwaniu umowy musisz uregulować zadłużenie wraz z odsetkami za zwłokę, które będą naliczone włącznie do dnia zapłaty. Jeżeli tego nie zrobisz, zostanie rozpoczęte postępowanie egzekucyjne. Może ono zwiększyć zadłużenie o koszty upomnienia oraz koszty egzekucji.

Czy możesz odstąpić od umowy

W każdej chwili możesz odstąpić od umowy ratalnej. Rozwiązanie umowy następuje od dnia, który podasz w pisemnym oświadczeniu, jednak nie wcześniej niż od dnia jego złożenia w Zakładzie.

Ważne! Kiedy odstąpisz od umowy, masz obowiązek od razu spłacić zaległości wraz z odsetkami za zwłokę. Jeżeli tego nie zrobisz, zostanie rozpoczęte lub wznowione postępowanie egzekucyjne.


Umorzenie należności w ZUS - na jakich warunkach i zasadach jest możliwe

Masz zadłużenie w ZUS i nie jesteś w stanie go spłacić? ZUS może Ci pomóc, np. rozłożyć na raty Twoje zobowiązania. W wyjątkowych przypadkach możesz starać się o umorzenie należności. Jeżeli ZUS się zgodzi, nie będziesz musiał spłacać długu.

Ważne! Umorzenie składek ma negatywny wpływ na Twoje prawa do przyszłych świadczeń z ZUS i na ich wysokość.
Kto może starać się o umorzenie

Możesz starać się o umorzenie, jeżeli jesteś zadłużony z tytułu składek i nie masz żadnych możliwości, aby spłacić dług. Wniosek może złożyć m.in.:

  • płatnik składek oraz były płatnik składek (np. przedsiębiorca),
  • osoba, na którą przeniesiono odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu nieopłaconych składek (np. spadkobierca, wspólnik lub następca prawny),
  • małżonek, który odpowiada z majątku wspólnego za zadłużenie współmałżonka,
  • pełnomocnik dłużnika.


Jakie warunki trzeba spełnić

Twój dług może być umorzony, jeżeli ZUS:

  • stwierdzi całkowitą nieściągalność należności lub
  • uzna, że jesteś w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej.

Całkowita nieściągalność należności z tytułu składek

Całkowita nieściągalność należności zachodzi, gdy:

  • dłużnik zmarł i nie pozostawił majątku, który pozwala na spłatę długu, ani nie ma spadkobierców lub innych następców prawnych,
  • sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe, ponieważ nie ma majątku, który umożliwia przeprowadzenie takiego postępowania,
  • dłużnik nie prowadzi już działalności gospodarczej i nie ma majątku, który pozwala na spłatę długu, oraz nie ma małżonka, wspólników lub następców prawnych,
  • w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym lub w umorzonym postępowaniu upadłościowym nie uzyskano kwoty wystarczającej do tego, żeby uregulować należności,
  • wysokość nieopłaconej składki nie przekracza kwoty kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (w 2016 r. jest to 11,60 zł),
  • naczelnik urzędu skarbowego lub komornik sądowy stwierdził, że nie ma majątku, z którego można prowadzić egzekucję,
  • w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwot przekraczających wydatki egzekucyjne.

Trudna sytuacja finansowa i rodzinna osoby zobowiązanej

O trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej możemy mówić, gdy udowodnisz, że:

  • po opłaceniu należności składkowych nie mógłbyś zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych Twoich i Twojej rodziny,
  • poniosłeś straty materialne w wyniku klęski żywiołowej (lub innego nadzwyczajnego zdarzenia), które spowodowały, że opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić Cię możliwości dalszego prowadzenia działalności,
  • przewlekle chorujesz albo opiekujesz się przewlekle chorym członkiem rodziny i dlatego nie możesz zarobić tyle, żeby opłacić należności.

Co można umorzyć?
Gdy zatrudniasz pracowników: Należności podlegające umorzeniu jako nieściągalne

Takie są ulgi dla przedsiębiorców, którzy mają problemy z płacaniem składek ZUS przez wojnę w Ukrainie - raty, umorzenie, odroczenie składek

Gdy zatrudniasz pracowników: Należności podlegające umorzeniu ze względu na Twoją trudną sytuację finansową

Takie są ulgi dla przedsiębiorców, którzy mają problemy z płacaniem składek ZUS przez wojnę w Ukrainie - raty, umorzenie, odroczenie składek

Gdy opłacasz składki tylko za siebie

Takie są ulgi dla przedsiębiorców, którzy mają problemy z płacaniem składek ZUS przez wojnę w Ukrainie - raty, umorzenie, odroczenie składek

Jak uzyskać umorzenie należności

Szczegółowe informacje w dziale Katalog usług.

Ważne! Złożenie wniosku o umorzenie należności z tytułu składek:

  • nie gwarantuje umorzenia,
  • nie stanowi ustawowej przesłanki do zawieszenia postępowania egzekucyjnego,
  • nie wstrzymuje naliczania odsetek za zwłokę w opłacaniu składek.

Jakie masz prawa

Masz prawo uczestniczyć w postępowaniu dotyczącym Twojej sprawy, np. przekazać dodatkowe dokumenty lub złożyć wyjaśnienia.
Jak ZUS powiadomi Cię o swojej decyzji i jak możesz się od niej odwołać

O czym należy pamiętać?

Jeżeli ZUS odmówi Ci umorzenia, musisz spłacić zadłużenie wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki