Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monety i banknoty PRL - niektóre z nich są warte krocie Masz takie stare pieniądze, możesz zostać bogaty

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Banknoty i monety z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej dla kolekcjonerów są wiele warte. Okazuje się, że dziś można zarobić na nich duże pieniądze. Sprawdź, czy masz w domu stare pieniądze i zobacz w naszej galerii, na ile są wyceniane. Szczegóły na kolejnych slajdach >>>
Banknoty i monety z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej dla kolekcjonerów są wiele warte. Okazuje się, że dziś można zarobić na nich duże pieniądze. Sprawdź, czy masz w domu stare pieniądze i zobacz w naszej galerii, na ile są wyceniane. Szczegóły na kolejnych slajdach >>>Piotr Krzyżanowski
Banknoty i monety z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej dla kolekcjonerów są wiele warte. Okazuje się, że dziś można zarobić na nich duże pieniądze. Sprawdź, czy masz w domu stare pieniądze i zobacz w naszej galerii, na ile są wyceniane.

28 października 1950 roku uchwalono w Polsce ustawę o reformie walutowej, która weszła w życie dwa dni później. Ta denominacja pozbawiła Polaków nawet dwóch trzecich oszczędności z dnia na dzień – podczas wymiany ceny, płace i oszczędności bankowe wymieniano w relacji: 3 zł nowe za 100 starych, a gotówkę zgromadzoną w domu w relacji 1 zł za 100 starych.

Kolejna denominacja nadeszła wraz ze zmianami systemowymi w 1989 roku. Wiązało się to ze wzrostem cen już pod koniec lat 80. XX wieku. W 1989 roku ceny wzrosły aż o 250,1 procent, a w 1990 roku o ponad 585 procent. Już wówczas w planach była denominacja złotówki. Zmiana pieniędzy w Polsce została przeprowadzona 1 stycznia 1995 roku. "Złotówka'' otrzymała symbol PLN. Denominacja została przeprowadzona w proporcjach 10 000 : 1, co sprowadzało się do „obcięcia” czterech zer na nowych banknotach w stosunku do starych złotych.

Zobacz, jakie oferty sprzedaży pieniędzy PRL są wystawione na OLX:

Na banknotach z lat PRL-u można było zobaczyć wizerunki działaczy politycznych takich ja Karol Świerczewski, Ludwik Waryński, Józef Bem, Tadeusz Kościuszko czy Romuald Traugutt , a także ludzi kultury i nauki - Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Stanisław Wyspiański, Maria Curie-Skłodowska.

Stare banknoty PRL – gratka dla kolekcjonerów

Dla kolekcjonerów stare przedmioty mają niezwykłą wartość. W szczególności wyróżnia się tu zarówno stare monety, jak i stare banknoty z PRL-u. Okazuje się, że dziś można na nich zarobić ogromne pieniądze.

Każdy duży skup ma własny katalog banknotów oraz monet, które z powodzeniem możemy porównać z aukcjami działającymi w Internecie. Stare polskie banknoty mają różne wartości, które robią wrażenie, choć teoretycznie nic za nie nie kupimy. W praktyce jednak wiele czynników składa się na to, ile taki banknot lub moneta może kosztować.

Faktyczna wartość starych monet i banknotów jest zależna od kilku czynników. Przede wszystkim ważne jest to:

  • o jakim nominalne mowa,
  • jaki jest rocznik monety bądź banknotu,
  • jaka jest dostępność obiektu,
  • jaki jest stan pieniądza.

Kolekcjonerzy z chęcią przyjmują wszelkiego rodzaju banknoty i stare monety, na których pojawia się błąd lub też niezwykle interesujący numer seryjny. Można wręcz powiedzieć, że dla miłośników numizmatyki jest to najbardziej wartościowy zakup. Jeśli mamy nietypowe monety lub banknoty, o których przypuszczamy, że mogą być sporo warte, nie powinniśmy zbyt pochopnie ich sprzedawać. Znakomitym pomysłem jest udanie się do eksperta z prośbą o wycenę konkretnego banknotu. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że uzyskamy najwyższą możliwą kwotę, nasze stare banknoty możemy sprawdzić w sieci. Na rozmaitych platformach aukcyjnych — zarówno ogólnych, jak i poświęconych numizmatyce — możemy porównać wartości proponowane lub żądane z tym, jak nasze „pieniądze” wycenił ekspert. Warto przy tym pamiętać, że znaczenie ma wszystko, więc nawet drobna różnica w stanie (lub w ewentualnych błędach druku) może powodować znaczące wahania wartości monet i banknotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska