Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Tak oszukiwali na COVID-19. Szajka wpadła w ręce policji. Mowa o 2 mln zł

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Śledczy szacują, że przestępcy wyłudzili ponad 2 mln zł
Śledczy szacują, że przestępcy wyłudzili ponad 2 mln zł 123rf
Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Gdańsku oraz funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy na terenie województwa mazowieckiego zatrzymali 5 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem świadczeń wsparcia dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej COVID-19 - informuje Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, popełniania oszustw finansowych, a także przeciwko wiarygodności dokumentów. Przestępstwa te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Wyłudzali dotacje na tarczę antykryzysową. Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym i Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy dotyczy uzyskiwania nienależnego dofinansowania na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów złożonych do urzędów w oparciu o zapisy ustawy o szczególnym rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych.

Jak ustalono, członkowie grupy nabyli ponad 30 różnych podmiotów gospodarczych i za ich pośrednictwem dokonali szeregu przestępstw związanych z wyłudzeniem środków pieniężnych w ramach wsparcia uruchomionego dla przedsiębiorców, w tym pochodzących z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przeznaczanych na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Podmioty te nie spełniały warunków do uzyskania pomocy, a wskazane we wnioskach o dofinasowanie dane dotyczące uzyskiwanych przychodów, zatrudnionych osób, a nawet miejsc prowadzonej dzielności były fikcyjne.

Wyłudzali dotacje na tarczę antykryzysową. Wielomilionowe straty Skarbu Państwa

Podejrzani za pomocą nabytych podmiotów, za ich pośrednictwem i przedkładając nierzetelne oświadczenia doprowadzili szereg urzędów zlokalizowanych na terenie całego kraju, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarb Państwa. Przedstawione obecnie zarzuty dotyczą wyłudzenia prawie 2 milionów złotych, jednak ustalenia śledztwa wskazują, że wyłudzenia mogły sięgnąć nawet 7,5 miliona złotych. Dodatkowo, na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów, sprawcy usiłowali wyłudzić z urzędów pracy kolejne świadczenia w kwocie ponad 1,3 miliona złotych.

Wyłudzali dotacje na tarczę antykryzysową. Środki zapobiegawcze

Wobec głównego organizatora procederu, na wniosek prokuratora Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych zastosowano także środki wolnościowe w postaci dozoru policji.

Wyłudzali dotacje na tarczę antykryzysową. Zabezpieczono majątki podejrzanych

W związku z zatrzymaniami dokonano przeszukań w miejscach zamieszkania podejrzanych, pojazdach oraz siedzibach firm, gdzie zabezpieczono mającą wartość dowodową dokumentację. Ponadto dokonano zajęcia mienia, w tym samochodu oraz czterech łodzi rekreacyjnych o łącznej wartości prawie 500 tysięcy złotych.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańsk. Tak oszukiwali na COVID-19. Szajka wpadła w ręce policji. Mowa o 2 mln zł - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki