Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak działają szkoły w czasie pandemii koronawirusa w regionie! Ile szkół pracuje zdalnie lub hybrydowo? 3,2 tysiąca uczniów na kwarantannie!

OPRAC.:
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Anna Szade
Anna Szade
Uczniowie zaczęli szkołę niewiele ponad miesiąc temu. Niestety wiele z placówek zmuszonych było przejść na hybrydowy lub zdalny tryb nauczania.
Uczniowie zaczęli szkołę niewiele ponad miesiąc temu. Niestety wiele z placówek zmuszonych było przejść na hybrydowy lub zdalny tryb nauczania. Karolina Misztal
Ponad 3200 uczniów i prawie 300 nauczycieli z Pomorza objętych jest kwarantanną. Niemal w 190 placówkach sanepid uznał, że lekcje mogą obywać się w trybie zdalnym lub hybrydowym, jednak bardzo często nie dotyczył on całych szkół, a jedynie poszczególnych klas. Pomorskie Kuratorium Oświaty miało na dzień 6.10.2020 roku informacje na temat całościowego zawieszenia zajęć w 8 placówkach, a częściowego – w 24.

Szkoły w czasie epidemii koronawirusa w województwie pomorskim

We wtorek, 6.10.2020 r., po południu z pomorskiego sanepidu otrzymaliśmy informację, że ogółem w całym województwie liczba nauczycieli z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 wynosiła 90, a uczniów – 117. W kwarantannie przebywało zaś łącznie 291 pedagogów oraz ich 3229 podopiecznych.

Koronawirus w szkołach na Pomorzu. Już 187 decyzji sanepidu

Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni w Pomorskiem wydali 187 pozytywnych opinii dla szkół o nauczaniu w trybie zdalnym lub hybrydowym. Negatywnie rozpatrzono 81 wniosków dyrektorów placówek, a 1 wniosek był w trakcie rozpatrywania.

- Wszystko zależy od specyfiki konkretnej szkoły i tego, z kim faktycznie zakażony uczeń lub nauczyciel miał kontakt. W przypadku potwierdzenia zakażenia u ucznia bądź nauczyciela zbierany jest bardzo szczegółowy wywiad w celu ustalenia bliskich kontaktów tych osób z innymi. Niektórzy dyrektorzy wnioskowali o zmianę trybu nauczania w kierowanych przez siebie placówkach powołując się na trudności z wdrożeniem wytycznych MZ, GIS i MEN (np. dotyczących szatni, stołówki, zaplecza sportowego). Nie były to, w opinii Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych, przesłanki wystarczające do wydania opinii pozytywnych o innym trybie nauczania, bowiem generalnie szkoły powinny pracować w trybie stacjonarnym, a obowiązkiem ich dyrekcji jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy i nauczania - wyjaśniła „Dziennikowi Bałtyckiemu” Anna Obuchowska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Warto zaznaczyć, że sanepidowskie wskazania często nie dotyczyły całych placówek, a tylko poszczególnych klas. Zielone światło dla nietypowych form nauczania 34 razy pojawiło się w kontekście gdańskich szkół, 31 razy – gdyńskich, 25 razy – z pow. wejherowskiego, 23 razy – z pow. kartuskiego. W Malborku na kwarantannę trafiła zaś tylko jedna z klas ze Szkoły Podstawowej nr 5 i osoby z kontaktu z nią. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

- Państwowa Inspekcja Sanitarna działa wtedy, gdy mamy podstawy prawne, a więc zajmuje się szkołami tylko wtedy, gdy potwierdzony jest wynik dodatni. Kieruje wtedy na kwarantannę nauczycieli z kontaktu z osobą zakażoną i uczniów z kontaktu. Te osoby, które mogą stacjonarnie się uczyć, bo nie miały kontaktu z osobą "dodatnią", mogą normalnie chodzić do szkoły –

wyjaśniła „Dziennikowi Bałtyckiemu” Elżbieta Zybko, szefowa malborskiego sanepidu.

Podkreśliła jednak, że opinie służb sanitarnych w sprawie nauczania zdalnego czy hybrydowego w szkole spełniają tylko funkcję pomocniczą, a ostateczne decyzje należą do organów prowadzących placówki [z reguły samorządów lokalnych – dop. red.].

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku usłyszeliśmy, że zdarza się, że dyrektorzy szkół decyzje o zawieszeniu zajęć podejmują sami, kierując się - jak to określają - względami „profilaktycznymi”.

Tymczasem Beata Wolak, przedstawiciel Pomorskiego Kuratora Oświaty ds. kontaktu z mediami poinformowała nas, że Kuratorium Oświaty w Gdańsku zostało na dzień 6.10.2020 r. powiadomione o zawieszeniu zajęć w łącznie 32 szkołach i placówkach w regionie.

Całościowe zawieszenie raportowano w 1 przedszkolu, 3 szkołach podstawowych, 3 liceach (w tym m.in. III Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gdańsku popularnie zwanym „Topolówką” oraz XV LO na gdańskiej Zaspie) oraz Technikum nr 2 w Chojnicach.

Z kolei, według wiedzy kuratorium, nauczanie hybrydowe wprowadzono w 1 przedszkolu, 16 szkołach podstawowych, 2 liceach, 2 tSzkoły w czaisechnikach, 2 branżowych szkołach I stopnia i 1 specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki