Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Mazowiecki patronem gdańskich szkół, mimo protestów radnej PiS [ZDJĘCIA]

Ewelina Oleksy
Nadanie imienia Tadeusza Mazowieckiego Szkole Podstawowej nr 89 i Gimnazjum nr 49 w Gdańsku
Nadanie imienia Tadeusza Mazowieckiego Szkole Podstawowej nr 89 i Gimnazjum nr 49 w Gdańsku Tomasz Bołt
Szkoły na gdańskiej Żabiance od dziś noszą imię Tadeusza Mazowieckiego- pierwszego premiera III RP. Wybór tego patrona wywołał polityczną awanturę, która odbiła się echem w całej Polsce.

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier Polski oraz honorowy obywatel Gdańska - od dziś będzie patronem Szkoły Podstawowej nr 89 i Gimnazjum nr 49 - wchodzących w skład Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 8 na gdańskiej Żabiance. W uroczystości nadania imienia wezmą udział m.in. minister kultury Małgorzata Omilanowska oraz marszałek senatu Bogdan Borusewicz. Zainteresowanie władz państwowych dzisiejszą uroczystością nie jest przypadkowe. Mowa bowiem o patronie, którego wybór wywołał w Gdańsku aferę, jaka wstydliwym echem odbiła się w całej Polsce.

Uchwała ws. nadania im. Tadeusza Mazowieckiego szkole na Żabiance trafiła na majową sesję Rady Miasta Gdańska. I wzbudziła ostry sprzeciw radnej PiS Anny Kołakowskiej- wtedy jeszcze nauczycielki historii w jednej z miejskich podstawówek.

Kołakowska stwierdziła, że Mazowiecki patronem szkoły być nie powinien, bo “przyjmował w młodości odznaczenie od Władysława Gomułki oraz prowadził politykę “grubej kreski”, która umożliwiła komunistom zacieranie śladów swoich zbrodni”.

Czytaj też: Awantura o Mazowieckiego na sesji Rady Miasta Gdańska

- Włączał się też bardzo aktywnie w nurt propagandy stalinowskiej przeciwko podziemiu antykomunistycznemu, atakował Kościół Katolicki i prymasa Wyszyńskiego. Mazowiecki jakoś nigdy się z tą przeszłością nie rozliczył - stwierdziła wtedy Kołakowska. - Patron to powinna być postać, która nie budzi kontrowersji i jest jednoznaczna pod względem moralnym- dodawała.

Jej wystąpienie oburzyło radnych Klubu PO oraz prezydenta Pawła Adamowicza.

- Nie można milczeć, słuchając tych bzdur i kłamstw. Taka osoba jak pani, nie powinna uczyć dzieci, bo pani wersja historii jest kłamliwa. Pani zachowanie nie licuje ani z godnością nauczyciela, ani tym bardziej radnego miasta- denerwował się Adamowicz podkreślając, że nie przypomina sobie, by radni PiS głosowali przeciwko przyznaniu Mazowieckiemu honorowego obywatelstwa Gdańska.

Tę ostrą wymianę zdań szybko podchwyciły ogólnokrajowe media. Dyrekcja szkoły ma jednak nadzieję, że dzisiejsza uroczystość kontrowersji już nie wywoła. - Patronem miał zostać wielki człowiek i autorytet, dlatego cała społeczność szkolna prawie jednogłośnie wybrała Tadeusza Mazowieckiego - podkreśla Urszula Nazarko dyrektor ZKPiG nr 8 w Gdańsku. - Jego słowa: „Można się różnić, można się spierać, ale nie wolno się nienawidzić.” to wspaniałe motto, które będzie drogowskazem dla uczniów, aby w życiu kierować się tolerancją i szanować wartości.

Jak podkreśla Nazarko, szkoła podjęła wiele działań, by przybliżyć uczniom postać patrona, jego życie oraz działalność społeczną i polityczną.

- Korytarz szkolny ozdobiło ścienne malowidło prezentujące postać Mazowieckiego, odbył się też konkurs na logo szkoły i quizy wiedzy. Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne o drodze Polski do wolności i roli, jaką odegrał w tym Tadeusz Mazowiecki. Dzieci ze szkoły podstawowej wykonały portrety patrona oraz gazetki tematyczne w klasach- wymienia dyrektorka.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki