Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablice upamiętniające Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego odsłonięte w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. ZDJĘCIA

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
W Gdyni trwa Święto Morza. Jednym z wydarzeń mu towarzyszących jest coroczne uhonorowanie ludzi wybitnie zasłużonych dla polskiego żeglarstwa. W tym roku odsłonięto tablice upamiętniające Ottona Weilanda, współzałożyciela Klubu Żeglarskiego Chojnice i Tadeusza Ziółkowskiego, pierwszego komendanta żaglowca „Lwów”.

Gdynia. Zasłużeni dla polskiego żeglarstwa uhonorowani. ZDJĘCIA

Od 2012 w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego upamiętniani są zasłużeni żeglarze. Teraz do wybitnego grona 23 ludzi morza dołączyło dwóch kolejnych – Otton Weiland i Tadeusz Ziółkowski. Oboje byli wybitnymi działaczami dwóch klubów żeglarskich, które obchodzą właśnie stulecie powstania – Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku.

Otton Weiland był jednym z ojców żeglarstwa na Jeziorze Charzykowskim, na którym zaczął żeglować w 1912 roku. Dekadę później został jednym ze współzałożycieli Klubu Żeglarskiego Chojnice – obecnie znanego jako Chojnicki Klub Żeglarski. W 1924 roku został też wiceprezesem świeżo utworzonego Polskiego Związku Żeglarskiego.

Tadeusz Ziółkowski przeszedł do historii jako pierwszy komendant żaglowca „Lwów” oraz niestrudzony działacz Polskiego Klubu Żeglarskiego w Wolnym Mieście Gdańsku. W 1936 roku był kierownikiem polskiej ekipy na igrzyskach olimpijskich. Po wybuchu wojny został aresztowany przez Niemców i 22 marca 1940 roku rozstrzelany w obozie koncentracyjnym Stutthof.

Tablice upamiętniające Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowski...

- Jesteśmy już w połowie Mola Południowego jeżeli chodzi o miejsce na honorowanie tych wybitnych postaci - podkreślała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - To osoby, które tworzyły podstawy żeglarstwa w okresie międzywojennym. Chciałabym bardzo gorąco podziękować Klubowi Żeglarskiemu Chojnice i Polskiemu Klubowi Morskiemu, które są dzisiaj razem z nami na uroczystości. To bardzo ważne, że jesteśmy dzisiaj w tak dużym gronie.

ZOBACZ TEŻ: Święto Morza 2022 w Gdyni. Jakie atrakcje czekają w Gdyni? Zobacz harmonogram wydarzeń

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Impreza jest częścią obchodów Święta Morza w Gdyni. Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej.

Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły i Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego.

CZYTAJ TEŻ: Gdańsk: Plaża na Stogach skażona pałeczką okrężnicy. W piątek miały wystartować 2 z 9 kąpielisk, udało się tylko w Brzeźnie

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki