Tablice niemieckojęzyczne ulic tczewskich wzburzyły tczewian. Mieszkańcy poprosili o interwencję [zdjęcia]

Krystyna PaszkowskaZaktualizowano 
Na osiedlu Suchostrzygi na skwerze przy ul. Żwirki znajdują się tablice z nazwami ulic tczewskich. Wśród nich jest również kilka w języku niemieckim. Określenie Dirschauer Strasse bardzo wzburzyło starszych mieszkańców grodu Sambora. Pojawili się w naszej redakcji w Tczewie z prośbą o interwencję w tej sprawie.

Panowie Lech i Franciszek (nazwiska do wiadomości redakcji) byli oburzeni zastaną sytuacją:

- To nie do pomyślenia, nie po to tylu Polaków oddało życie za wolność i niepodległość, żeby teraz na naszych ulicach pojawiały się tablice z napisami, które obowiązywały w czasie wojny - stwierdzili.

- Na forum Dawny Tczew przed kilku laty pojawił się pomysł upamiętnienia ulic tczewskich znajdujących się w różnych miastach - mówi Łukasz Brządkowski z Dawnego Tczewa. - Udało nam się wyszukać kilkanaście lokalizacji w Polsce, a także kilka w Niemczech, gdzie te ulice funkcjonują pod nazwą Dirschauer Strasse. Warto zaznaczyć, że nazwa Dirschau przewija się przez karty historii w różnych formach - zamiennie z nazwą Tczew, już od okresu średniowiecza. Nie jest to więc tylko i wyłącznie nazwa okupacyjna, bowiem ma ona znacznie dłuższy rodowód.

Temat podjęło miasto.

- Tabliczki z nazwami ulic tczewskich pojawiły się na skwerze przy ul. Żwirki już w 2016 r. - mówi Małgorzata Mykowska, rzecznik tczewskiego magistratu. - Wcześniej zwróciliśmy się do gmin, o których wiedzieliśmy, że znajduje się tam ul. Tczewska, z prośbą o przekazanie tablic z nazwą ulicy.

Informacje o wielu takich miejscowościach, w Polsce, ale też za granicą, przekazali magistratowi tczewianie, internauci, do których zwrócili się, m.in. za pośrednictwem lokalnych mediów.

- Ostatecznie otrzymaliśmy ponad 20 tablic z całego kraju oraz z Niemiec - mówi rzeczniczka. - Tablice są oryginalne, jeśli dotarły do nas z Niemiec, to jest na nich nazwa w języku niemieckim.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-05T19:48:04 02:00, Gosc 113:

To oburzenie to lekka przesada. Fajny pomysl aby pokazac ze Miasto jest znane nie tylko w polsce. Pod jedna z tablic widac ze ulica Dirschauer Strasse istnieje w Monachium. W polskim jezyku nazywa sie Monachium a w orginale nazywa sie to Miasto München. Przykladem bedzie tez po polsku Brema a w orginale Bremen. Czyli jak sa te ulice w danym kraju beda pisac ta ulice w danym jezyku. W przypadu niemieckim sa to nazwy ulic nadane jeszcze przed 1939 rokiem, a wtedy Tczew nazywal ie Dirschau. Jedynym wyjatkiem tego bedzie nazwa ulicy z partnerskiego miasta Witten. Tutaj nazwa ulicy zostala nada po 1945 roku. I jest poprostu odpowiednikiem w niemieckim jezyku.

Pozdrawiam

Fajna sprawa 👍

P
Pl

Germanizują POwoli

W
Wwwwwwwwwwwwwwww

Hańba!

G
Gosc 113
2019-08-05T19:48:04 02:00, Gosc 113:

To oburzenie to lekka przesada. Fajny pomysl aby pokazac ze Miasto jest znane nie tylko w polsce. Pod jedna z tablic widac ze ulica Dirschauer Strasse istnieje w Monachium. W polskim jezyku nazywa sie Monachium a w orginale nazywa sie to Miasto München. Przykladem bedzie tez po polsku Brema a w orginale Bremen. Czyli jak sa te ulice w danym kraju beda pisac ta ulice w danym jezyku. W przypadu niemieckim sa to nazwy ulic nadane jeszcze przed 1939 rokiem, a wtedy Tczew nazywal ie Dirschau. Jedynym wyjatkiem tego bedzie nazwa ulicy z partnerskiego miasta Witten. Tutaj nazwa ulicy zostala nada po 1945 roku. I jest poprostu odpowiednikiem w niemieckim jezyku.

Pozdrawiam

2019-08-05T22:16:11 02:00, Kociewiak:

Gosciu 113 przed 1939 miasto nazywalo sie ....Tczew, Popros swoich niemieckich geldgeberow o wiecej euro albo za wybitna niewiedze i tepote strzel sobie z niemieckiej dwururki w ten zakuty leb (to za to ze Tczew przed 1939 nie nazywal sie Tczew)

Tak miedzy 30.01.1920 a 01.09.1939 prawda nazywal sie Tczew.!

Dupe ci sciska. Jak bys byl prawdziwym Kociewiakiem to by cie to nie razilo Sledziku!

Pozdrawiam

K
Kociewiak prawdziwy
2019-08-06T08:56:46 02:00, Pomira:

Mam wywalone w tablice i w TVP Kurskiego !!! I w cały PiS który dzieli i sortuje Polaków a bydło z wschodniej Polski na ludzi z Pomorza mówią że jesteśmy i tak Niemcami !!! Więc wbijam w prezesa nie będę Podkarpackim burakom udowadniał że jestem Polakiem do tego doprowadził prezes i poselstwo Polskie czyli zacofany PiS który podzielił nawet środowiska powstańców !!!! Jesteśmy w UE to co przeszkadza że nazwa ulicy jest po Polsku i Niemiecku ???? Wolicie żeby były po rosyjsku ?? Ogólnie mam wywalone na PiS bydło !!

2019-08-06T13:23:08 02:00, Normalny:

Ue to największe zło jaki spotkało ten kraj wraz z rządami dwupartyjnymi POPiSu

Kociewiak z ciebie, jak z koziej dupy trąba. Kociewiacy nie mają antyniemieckiej fobi.

N
Normalny
2019-08-06T08:56:46 02:00, Pomira:

Mam wywalone w tablice i w TVP Kurskiego !!! I w cały PiS który dzieli i sortuje Polaków a bydło z wschodniej Polski na ludzi z Pomorza mówią że jesteśmy i tak Niemcami !!! Więc wbijam w prezesa nie będę Podkarpackim burakom udowadniał że jestem Polakiem do tego doprowadził prezes i poselstwo Polskie czyli zacofany PiS który podzielił nawet środowiska powstańców !!!! Jesteśmy w UE to co przeszkadza że nazwa ulicy jest po Polsku i Niemiecku ???? Wolicie żeby były po rosyjsku ?? Ogólnie mam wywalone na PiS bydło !!

Ue to największe zło jaki spotkało ten kraj wraz z rządami dwupartyjnymi POPiSu

G
Gość

Dwoje nawiedzonych fanów TVP info w podeszłym wieku stwarza wydumany problem

G
Gość
2019-08-05T19:33:56 02:00, Polihistor:

Cały czas próbują, jak daleko można się posunąć. I będą próbować nadal.

Ale my się NIE DAMY.

2019-08-05T22:22:11 02:00, Kociewiak:

Dulkiewicz i jej podobni przeciagneli strune. To jest oficjalne samozaoranie i totalna kompromitacja. Kaszubi pokazali folksdojczom srodkowego palca teraz zrobia to Kociewiacy. Dulkiewiczowopodobni moga teraz nawet podnosic choragiewki z napisem jestem folksdojczem ...i tak jest i zostanie to aktem samozaorania.

Brawo.

G
Gość
2019-08-06T08:54:54 02:00, Gość:

Moim zdaniem Panowie oburzeni tymi tablicami to ludzie chyba którzy nie mają za bardzo co robić. Tablice stanowią jedynie upamiętnienie Tczewa i pokazanie że wzmianki o naszym mieście pojawiają się nie tylko w Polsce. Poza tym jest to pamiątka, czy wszędzie wiszą te tablice w języku niemieckim ? Otóż nie, dlatego uważam że ludzie mający przysłowiowy "ból dupy" związany z takim zajściem powinni serio znaleźć sobie jakieś hobby i zainteresowanie aby zrobić coś pożytecznego dla społeczności, a nie czepiać się nazw w języku niemieckim bo uwłacza im to niby polskości. Nie uwłacza to poświęceniu i waleczności Polaków pod żadnym pozorem. Według mnie całe zajście jest niepotrzebne i jest jedynie stratą czasu.

Pozdrawiam

2019-08-06T09:08:37 02:00, Gość:

Dokładnie !!!! 100% popieram !

Ma pan rację😊

G
Gość
2019-08-06T08:54:54 02:00, Gość:

Moim zdaniem Panowie oburzeni tymi tablicami to ludzie chyba którzy nie mają za bardzo co robić. Tablice stanowią jedynie upamiętnienie Tczewa i pokazanie że wzmianki o naszym mieście pojawiają się nie tylko w Polsce. Poza tym jest to pamiątka, czy wszędzie wiszą te tablice w języku niemieckim ? Otóż nie, dlatego uważam że ludzie mający przysłowiowy "ból dupy" związany z takim zajściem powinni serio znaleźć sobie jakieś hobby i zainteresowanie aby zrobić coś pożytecznego dla społeczności, a nie czepiać się nazw w języku niemieckim bo uwłacza im to niby polskości. Nie uwłacza to poświęceniu i waleczności Polaków pod żadnym pozorem. Według mnie całe zajście jest niepotrzebne i jest jedynie stratą czasu.

Pozdrawiam

Dokładnie !!!! 100% popieram !

G
Gość

Ostatnio jest nagonka na całe Pomorze przez PiS i TV Kurskiego !! To i Tczew oberwał :) :)):) Całe szczęście Tczew jest wolny od PiS bydła :) pokazaliśmy środkowy palec prezesowi :)))))) A może to Cejrowski zgłosił problem z tablicami ! Tego idiotę wygnali z Gdańska , może szedł z buta i zobaczył tablicę hahaha ! Z Tczewa też go pognac w stronę Pelplina buraka z Arizony !!!!

P
Pomira

Mam wywalone w tablice i w TVP Kurskiego !!! I w cały PiS który dzieli i sortuje Polaków a bydło z wschodniej Polski na ludzi z Pomorza mówią że jesteśmy i tak Niemcami !!! Więc wbijam w prezesa nie będę Podkarpackim burakom udowadniał że jestem Polakiem do tego doprowadził prezes i poselstwo Polskie czyli zacofany PiS który podzielił nawet środowiska powstańców !!!! Jesteśmy w UE to co przeszkadza że nazwa ulicy jest po Polsku i Niemiecku ???? Wolicie żeby były po rosyjsku ?? Ogólnie mam wywalone na PiS bydło !!

G
Gość

Moim zdaniem Panowie oburzeni tymi tablicami to ludzie chyba którzy nie mają za bardzo co robić. Tablice stanowią jedynie upamiętnienie Tczewa i pokazanie że wzmianki o naszym mieście pojawiają się nie tylko w Polsce. Poza tym jest to pamiątka, czy wszędzie wiszą te tablice w języku niemieckim ? Otóż nie, dlatego uważam że ludzie mający przysłowiowy "ból dupy" związany z takim zajściem powinni serio znaleźć sobie jakieś hobby i zainteresowanie aby zrobić coś pożytecznego dla społeczności, a nie czepiać się nazw w języku niemieckim bo uwłacza im to niby polskości. Nie uwłacza to poświęceniu i waleczności Polaków pod żadnym pozorem. Według mnie całe zajście jest niepotrzebne i jest jedynie stratą czasu.

Pozdrawiam

K
Kociewiak
2019-08-05T19:33:56 02:00, Polihistor:

Cały czas próbują, jak daleko można się posunąć. I będą próbować nadal.

Ale my się NIE DAMY.

Dulkiewicz i jej podobni przeciagneli strune. To jest oficjalne samozaoranie i totalna kompromitacja. Kaszubi pokazali folksdojczom srodkowego palca teraz zrobia to Kociewiacy. Dulkiewiczowopodobni moga teraz nawet podnosic choragiewki z napisem jestem folksdojczem ...i tak jest i zostanie to aktem samozaorania.

G
Gosc 113

To oburzenie to lekka przesada. Fajny pomysl aby pokazac ze Miasto jest znane nie tylko w polsce. Pod jedna z tablic widac ze ulica Dirschauer Strasse istnieje w Monachium. W polskim jezyku nazywa sie Monachium a w orginale nazywa sie to Miasto München. Przykladem bedzie tez po polsku Brema a w orginale Bremen. Czyli jak sa te ulice w danym kraju beda pisac ta ulice w danym jezyku. W przypadu niemieckim sa to nazwy ulic nadane jeszcze przed 1939 rokiem, a wtedy Tczew nazywal ie Dirschau. Jedynym wyjatkiem tego bedzie nazwa ulicy z partnerskiego miasta Witten. Tutaj nazwa ulicy zostala nada po 1945 roku. I jest poprostu odpowiednikiem w niemieckim jezyku.

Pozdrawiam

Dodaj ogłoszenie