Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica upamiętniająca im. Anastazego i Bogumiły Wika-Czarnowskich we Wrzeszczu w Gdańsku

Michał Karcz
Michał Karcz
W Gdańsku na ulicy Wajdeloty odsłonięta została tablica upamiętniająca Anastazego i Bogumiłę Wika-Czarnowskich, którzy przed II Wojną Światową byli polskimi działaczami na terenie Wolnego Miasta Gdańsk
W Gdańsku na ulicy Wajdeloty odsłonięta została tablica upamiętniająca Anastazego i Bogumiłę Wika-Czarnowskich, którzy przed II Wojną Światową byli polskimi działaczami na terenie Wolnego Miasta Gdańsk Przemyslaw Swiderski
Na ulicy Wajdeloty 26 w Gdańsku odsłonięto w środę 22 marca tablicę upamiętniającą. Jej bohaterami zostali im. Anastazy i Bogumiła Wika-Czarnowscy, którzy pod tym własnie adresem mieszkali do czasu wybuchu II Wojny Światowej. Akcja została zainicjowana przez Isntytut Pamięci Narodowej.

"W hołdzie gdańskim orłom" to akcja zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, która ma na celu upamiętnienie i przypomnienie sylwetek wybitnych postaci, którzy swoją postawą szerzyli wartości patriotyczne. Jednymi z takich osób byli Bogumiła i Anastazy Wika-Czarnowscy.

Tablica upamiętniająca malrzeństwo Wika-Czarnowskich w Gdańśku

Przed II Wojną Światową mieszkali oni m. in. przy ulicy Wajdeloty 26 w Gdańsku. Właśnie w tym miejscu, 22 marca 2023 roku, o godzinie 10:00 odsłonięta została tablica imienia polskiego małżeństwa, która ma upamiętniać i przypominać historię Państwa Wika-Czarnowskich.

W wydarzeniu wziął udział Paweł Warot, dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Andrzej Osipów, wiceprezes Stowarzyszenia „Godność”, Katarzyna Lisiecka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku.

Wika-Czarnowscy byli zaangażowani patriotycznie. Ta rodzina zbierała fundusze na budowę kościoła pw. Stanisława Kostki. Dziękuje IPN za pamięć o tym. Chciałbym dodać, że takich tablic będzie o wiele więcej. Polski patriotyzm w Gdańsku w czasie II Wojny Światowej skupiał się głównie wokół kolei, którą obecnie mam zaszczyt reprezentować - mówił Andrzej Osipów, wiceprezes Stowarzyszenia „Godność”.

Wajdeloty 26 w Gdańsku. Tam mieszkali Wika-Czarnowscy

Małzeństwo Wika-Czarowscy mieszkało w Gdańsku. 1 września 1939 roku, pan Anastazy został aresztowany a następnie przewieziony do KL Stutthof. Został rozstrzelany 22 marca 1940 roku w lasach w pobliżu obozu. Należał do Związku Zawodowego Pracowników Poczt, Telegrafów i Telefonów, działał m.in. w Gminie Polskiej Związku Polaków, Związku Harcerstwa Polskiego, Polskim Czerwonym Krzyżu, Klubie Sportowym Gedania.

Pani Bogumiła przeżyła wojnę. Została wówczas wysłana wraz z córką Elżbietą do KL Ravensbrück. Tam przebywała do 1945 roku. Po wojnie zajmowała się opieką sierót i wdów. Przed 1939 zajmowała się w Gdańsku m.in. pracą w Towarzystwie Kobiet Polek, Gdańskiej Macierzy Szkolnej.

Była przewodniczącą Wydziału Ochronkowego w ramach Rady Pracy Kobiet Związku Polaków oraz kierowniczką Koła Pracy Kobiet we Wrzeszczu. Została odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasług oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ TEŻ: Obchody na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu. 83. rocznica egzekucji Polaków z Wolnego Miasta Gdańska

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki