Tablica ku czci żołnierzy Armii Krajowej w Gdańsku

MAZaktualizowano 
Archiwum
15 sierpnia, w Święto Wojska Polska i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w kościele Mariackim w Gdańsku odsłonięta zostanie upamiętniająca 77 Pułk Piechoty Armii Krajowej.

Jednostka, która zostanie upamiętniona w świątyni nawiązywała tradycją do pułku, który przed II wojną światową stacjonował w Lidzie. Akowcy toczyli boje z posterunkami niemieckimi oraz oddziałami partyzantki sowieckiej działającej w Puszczy Rudnickiej i terenach położonych na południe od Niemna. Najbardziej znanymi akcjami był szturm batalionu VII pod dowództwem por. „Ponurego” na niemiecką strażnicę graniczną pod Jewłaszami, bitwę batalionu II pod dowództwem por. „Krysi” w Horodnie i odbicie przez żołnierzy tego samego batalionu 70 polskich więźniów z niemieckiego więzienia w Lidzie, a także udział w walkach o wyzwolenie Wilna z rąk niemieckich w ramach Akcji Ostra Brama. Po fiasku tej akcji i aresztowaniu przez Sowietów części oficerów ze sztabu połączonych okręgów Wilno i Nowogródek, niedobitki 77 Pułku Piechoty AK uszły do Puszczy Rudnickiej. Tam też dotarł rozkaz o rozformowaniu polskich oddziałów zbrojnych.

Tablica ku czci żołnierzy AK odłonięta zostanie podczas mszy św. o godz. 12.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polihistor

I wieczna Im chwała!

Dodaj ogłoszenie