Tablica dla odkrytego przez nas malarza

  Tablica dla odkrytego przez nas malarza

  Piotr Weltrowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Albert Lipczyński, niemal zupełnie zapomniany w Polsce sopocki malarz, którego udało się na nowo odkryć dzięki serii publikacji w "Polsce Dzienniku Bałtyckim", doczekał się tablicy pamiątkowej. Odsłonięto ją w sobotę na budynku przy ul. Grunwaldzkiej 8/10 w Sopocie, tuż obok restauracji Image.
  Pod tym adresem, w domu, który już nie istnieje, artysta spędził kilkadziesiąt lat swojego życia.
  Jeszcze kilka lat temu praktycznie nikt w kraju o nim nie pamiętał. Ceniono go bardziej w Anglii, gdzie na samym początku zeszłego wieku mieszkał, uczył się i tworzył przez dwadzieścia lat. Jego obrazy znalazły się wówczas nawet na wspólnej wystawie postimpresjonistów, tuż obok dzieł Picassa czy van Gogha.


  Na Pomorzu zrobiło się o Lipczyńskim głośno po publikacjach naszej dziennikarki - Barbary Szczepuły. Opisała ona historię samego artysty, a brytyjski socjolog David Bingham, zafascynowany jednym z obrazów sopocianina, przyjechał do Polski w poszukiwaniu informacji na jego temat.
  - W gruncie rzeczy zabawiłam się w tym wypadku w dziennikarstwo śledcze - mówi Barbara Szczepuła. - Nie tropiłam żadnych przestępców, a malarza, który zmarł ponad 30 lat temu i o którym wszyscy niemal zapomnieli.

  Odzew po pierwszej publikacji na ten temat był ogromny. - Nagle okazało się, iż są ludzie, którzy go znali, są osoby, które posiadają jego obrazy - dodaje Szczepuła.
  Udało się dzięki temu odtworzyć historię życia artysty i odnaleźć wiele jego obrazów. Już dziś coraz głośniej mówi się też o wystawie prac Lipczyńskiego, która miałaby odbyć się w najbliższych latach w Gdańsku.

  Z kolei David Bingham, czyli, poniekąd, sprawca całego zamieszania, pracuje nad biografią artysty.
  - Stworzenie tablicy poświęconej Lipczyńskiemu to inicjatywa oddolna, ale my też będziemy chcieli uczcić jego pamięć, prawdopodobnie wystawą w Muzeum Sopotu - mówi Wojciech Fułek, wiceprezydent Sopotu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo