Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szymbark. Rozpoczęło się cięcie deski na kolejny rekord Guinnessa

Janina Stefanowska/Iwona Nody
Podczas IX Majówki Przedsiębiorców w Centrum Edukacji i Promocji Regionu rozpoczęło się wielkie wycinanie rekordowej deski.

Finałowe cięcie odbędzie się 2 czerwca, ale już dziś prezentujemy, jak goście pokonali piłami ręcznymi pierwszych 11 metrów. "Pierwsza piła" należała do rodziny Czapiewskich - do seniora rodu, Jana Czapiewskiego - to działo się jeszcze w piątek. A w sobotę - zobaczcie sami - kto pociągał za piłę.

Kliknij i weź udział w naszej zabawie - zagłosuj, kto najładniej ciął deskę!

Najdłuższa deska świata ma zostać wycięta z 46-metrowej daglezji, którą przetransportowano z lasu na teren szymbarskiego CEPR i ustawiono tuż obok domu zbudowanego do góry nogami. Finał cięcia deski zaplanowano na 2 czerwca. Na razie rekord i najdłuższą deskę świata mają Niemcy, którzy odebrali tytuł sołectwu Wilkowo pod Lęborkiem.

- Dziesięć lat temu to właśnie u nas, w Szymbarku, wycięliśmy najdłuższą deskę świata, która mierzyła 36,83 metra - tłumaczy inicjator i właściciel CEPR Daniel Czapiewski. - Tytuł ten straciliśmy. Teraz mobilizujemy i integrujemy środowisko, żeby odebrać go Niemcom.

Do Szymbarku przyjechali przedstawiciele władz wojewódzkich, m.in.marszałek pomorski Mieczysław Struk, ale również samorządowcy Gdańska i całych Kaszub. Nie zabrakło także sygnatariuszki Porozumień Sierpniowych Henryki Krzywonos-Strycharskiej, wiceministra rolnictwa Kazimierza Plockego oraz przedstawicieli kultury, sztuki i nauki.

Najważniejszym elementem całej majówki było wręczenie nagrody Bursztynowego Drzewa. Jest to bardzo prestiżowa nagroda Kaszubów, przyznawana osobom zasłużonym dla rozwoju kultury. Otrzymał ją Alfons Kułakowski, wybitny malarz, który jako dziecko wraz z rodziną był zesłany na Sybir i powrócił do kraju dopiero w 1997 roku. Jego prace można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Wystawie tej patronują Lech Wałęsa i Mieczysław Struk, marszałek pomorski.- Wiem, że to bardzo ważna nagroda i cieszę się, że ją otrzymałem - stwierdził Alfons Kułakowski, nagrodzony Bursztynowym Drzewem. - To moje nowe słońce, które będzie świecić dla mnie z Kaszub na moje obrazy.

Kliknij i sprawdź, co zrobić, by wygrać drewniany domek!

Niespodzianką dla uczestników majówki było uroczyste odczytanie przez Mariusza Szmidkę, zastępcę redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego", aktu erekcyjnego powołującego ambasadę Kaszub na Kociewiu, na zamku gniewskim. Akt ten wręczono Krzysztofowi Lisieckiemu, prezesowi zarządzającemu Wzgórzem Zamkowym w Gniewie, aby integrował wielokulturowe Pomorze. Wybrano też i wręczono koronę Królowi Piwowarów. Został nim Roman Gaik, prezes NZOZ Jantar, Neptun.

Tego dnia biznesmeni, samorządowcy i goście wzajemnie się poznawali, wymieniali doświadczenia, jednoczyli się do wspólnych działań na rzecz regionu i ustawy repatriacyjnej.

Listę nagrodzonych podczas Majówki Przedsiębiorców znajdziesz w poniedziałkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki