Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się spór związkowców z zarządem DCT?

JKL
Szykuje się spór związkowców z zarządem DCT?
Szykuje się spór związkowców z zarządem DCT? mat. prasowe
W największym terminalu kontenerowym w Polsce dojdzie do sporu związków zawodowych i zarządu firmy? Zakładowa Solidarność w imieniu załogi postuluje podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego, zawarcie umów o pracę na czas nieokreślony oraz wypłacenie zaległych wynagrodzeń za wykonaną pracę zgodnie z zasadami obowiązującymi w firmie. Zarząd DCT uważa, że żądania wzrostu wynagrodzeń nie mają uzadanienia. Płace rosną a kwestie charakteru umów także nie mogą być przedmiotem sporu zbiorowego, gdyż DCT Gdańsk postępuje zgodnie z przepisami prawa pracy, co potwierdziły kontrole.

- To, czy mamy do czynienia ze sporem zbiorowym, czy nie, zostanie dopiero rozstrzygnięte - mówi Maciek Kwiatkowski, prezes zarządu DCT Gdańsk SA.

Związkowcy ostrzegają, że w przypadku nie uwzględnienia postulatów nie wykluczają podjęcie akcji strajkowej w trakcie trwania sporu zbiorowego. Informują, że pracodawca zwolnił z pracy m.in. 2 członków Komisji Zakładowej.

DCT Gdańsk to największy i najszybciej rozwijający się terminal kontenerowy w Polsce. Trwa budowa drugiego nabrzeża, które podwoi możliwości przeładunkowe oraz zatrudnienie, podpisana została umowa z 6 nowymi klientami - na początku sierpnia serwis oceaniczny aliansu armatorów G6 rozpocznie zawinięcia do DCT.

- Pracownicy z zadowoleniem przyjmują ekspansję portu jednak zwracają uwagę, iż w ślad za sukcesami firmy nie idzie jednak polepszenie warunków pracy i płacy pracowników. Wynagrodzenia pracowników DCT Gdańsk S.A. w okresie od czerwca 2007 do czerwca 2014, a więc na przestrzeni 7 lat wzrosły o około 7 proc. W tym czasie ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg danych GUS wzrosły o 19,2 proc. - informuje Łukasz Kozłowski, przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w DCT Gdańsk SA.

- Nawet gdyby okazało się, że spór się zawiązał, DCT Gdańsk trudno odnieść się do niesprecyzowanych żądań wzrostu wynagrodzeń. Warto wspomnieć, że od momentu otwarcia DCT w 2007 r. do czerwca 2015 r. na przykład na stanowisku operatora sprzętu wynagrodzenie wzrosło średnio o 67,25 proc. Są to twarde dane, które DCT jest w stanie udokumentować - zastrzega prezes Kwiatkowski.

Zdaniem pracowników uregulowana powinna zostać również sprawa umów na czas określony. W firmie 240 pracowników zatrudnionych jest na podstawie wieloletnich umów o pracę na czas określony. Często są to pracownicy których staż pracy w DCT wynosi 3,4,5 a nawet 8 lat i wciąż zatrudniani są na podstawie kolejnych umów czasowych. Ciągła niepewność wynikająca z tej formy zatrudnienia powoduje u pracowników poczucie braku bezpieczeństwa zatrudnienia, staje się źródłem długotrwałego stresu, utrudnia stabilizację życiową - argumentuje Solidarność.

- Kwestia charakteru umów także nie może być przedmiotem sporu zbiorowego, gdyż DCT Gdańsk postępuje zgodnie z przepisami prawa pracy i, co wykazały kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, nie narusza w żaden sposób Kodeksu Pracy w zakresie długości i jakości zawieranych umów - wyjaśnia prezes.

Ostatnim punktem wnoszonym przez związkowców jest wypłata zaległych wynagrodzeń za pracę na sprzęcie na którym należy się wyższe wynagrodzenie.

- Kontrola Państwowej Inspekcja Pracy potwierdziła, iż DCT Gdańsk S.A. nie wypłaca wynagrodzeń za pracę na sprzęcie na którym należy się wyższe wynagrodzenie - informuje szef Solidarności w DCT.

- Wyrównanie wynagrodzeń za pracę na sprzęcie, na którym pracownik powinien zarabiać więcej niż wynika to z jego umow jest kwestią indywidualną i związaną z potrzebą szkolenia poszczególnych pracowników, nie może zatem być przedmiotem sporu zbiorowego, który powinien reprezentować interes wszystkich pracowników - odpowiada prezes Kwiatkowski. - Zarząd i dyrekcja DCT zawsze dokładali i dokładają wszelkich starań, by dać swoim pracownikom godne warunki zatrudnienia i zapewnić stabilność i zadowolenie z pracy.

Rotacja pracowników w DCT  wynosi obecnie 2,43 proc. w skali roku. Na jedno miejsce aplikuje nawet 400 osób, co związane jest między innymi z ilością świadczeń pozapłacowych w tym szerokich pakietów szkoleń czy dodatków w postaci karty paliwowej, świadczeń z zakresu ochrony zdrowia, które firma oferuje. W najbliższym czasie, w związku z inwestycją T2 rusza rekrutacja kolejnych kilkudziesięciu pracowników.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki