Szykują się zmiany do nowej ustawy o ziemi. Kredyt hipoteczny znów dla rolnika?

RedakcjaZaktualizowano 
AGW, pixabay.com
Rolnicy zgłaszali ministerstwu kłopoty z uzyskaniem kredytów hipotecznych od czasu wejscia w życie 30 kwietnia ustawy o ziemi. Rząd próbuje temu zaradzić. Są 4 propozycje zmian.

 

Resorty rolnictwa, sprawiedliwości, infrastruktury i budownictwa oraz ANR usiedli do rozmów z przedstawicielami Związku Banków Polskich, Krajowej Rady Notarialnej oraz Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. Efektem są ustalenia w sprawie kredytów i pożyczek, których zabezpieczeniem może być hipoteka na nieruchomości rolnej.

 

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się 3 spotkania (8, 14 i 21 czerwca). Tematem rozmów były problemypowstałe w związku ze wstrzymaniem przez niektóre banki udzielania kredytów, których zabezpieczeniem miałaby być hipoteki ustanowione na nieruchomościach rolnych. - Efektem przeprowadzonych rozmów jest wypracowanie rozwiązań, które nie naruszając podstawowych celów ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, ułatwią udzielanie rolnikom i właścicielom nieruchomości rolnych o niewielkim obszarze, kredytów i pożyczek, których zabezpieczeniem będzie hipoteka na nieruchomości rolnej - podaje Małgorzata Książyk, dyrektor Biura Prasowego
.

Ministerstwo rolnictwa przedstawia 4 główne propozycje zmian:

  •  umożliwienia nabycia nieruchomości rolnych w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym przez inne podmioty niż rolnik indywidualny,
  •  wyłączenie spod stosowania art. 68 ust.2a ustawy o księgach wieczystych i hipotece wszystkich nieruchomości rolnych, do których nie mają zastosowania przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, w tym głównie nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha,
  • wprowadzenia regulacji, zgodnie z którą suma hipoteki na nieruchomości rolnej, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego nie będzie mogła przewyższać kwoty kredytu lub pożyczki wraz z ich kosztami (odsetki, opłaty, prowizje itp.), a nie tak jak jest w obecnym stanie prawnym wartości rynkowej nieruchomości,
  • umożliwienia stosowania projektowanych korzystniejszych rozwiązań, w stosunku do postępowań wszczętych od dnia 30 kwietnia 2016 r. czyli od dnia wejścia w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, a także czynności prawnych dokonanych przed wejściem w życie projektowanej ustawy.

 

Teraz powyższe wypracowane propozycje mają zostać "przekazane do wykorzystania w trakcie prac parlamentarnych nad zmianą przepisów obowiązujących w tym zakresie".

Przewidywany termin rozpoczęcia prac w Sejmie RP nad tymi propozycjami to pierwszy tydzień lipca 2016 r.

Źródło: minrol.gov.pl

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Materiał oryginalny: Szykują się zmiany do nowej ustawy o ziemi. Kredyt hipoteczny znów dla rolnika? - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie