Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybki PIT z "Dziennikiem Bałtyckim". Najczęściej zadawane pytania

Jacek Klein
Szybki PIT z "Dziennikiem Bałtyckim"
Szybki PIT z "Dziennikiem Bałtyckim" Przemek Świderski
20 marca odbyła się nasza akcja Szybki PIT, podczas której pracownicy Izby Skarbowej pomagali wypełnić zeznania podatkowe i odpowiadali na pytania. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Za rok 2013 składam zeznanie podatkowe PIT-37 z tytułu dochodów uzyskanych ze stosunku pracy, a także PIT-38 z tytułu uzyskanych dochodów ze sprzedaży akcji pracowniczych. Czy w każdym z nich można wykazać inną organizację pożytku publicznego na rzecz której ma zostać przekazany 1% podatku?
Tak. Jeśli podatnik składa więcej zeznań podatkowych, ponieważ uzyskuje z różnych źródeł dochody (np. ze stosunku pracy - PIT-37), z tyt. kapitałów pieniężnych - PIT-38) , to w każdym z nich można wskazać inną organizację pożytku publicznego. Wyboru organizacji pożytku publicznego (OPP) można dokonać z wykazu OPP uprawnionych do otrzymania 1% podatku. Wykaz ten prowadzi Minister Pracy i Polityki Społecznej. Ma on formę elektroniczną i dostępny jest na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej www.mpips.gov.pl.

Czy od dochodu za 2013 rok można odliczyć zapłacone w 2013 roku zaległe składki na ubezpieczenie społeczne za rok 2011 i 2012?
Tak. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczeniu od dochodu podlegają składki określone w ustawie z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych faktycznie zapłacone w danym roku, niezależnie od tego, którego roku dotyczą. Jeśli więc podatnik opłacił faktycznie składki na ubezpieczenie społeczne za lata ubiegłe w 2013 roku to będą one podlegać odliczeniu od dochodu uzyskanego w 2013 roku.

Jestem emerytem i poniosłem w 2013 roku wysokie wydatki na zakup leków. Nie posiadam orzeczenia o niepełnosprawności. Czy poniesione wydatki na zakup leków podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Nie. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U z 2012 r., poz. 361 z późniejszymi zmianami), podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne między innymi na : zakup leków - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł., jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo (art. 26 ust.7a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne, jest posiadanie przez osobę , której dotyczy wydatek:

1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednej z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

W 2013r. dokonałam sprzedaży lokalu mieszkalnego, którego byłam właścicielką od 2005r. Czy muszę płacić podatek z tytułu sprzedaży nieruchomości ?
Nie.Bowiem zgodnie z zapisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U z 2012r. poz. 361 z późn.zm), źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W Pani przypadku sprzedaż lokalu mieszkalnego została dokonana po upływie 5 lat od momentu nabycia na własność, zatem przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nie podlega opodatkowaniu.

Nabyłem na własność lokal mieszkalny w 2008r., który następnie sprzedałem w 2013r. W powyższym lokalu cały czas zamieszkiwałem i byłem zameldowany na pobyt stały. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z tzw. „ulgi meldunkowej” i nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości ?
Tak. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U z 2012r. poz. 361 z późn.zm.) stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia m.in. lokalu mieszkalnego (art. 21 ust. 1 pkt 126 cyt. ustaw), jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu mieszkalnym na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy zmieniającej (Dz.U. z 2008r., nr 209, poz.1316) podatnicy są obowiązani do złożenia oświadczenia w terminie złożenia zeznania podatkowego za rok, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości. Zaznaczyć należy że tzw. ,,ulga meldunkowa” dotyczy osób, które uzyskały dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w latach 2007-2008, a zbycie nieruchomości lub praw majątkowych nastąpiło przed upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie.

Ze zwolnienia może Pan skorzystać pod warunkiem złożenia we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenia w obowiązującym terminie tj. do 30 kwietnia roku następnego po dokonaniu sprzedaży nieruchomości ( w Pana przypadku do 30 kwietnia 2014r.).

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki