Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybka podwyżka dla kierowców i Gdynia jedzie dalej. O ile więcej teraz zarobią w komunikacji miejskiej?

JD
Podwyżki w gdyńskiej komunikacji miejskiej.
Podwyżki w gdyńskiej komunikacji miejskiej. Piotr Hukało
Władze Gdyni w błyskawicznym tempie zażegnały widmo strajku w komunikacji miejskiej spełniając żądania płacowe kierowców komunalnych spółek przewozowych. I to powyżej ich oczekiwań. Teraz kierowcy czekają na zmianę regulaminu Zarządu Komunikacji Miejskiej w sprawie przewozu rowerów.

Już na kilka dni przed wyznaczonym przez przedstawicieli załóg z komunalnych spółek przewozowych w Gdyni terminem ustosunkowania się przez władze miasta i zarządców firm do ich żądań płacowych, udało się znaleźć porozumienie. I to bardziej, niż satysfakcjonujące dla pracowników gdyńskiej komunikacji.

Kierowcy autobusów i trolejbusów oczekiwali bowiem podniesienia swoich godzinowych stawek indywidualnego zaszeregowania o dwa złote i odpowiednio o tyle samo dla pracowników wynagradzanych miesięcznie.

Władze Gdyni do żądań załóg się przychyliły i podwyżki pracownikom komunikacji dały. I to nie takie, jakich kierowcy oczekiwali, ale o 10 groszy wyższe.

Podpisaliśmy już w tej sprawie porozumienie z zarządcami komunalnych spółek przewozowych, czyli Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej i Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej. Myślę, że wyższa kwota podwyżek, niż oczekiwana przez nas nie wynika z tego, że jak wielu uważa, postawiliśmy miasto swoimi żądaniami pod ścianą. Wniosek z tego jest jeden zupełnie inny. Otóż my konieczność podwyżek oszacowaliśmy na dwa złote, a ekonomiczne wyliczenia miasta wskazały na kwotę o 10 groszy wyższą.

- informuje Leszek Stodolski, przewodniczący NSZZ Solidarność w PKT.

W efekcie kierowcy gdyńskiej komunikacji już od października zarobią średnio po około 350 złotych więcej, niż dotychczas. To trzecia podwyżka ich uposażeń w ostatniej dekadzie i zarazem największa. Wcześniejsze wynosiły odpowiednio 50 groszy i 1,30 złotych na godzinę.

Spełnienie żądań płacowych oznacza, że widmo strajku kierowców gdyńskich autobusów i trolejbusów, co wprost zapowiadali związkowcy, zostało zażegnane. Teraz przed przedstawicielami załóg oraz władzami miasta negocjacje w sprawie zmian w regulaminie Zarządu Komunikacji Miejskiej.

Związkowcy ze spółek przewozowych oczekują bowiem wprowadzenia do niego przepisu, który regulowałby zasady przewozu w środkach komunikacji miejskiej rowerów. A konkretnie nakazującego rowerzystom ustąpienie miejsca na podestach osobom niepełnosprawnym i tym podróżującym z wózkami dziecięcymi.

- To jednak nie wszystko. Rozmowy będą również dotyczyły kwestii podpisywania umów powierzenia, czyli przekazywania zadań przewoźnikom na poszczególnych liniach w perspektywie najbliższych lat oraz zasad zatrudniania kierowców w spółkach przewozowych - podkreśla Stodolski.

Rozmowy z władzami Gdyni dotyczące wspomnianych kwestii zaplanowane są na czwartek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki