Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szwecja i Finlandia starają się wstąpić do NATO. Jaki potencjał militarny mogłyby wnieść do Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Szwecja i Finlandia poprzez swoje ewentualne wstąpienie do NATO wniosłyby do Sojuszu duże wsparcie militarne, logistyczne i operacyjne.
Szwecja i Finlandia poprzez swoje ewentualne wstąpienie do NATO wniosłyby do Sojuszu duże wsparcie militarne, logistyczne i operacyjne. Fot. fot. luzitanija/123rf.com
Od kilkunastu tygodni trwają rozmowy na temat przystąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. O ile korzyści, jakie płyną dla tych państw z faktu ewentualnego przystąpienia do NATO, są jasne i logiczne, o tyle pytanie pozostawia kwestia tego, czy są one w stanie realnie wesprzeć Sojusz pod względem militarnym, logistycznym i terytorialnym. Wstępując do NATO, Finlandia i Szwecja zapewniłyby sobie bezpieczeństwo w razie ewentualnej agresji ze strony Rosji, ale również wzbogaciłyby Sojusz o potężną broń, która mogłaby przyczynić się do odstraszenia Federacji Rosyjskiej. Zobacz, jakim potencjałem militarnym dysponują państwa ubiegające się o wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Potencjał militarny Szwecji i Finlandii mógłby być realnym wsparciem dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zarówno liczba wojsk, jak i posiadany sprzęt, mogą stanowić ważny element odstraszania imperialistycznych zapędów Władimira Putina.

Szwecja ma w swoich zasobach 120 czołgów, 96 samolotów bojowych, 106 helikopterów, 1064 transportery opancerzone oraz 357 jednostek sprzętu artyleryjskiego.

Finlandia dysponuje z kolei 100 czołgami, 107 samolotami bojowymi, 19 helikopterami, 613 transporterami opancerzonymi oraz 672 jednostkami sprzętu artyleryjskiego. Dokładne dane dotyczące potencjału militarnego obydwu państw prezentuje poniższa infografika.

Szwecja i Finlandia starają się wstąpić do NATO. Jaki potencjał militarny mogłyby wnieść do Sojuszu Północnoatlantyckiego?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Jak armie Szwecji i Finlandii prezentują się w powietrzu

Siły powietrzne obydwu państw prezentują się niezwykle dobrze. Szwecja w swoim arsenale posiada wielozadaniowe samoloty bojowe Gripen. Odrzutowce te mają doskonale nadawać się do likwidacji rosyjskich samolotów Suchoj, które znane są ze swoich zdolności manewrowych, jednak Szwecja twierdzi, że sprzęt który posiada z powodzeniem może niszczyć rosyjskie maszyny. Gripeny mają mieć bardzo dobre zdolności do walki elektronicznej, dzięki czemu zyskują przewagę nad Suchojami.

Finlandia z kolei posiada w swoich zasobach samoloty F/A-18, które wyposażone są w najnowszą amerykańską amunicję. Samoloty mogą być używane zarówno jako myśliwce jak i bombowce. Rząd tego państwa ma być również gotowy do zakupu myśliwców F-35, co również znacząco wzmocniłoby Sojusz w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Siły lądowe jednymi z najlepszych Europie

Na lądzie armie Szwecji i Finlandii prezentują się równie dobrze jak w powietrzu. Finlandia ma jedne z najsilniejszych sił artyleryjskich. Dysponuje między innymi haubicami K9, które charakteryzują się dwoma trybami prowadzenia ognia: standardowym oraz szybkostrzelnym, który jest zdolny do jednoczesnego trafienia trzema pociskami w dany cel. Finowie posiadają również samobieżne wyrzutnie rakiet M270, które mogą wystrzelić do 12 pocisków na minutę. Zasięg M270 wynosi od 12 do 400 kilometrów. Warto również wspomnieć o systemie obrony NASAMS II, który również jest w posiadaniu państw skandynawskich. Jest on zdolny do bardzo skutecznej obrony własnego terytorium.

Trzonem fińskich i szwedzkich sił pancernych są czołgi Leopard II, które korzystają z działa kalibru 120 mm. Czołgi te są przystosowane do działania w trudnym terenie, dzięki czemu mogą prowadzić ostrzał niezależnie od panujących na lądzie warunków. Dodatkowe wyposażenie Leopardów stanowią karabiny maszynowe, które wspierają działo główne. Szwedzkiego nieba broni system przeciwrakietowy Patriot, który złożony jest z radarów, technologii dowodzenia i kontroli oraz różnorodnych pocisków przechwytujących. System Patriot przygotowany jest do wykrywania, identyfikowania i niszczenia taktycznych rakiet balistycznych, pocisków manewrujących, dronów, zaawansowanych samolotów i innych zagrożeń z powietrza.

Ważny jest nie tylko potencjał militarny

Przystąpienie Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego wiąże się z dodatkowymi korzyściami, które nie są związane ze wsparciem militarnym. Dzięki wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO, Sojusz zapewniłby sobie jasno wyznaczoną granicę z Rosją, dodatkowo zabezpieczając swoje bezpieczeństwo poprzez ulokowanie w państwach skandynawskich dodatkowych systemów obrony. Akcesja Finlandii i Szwecji podniosłaby zatem poziom bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

Ważnym elementem jest również teren, przez który przebiega bezpośrednia granica Finlandii i Rosji. Górzysto-wyżynny teren stanowi dodatkowe zabezpieczenie, ponieważ rosyjski sprzęt może nie być przystosowany do prowadzenia operacji w takich warunkach, w przeciwieństwie do sprzętu fińskiego np. czołgów Leopard. Przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO stanowiłoby więc realne wsparcie dla Sojuszu, zarówno militarne jak i logistyczne ze względu na ukształtowanie terenu oraz znaczne powiększenie strefy wpływu Sojuszu.

Źródła: OSW/komputrswiat.pl/IISS Military Balance 2022

td

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szwecja i Finlandia starają się wstąpić do NATO. Jaki potencjał militarny mogłyby wnieść do Sojuszu Północnoatlantyckiego? - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki