reklama

Sztutowo: 50 naukowców na konferencji w Muzeum Stutthof

Tomasz ChudzyńskiZaktualizowano 
Każdy z uczestników konferencji przedstawił wyniki swoich prac z ostatnich lat<br>
Każdy z uczestników konferencji przedstawił wyniki swoich prac z ostatnich lat Anna Arent-Mendyk
Blisko 50 badaczy z całej Polski wzięło udział w zakończonej dzisiaj w Muzeum Stutthof konferencji "Od Westerplatte do Norymbergii. II wojna światowa we współczesnej historiografii, muzealnictwie i edukacji"

Spotkanie jest jednym z elementów cyklu obchodów zorganizowanych przez placówkę w Sztutowie, z okazji 70 rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu.

Każdy z uczestników przedstawił wyniki swoich prac z ostatnich lat. Pojawiło się wiele tematów dotyczących nieznanych większości epizodów II wojny światowej. Na przykład pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Paweł Knap i Christian Sowiński, omówili działalność polskiej siatki wywiadowczej, która działała w latach wojny na terenie III Rzeszy i rozpracowywała fabrykę syntetycznej benzyny w Policach.

Historycy poruszali też kontrowersyjne tematy. M.in. Magdalena Marcinkowska z Uniwersytetu Gdańskiego omówiła problemy ze zwrotem przez państwo niemieckie dzieł sztuki zagrabionych w Polsce w czasach II wojny światowej. Z kolei Marek Orski z Muzeum Stutthof zaprezentował krótki film dokumentalny o niewolniczej pracy więniów obozu koncentracyjnego przy pracach melioracyjnych w Przebrnie na Mierzei Wiślanej.

- Referaty przygotowane przez zaproszonych gości są po prostu rewelacyjne - uważa dyrektor Muzeum Stutthof Adam Tarnowski. - W obradach wzięło udział sporo młodych naukowców, z nowatorskim podejściem do badań, próbujących rozprawiać się z niektórymi mitami II wojny światowej.

Wkrótce ma się ukazać publikacja zawierająca wszystkie wystąpienia w czasie sztutowskiej konferencji. - Będzie ona promowała działalność pionu naukowego Muzeum Stutthof oraz pozostałych części placówki - dodaje Tarnowski.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie