reklama

Sztum: Szpital już w prywatnych rękach

Przemysław SzajnerZaktualizowano 
W sobotę, w Sztumie  podpisano umowę z nowym właścicielem miejscowego szpitala
W sobotę, w Sztumie podpisano umowę z nowym właścicielem miejscowego szpitala Piotr Szymański
Sztumski szpital już oficjalnie ma nowego właściciela. Przez najbliższe 25 lat nowym podmiotem zarządzającym placówką będzie spółka Szpitale Polskie SA.

W sobotę w Starostwie Powiatowym w Sztumie podpisano umowę dotyczącą dzierżawy placówki. Na spotkaniu obecni byli m.in. przedstawiciele konsorcjum, dyrekcja Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sztumie, a także starosta oraz wicestarosta.

- Cieszę się, że udało nam się w końcu podpisać umowę z nowym zarządcą szpitala - mówi Piotr Stec, starosta powiatu sztumskiego. - Sytuacja placówki od dłuższego czasu wymagała poprawy. Zgodnie z planami już na początku sierpnia odbędzie się pierwsze spotkanie między przedstawicielami konsorcjum a pracownikami szpitala. Zgodnie z zapowiedziami placówka funkcjonować ma według nowoczesnego modelu zarządzania. Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z założeniami, to od 1 września br. swoją działalność rozpocznie tu już zupełnie nowa placówka medyczna.

Decyzję o likwidacji SP ZOZ w Sztumie podjęto, ponieważ placówka tonęła w długach. W listopadzie ubiegłego roku zadłużenie szpitala wynosiło 14 mln zł. Ówczesny właściciel, czyli zarząd powiatu sztumskiego, nie był w stanie spłacić tych zobowiązań. Wtedy właśnie pojawił się pomysł, aby przekazać placówkę w prywatne ręce.

- Mieliśmy kilka ofert lecz od początku właśnie konsorcjum Szpitale Polskie SA było naszym faworytem - dodaje Piotr Stec. - Firma przedstawiła najciekawszy plan restrukturyzacyjny. Poza tym zaproponowane przez nich warunki finansowe były dla nas najbardziej satysfakcjonujące.

Od 1 września placówka będzie także funkcjonować pod nową nazwą - Szpital Polski Sztum.
Zgodnie z podpisaną w sobotę umową zadaniem nowego właściciela będzie przede wszystkim zmniejszenie obecnego zadłużenia, wprowadzenie nowego modelu funkcjonowania, a także inwestowanie w sprzęt. Nowy dzierżawca przez najbliższe 25 lat ma zarządzać majątkiem sztumskiego szpitala i poczynić w nim inwestycje na blisko 40 mln zł.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie