Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztum: Lokale gastronomiczne znów będą otwarte do 4.00 rano?

M. Chmielińska, P. Piesik
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Sztumu, 4 czerwca, stanąć ma projekt uchwały zmieniającej decyzję rady z marca bieżącego roku o skróceniu godzin otwarcia lokali gastronomicznych w gminie Sztum do godz. 2 w nocy. Zarówno burmistrz Leszek Tabor, jak i radni dwóch komisji (które obradowały nad projektem uchwały) są za wydłużeniem czasu pracy lokali o dwie godziny, czyli powrotu do stanu sprzed zmian.

Skrócenie czasu otwarcia lokali spotkało się z gorącymi protestami ze strony właścicieli klubów oraz ich gości.

- Jak Sztum ma stać się miastem turystycznym, jeśli likwiduje się w nim wszystkie atrakcje? Zamek jest nadal niewykorzystany jako zabytek, brakuje w nim ekspozycji i choćby sezonowego przewodnika, a do tego lokale tuż przed sezonem zostają wcześniej zamknięte - komentowali tę sytuację młodzi mieszkańcy Sztumu.

Organizatorzy imprez i spotkań towarzyskich pytali, czy gościom weselnym mają mówić o godzinie 2 w nocy, że zabawa dobiegła końca i powinni wynosić się do domu? Nie brakowało opinii, że to ograniczanie swobody działalności gospodarczej.

Całkiem nietrafiony okazał się chyba najpoważniejszy argument samorządu za skróceniem godzin pracy lokali - że nocne biesiady powodują pogorszenie stanu bezpieczeństwa i porządku na ulicach. Rzecznik sztumskiej policji, st. sierż. Karolina Zawicka-Gastoł oficjalnie zaprzeczyła jakoby policja notowała notoryczne wezwania z powodu zakłócania spokoju mieszkańców przez osoby opuszczające lokale. Na dodatek Sztum otrzymał już sieć kamer miejskiego monitoringu, który ma pozwolić ujmować na gorącym uczynku chuliganów i wandali.

Projekt nowej uchwały poznali na razie radni Komisji Edukacji oraz Komisji Wsi i Gospodarki Komunalnej. Wszyscy ten projekt poparli, choć wcześniej niektórzy głosowali za skróceniem godzin otwarcia.

- Bardzo się cieszę, że udało się przekonać pozostałych radnych do przywrócenia tych godzin do stanu poprzedniego - mówi radny Adam Kaszubski, który od początku zabiegał o porozumienie w tej sprawie. - Ta wstępna decyzja jest zgodna z oczekiwaniami wielu środowisk, między innymi młodzieży i właścicieli lokali w Sztumie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki