Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja pomoże ocenić złośliwość guza nerki. Nowy system będzie testowany w Gdańsku w szpitalu na Zaspie

OPRAC.:
Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Sztuczna inteligencja pomoże ocenić złośliwość guza nerki. Będą testy w szpitalu na Zaspie!
Sztuczna inteligencja pomoże ocenić złośliwość guza nerki. Będą testy w szpitalu na Zaspie! Karolina Misztal
Na Oddziale Urologicznym w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku będzie testowany innowacyjny system informatyczny, który ma wspomóc diagnostykę guza nerki i proces kwalifikacji na operację. Narzędzie, wykorzystujące sztuczną inteligencję, jest owocem pracy naukowców z Politechniki Gdańskiej i specjalistów szpitala Copernicus. Celem badań jest stworzenie komputerowego modelu, który stanowiłby wiarygodną pomoc w ostatecznym procesie decyzyjnym dotyczącym leczenia.

Sztuczna inteligencja pomoże ocenić złośliwość guza nerki. Będą testy w szpitalu na Zaspie!

Specjaliści z Politechniki Gdańskiej i szpitala Copernicus w oparciu o technologię sztucznej inteligencji stworzyli system do oceny złośliwości guza nerki, który opiera się na algorytmie przygotowanym na podstawie badań obrazowych.

– Na podstawie współpracy specjalistów Spółki COPERNICUS i zespołu Politechniki Gdańskiej udało się, dzięki 15 tys. zdjęć TK pochodzącym z niemal 400 przypadków medycznych, stworzyć algorytm wykorzystujący głębokie sieci neuronowe, osiągający wysoką skuteczność przy jednoczesnym wychwytywaniu 10 na 10 guzów łagodnych zawartych w zbiorze testowym – poinformowała Katarzyna Brożek, rzecznik prasowa szpitali Copernicus.

Nowa technologia będzie testowana na Oddziale Urologicznym w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, co ma przede wszystkim wspomóc etap kwalifikacji na operację resekcji guza nerki i zredukować liczbę zabiegów wykonywanych niepotrzebnie. Specjaliści szacują, że w Polsce nawet do 20 proc. usuwanych zmian w nerce ma łagodny charakter i mogłaby uniknąć leczenia inwazyjnego, a także powikłań związanych z terapią.

– Nowoczesne rozwiązania z obszaru technologii ICT pozwalają rzucić nowe światło na problemy, z którymi lekarze diagności borykają się od lat – wyjaśnia Katarzyna Brożek. – Komputery są w stanie przetwarzać znacznie większe ilości danych niż ludzie.

– Dzięki zaawansowanym narzędziom statystycznym i informatycznym możliwe będzie dostrzeżenie wcześniej nieopracowanych w literaturze wzorców, co powinno usprawnić proces diagnostyczny, a także sprowokować do dyskusji na płaszczyźnie radiologicznej i nefrologicznej.

Celem gdańskich naukowców jest stworzenie komputerowego modelu, który stanowiłby wiarygodną pomoc w ostatecznym procesie decyzyjnym dotyczącym leczenia. W przyszłości system mógłby analizować większą ilość danych i zmierzać w kierunku narzędzi medycyny spersonalizowanej.

Kolor moczu może świadczyć m.in. o chorych nerkach lub o schorzeniu wątroby.

Kolor moczu ma znaczenie. Konkretny odcień może być objawem ...

MEDYCZNE RANKINGI. NAJLEPSI SPECJALIŚCI W TRÓJMIEŚCIE I NA POMORZU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki