Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale w obliczu paraliżu? Dyrektorzy placówek alarmują, NFZ uspokaja - "sytuacja jest dobra"

SR
www.pixabay.com
Przedstawiciele łódzkich szpitali alarmują - placówkom grozi paraliż, co odbije się przede wszystkim na zdrowiu pacjentów. Zdaniem m.in. Okręgowej Izby Lekarskiej, rząd nie zwiększa nakładów na zdrowie, ale też nie płaci za tzw. nadwykonania. Jak podaje Onet.pl, łódzki NFZ ma inne zdanie, mówiąc, że zagrożenia jest co najmniej przesadzone.

Jak podaje Onet.pl, przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, związku zawodowego rezydentów oraz dyrektorzy szpitali z woj. łódzkiego podpisali się pod apelem do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Czego dotyczy dokument? Wyżej wymieni alarmują, że brak zwiększenia finansowania służby zdrowia sprawi, że placówki nie będą w stanie dalej funkcjonować. A to, zdaniem związków może się stać szybciej, niż się tego spodziewamy. Jak donosi Onet, taki scenariusz może się ziścić już jesienią.

Paweł Czekalski, prezes łódzkiej Okręgowej Izby Lekarskiej w rozmowie z Onetem tłumaczy, że w najtrudniejszej sytuacji są obecnie szpitale powiatowe. Jednak wkrótce kłopoty pojawią się również w wielospecjalistycznych i klinicznych szpitalach. Głównym problemem są problemy kadrowe oraz postępujące zadłużenie szpitali.

Onet.pl podaje, że kolejnym apelem związków zawodowych i przedstawicieli Izby Lekarskiej jest to, aby nakłady na służbę zdrowia wzrosły już w tym roku do 6,8 procent PKB oraz by wycena świadczeń przez NFZ została poprawiona. Inaczej, ich zdaniem, już jesienią część szpitali w woj. łódzkim z powodu narastających długów przestanie funkcjonować.

NFZ odpowiada: Sytuacja jest dobra

Przedstawiciele łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w rozmowie z Onet.pl nie zgadzają się z powyższymi scenariuszami, przekonując, że te wizje są co najmniej przesadzone.

Scenariusz wypowiedzenia umów przez 13 z nich jest w naszej ocenie irracjonalny - podkreśla. - Tym bardziej że na rok 2019 szpitale, przede wszystkim właśnie powiatowe, otrzymały wyższy w sumie o 61 milionów zł ryczałt. Dla szpitali oznaczało to dodatkowo od kilkudziesięciu tysięcy do kilkunastu milionów zł więcej w porównaniu z ryczałtem, którym dysponowały w roku 2018 - przekonuje w rozmowie z portalem Onet rzeczniczka łódzkiego NFZ.

Rzeczniczka łódzkiego NFZ dodaje też, że postulaty środowiska lekarskiego dotyczące poprawy wyceny świadczeń i zwiększenia finansowania są systematycznie realizowane.

Źródło: Onet.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szpitale w obliczu paraliżu? Dyrektorzy placówek alarmują, NFZ uspokaja - "sytuacja jest dobra" - Dziennik Łódzki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki