Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital tymczasowy w Gdańsku jest już gotowy. Placówka będzie mogła przyjąć 300 pacjentów

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
materiały Międzynarodowych Targów Gdańskich
Budowa szpitala tymczasowego w Gdańsku zakończyła się 14 stycznia. Placówka powinna zacząć funkcjonować po kilku dniach od zakończenia prac. Według zapowiedzi, pierwsi pacjenci będą przyjmowani 19 stycznia. Cały czas poszukiwani są pracownicy. „Zapraszamy do kontaktu osoby chętne do pracy w szpitalu tymczasowym” - twierdzi Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy spółki Copenicus.

Budowa szpitala tymczasowego w Gdańsku zakończona

Prace związane z budową, a właściwie reaktywacją szpitala tymczasowego w Gdańsku, zakończyły się 14 stycznia. Placówka, tak jak wiosną ubiegłego roku, zacznie działać w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich. Będzie miała za zadanie odciążyć szpitale, w których utworzono oddziały covidowe, często kosztem pacjentów z innymi schorzeniami. Po próbach i testach zostanie przekazana szpitalowi Copernicus, który będzie świadczył w niej usługi medyczne. Przygotowano w nim 300 łóżek dla pacjentów covidowych, w tym 20 łóżek do intensywnej terapii. Według planów, pierwsi pacjenci będą przyjmowani już od 19 stycznia. Szpital tymczasowy obejmuje wszystkie trzy hale AMBEREXPO.

- To nie będzie tak, że każda hala będzie miała po 100 łóżek. W jednej z hal będzie izba przyjęć, w następnej oddział OIOM – wyjaśnia Bartosz Tobieński, rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Obiekt, jak informuje nas rzecznik MTG, jest już gotowy – m.in. zakończono montaż wentylacji, ustawione i podłączone zostały kontenery sanitarne, zakończono ustawianie oddziałów szpitalnych. Wykonano wszystkie prace budowlane, w tym zabudowę śluz wejściowych. Dostarczono, ustawiono i podłączono zbiorniki na tlen oraz parownicę. Poza tym zamontowano i podłączono pracownię tomografu komputerowego. Prace prowadzone były we wszystkich trzech halach wystawienniczych, centrum konferencyjnym, hali magazynowej i przestrzeni technicznej. W ostatnich dniach wykonywano montaż ogrzewania z promienników oraz podłączenia instalacji elektrycznej, tlenów medycznych, IT do poszczególnych łóżek i przestrzeni dla personelu. Wykonywano też prace związane z oznakowaniem wnętrza placówki i terenów zewnętrznych. Jednocześnie dostarczane, ustawiane i konfigurowane było wyposażenie medyczne (m.in. łóżka, kardiomonitory oraz tzw. manipulatory systemu przyzywowego).
Spółka Copernicus, od dnia przekazania obiektu przez MTG, potrzebuje kilku dni m.in. na szkolenia. Na 19 stycznia gotowych będzie 56 łóżek internistycznych i 10 intensywnej opieki, w razie potrzeby liczbę miejsc dla chorych można zwiększyć. Cały czas poszukiwani są też pracownicy.

Poszukiwani pracownicy do szpitala tymczasowego

- Kontaktujemy się z personelem, który pracował już w szpitalu tymczasowym, czyli z lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami medycznymi, opiekunami oraz personelem sprzątającym. Zapraszamy również do kontaktu osoby chętne do pracy w szpitalu, można wysyłać zgłoszenia na adres [email protected] – informuje Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy spółki Copenicus.

Szpital tymczasowy w Gdańsku jest już gotowy. Placówka będzi...

Na wykonanie prac odtworzeniowych Międzynarodowe Targi Gdańskie miały miesiąc. Ponowne uruchomienie szpitala to efekt współpracy MTG, spółki Copernicus i wojewody pomorskiego. Zespół realizujący projekt mógł liczyć na wsparcie służb marszałka województwa pomorskiego i rezydent Gdańska.

W szpitalu tymczasowym będą umieszczani przede wszystkim chorzy z Trójmiasta. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to również z innych rejonów województwa.

- Pozostałe szpitale będą nadal przyjmować pacjentów chorych na COVID-19 ze względu na utrzymujący się wysoki poziom hospitalizacji. Szpital tymczasowy zapewni przede wszystkim rezerwę łóżek w województwie i będzie starał się odciążyć szpitale stacjonarne, które tworzą obecnie oddziały covidowe kosztem np. łóżek internistycznych w szpitalach stacjonarnych – wyjaśniał dr Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody ds. szczepień i organizacji szpitala tymczasowego.

Przypomnijmy, że wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał 272 decyzje nakładające obowiązek tworzenia miejsc dla pacjentów z COVID-19 na szpitale w regionie. Wojewoda wnioskował do Ministerstwa Zdrowia o zgodę na utworzenie szpitala tymczasowego w listopadzie. Ministerstwo wydało zgodę dopiero w połowie grudnia. Pojawiały się głosy, że działania w tym względzie są opóźnione. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyjaśniał, że do Ministerstwa Zdrowia docierały sprzeczne informacje w sprawie zasadności ponownego uruchomienia szpitala tymczasowego.

Promocja Dziennika Bałtyckiego

Szpital tymczasowy w liczbach:

  • 31 dni pracy przy budowie,
  • 18 500 roboczogodzin przepracowano przy budowie szpitala, nie uwzględniając pracy serwisu sprzątającego i nadzoru,
  • 11 - tyle dni wolnych przypadało na okres od wydania decyzji do zakończenia budowy,
  • 170 - tyle osób maksymalnie pracowało na jednej zmianie,
  • 40 000 litrów - pojemność zbiorników na tlen,
  • 51 222 m2 powierzchni wraz z infrastrukturą logistyczną zajmuje szpital,
  • ponad 100 kilometrów przewodów teletechnicznych,
  • 2 km rur do gazów medycznych,
  • 180 kamer monitorujących oddziały szpitalne i stan pacjentów,
  • 100 komputerów, 60 w strefie zakaźnej do dyspozycji personelu,
  • 300 łóżek (20 na Oddziale Intensywnej Terapii).

Uruchomiono 35 podsieci IT, ponad 2 500 punktów dostępowych sieci LAN. Każdy oddział szpitala miesięcznie będzie przetwarzał 135 GB danych medycznych, jest to 135 godzin oglądania filmów online w jakości Full HD. Takich oddziałów w szpitalu jest 5.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki