Szpital Morski w Gdyni Redłowie bez pediatrii i chirurgii dziecięcej? Plany zmian budzą sprzeciw

Ksenia PiseraZaktualizowano 
Szpitala Morski im. PCK miałby mieć profil onkologiczny<br>
Szpitala Morski im. PCK miałby mieć profil onkologiczny Tomasz Bołt
Plany zamknięcia dwóch oddziałów: pediatrii i chirurgii dziecięcej, budzą niepokój pracowników Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni Redłowie. Żaden dokument nie został jeszcze podpisany, ale nieoficjalnie mówi się, że placówka miałaby mieć docelowo profil onkologiczny.

Jak mówią lekarze, w ostatnich dniach przedstawiono im nieoficjalny plan likwidacji. - Co prawda nie ma na piśmie oficjalnej decyzji dotyczącej likwidacji, ale spotkanie, na którym zostaliśmy poinformowani o tych planach, z pewnością nie było kurtuazyjne - mówią pracownicy szpitala. - Jeśli te zamiary zostaną zrealizowane, dziesiątki tysięcy dzieci zostanie bez chirurgii dziecięcej. Nie wyobrażamy sobie tego.

Za kulisami mówi się, że dzieci są "piątym kołem u wozu szpitala", ale oficjalnie stanowiska w tej sprawie lekarze zająć nie mogą.

- Owszem, prowadzono z nami wstępne rozmowy na ten temat - potwierdza dr Jarosław Wojtiuk, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni Redłowie. - Oczywiście jestem zmartwiony takimi zamierzeniami, oficjalnie nie mogę się jednak do nich ustosunkować.

Sygnały o tym, że dziecięce oddziały miałyby przestać w tym szpitalu funkcjonować, to plotka - przekonuje dyrektor placówki.
- Spotkanie z pracownikami, na którym miałby zostać przedstawiony plan likwidacji oddziałów, nie odbyło się - ucina dr Wojciech Rogowski, dyrektor Szpitala Morskiego. Wyjaśnia, że rozmowa, o której mówią pracownicy placówki, wiązała się z cykliczną wizytą konsultanta pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Rogowski zapewnia, że nie ma planów dotyczących likwidacji w Redłowie oddziałów dziecięcych i nie wie, skąd pracownicy mogą mieć takie obawy.

W świetle słów dyrektora dziwić może fakt, że do przejęcia części małych pacjentów gotowy jest gdyński szpital św. Wincentego a Paulo (dawny miejski).
- Kilkakrotnie rozmawialiśmy na ten temat z dyrektorem Szpitala Morskiego - mówi Lidia Kodułbańska, dyrektorka szpitala św. Wincentego. - Spotykaliśmy się m.in. w Departamencie Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, w ubiegłym tygodniu rozmawialiśmy o tym przez telefon. Przeprowadziłam już rozmowę na ten temat ze swoimi pracownikami.

Zarząd szpitala św. Wincentego przekonuje, że jego personel jest gotowy przeprowadzić próbę - przez miesiąc lub dwa - i przejąć małych pacjentów pediatrii z Redłowa. W placówce nie ma jednak warunków do przeprowadzania zabiegów. W Redłowie leczone bowiem są m.in. urazy głowy, złamania kończyn, oparzenia czy schorzenia układu nerwowego.

- Niezbędna byłaby specjalna sala operacyjna czy OIOM - podkreśla Kodułbańska. - Choć w najbliższych planach jest rozbudowa szpitala nie mamy warunków, by przeprowadzać zabiegi z zakresu chirurgii dziecięcej. Nie możemy stworzyć gorszej jakości dla pacjentów i upychać ich kolanem. Warto pamiętać też, że to do nas są kierowane m.in. osoby nietrzeźwe, które nie powinny przebywać z dziećmi.

Pod opieką Szpitala Morskiego jest około 40 tysięcy dzieci z samej Gdyni. Leczeni są tam również mali pacjenci z sąsiednich gmin, m.in. z Kosakowa. Najbliższe oddziały chirurgii dziecięcej znajdują się w szpitalach w Gdańsku czy w Wejherowie. Tego, że mieli by być tam kierowani mali pacjenci z Gdyni, nie wyobrażają sobie władze miasta. Zapewniają, że dokładnie przyjrzą się sprawie.

- To nie możliwe, żeby w Gdyni miało nie być chirurgii dziecięcej - oburza się Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni, członkini Rady Społecznej szpitala. - Takie zmiany organizacyjne wymagają specjalnych uchwał Sejmiku województwa. Na najbliższym spotkaniu Rady Społecznej szpitala zapytam o te plany. Chciałabym zobaczyć uzasadnienie.

Koncepcje restrukturyzacji gdyńskich szpitali, podległych samorządowi województwa pomorskiego, są na etapie dyskusji i zbierania opinii.

- Docelowy plan reorganizacji gdyńskich szpitali jeszcze nie powstał - zastrzega Ludmiła Jezierska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Opracowanie takiej koncepcji wymaga spotkań z konsultantami w zakresie pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz z ordynatorami oddziałów i personelem medycznym szpitali. Po tych wstępnych uzgodnieniach konieczne będzie spotkanie przedstawicieli samorządu województwa i władz Gdyni w celu przedstawienia pomysłu, jego dopracowania i akceptacji.
Każdy z dyrektorów gdyńskich szpitali już przed laty otrzymał polecenie opracowania koncepcji restrukturyzacji, która pozwoli na bilansowanie kosztów z przychodami NFZ.

k.pisera@prasa.gda.pl

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
M
Mama

Przypadkiem weszłam na tą stronę i z wielkim zdumieniem przeczytałam opinie, które w moim przekonaniu są błędne i krzywdzące. Jestem mamą chorujących często dzieci, które kilkakrotnie były hospitalizowane w różnych szpitalach. Szpital Miejski w Gdyni wyróżnił sie bardzo sposród nich życzliwym i kompetentnym stosunkiem do dzieci i ich rodziców. Wśród moich znajomych również opinie o Pediatrii w Szpitalu Miejskim jest bardzo dobra i tylko tam chcemy leczyć nasze dzieci, mamy do tamtejszych pracowników pełne zaufanie. Zawsze nam pomagali a co do warunków to są lepsze w stosunku do innych oddziałów. Matki małych dzieci mają tam do dyspozycji rozkładane tapczany.

N
Napora

Wnuk Tuska leżał na tej pediatrii w redlowie sam go tam widziałem może pomoże ? Dlaczego nie zamkną tego złego oddzialu w szpitalu miejskim na który każdy narzeka i ja rownież tylko chcą zniszczyć to co dobre !!!

N
Napora

Chirurgia w Redlowie uratowała i wkazdej chwili może uratować ponownie życie naszemu 3 letniemu dziecku który ma wodoglowie Błagam was ludzie to nie może równać się z pieniędzmi powiadomie wszystkie media nawed ministra zdrowia jeżeli będzie trzeba oddam cześć swojej wypłaty tylko niezamykajcie tych oddziałów Gdansk odmówił leczenia nasz synek nie zdąży dojechać do innych szpitali w Gdańsku czy wejcherowie to chodzi o życie dzieci i ich zdrowie 511311450

m
miazntrop

twierdząc,że były rozmowy na ten temat -a to dopiero jest kłamczucha :)))

g
gdynianin

A może skomasować wszystkie dzieci w Redłowie zamiast je upychać w szpitalu miejskim. Oddzielić część onkologiczną jako osobną jednostkę ( można to zrobić nawet fizycznie płotem), dać dzieciom swojego dyrektora lub podłączyć pod szpital miejski. Przecież w Redłowie są jeszcze sale porodowe i oddział dla noworodków czyli też dzieci.Na stronie internetowej szpitala można zobaczyć że oddziały dziecięce mają wystrój dla dzieci i pewnie tez aparaturę dla dzieci. To kosztowało. Dlaczego to niszczyć i tworzyć coś nowego za następne grube pieniądze.

g
gdynianin

A dlaczego nie przenieść wszystkich dzieci do Redłowa zamiast ich upychać kolanem w szpitalu Miejskim. Redłowo obecnie jest podzielone na cześć onkologiczną i niech tak będzie, oddzielić część dziecięcą nawet płotem, dać im swojego dyrektora lub nadzór dyrekcji szpitala miejskiego. Przecież w Redłowie jest jeszcze położnictwo, oddział noworodków i sale porodowe czyli też dzieci. Bedzie nastepny prblem

c
czytelnik

Pediatrie w Redlowie się zamknie, do Miejskiego nikt przy zdrowych zmyslach dziecka nie odda więc pozostanie nam wozic dzieci do Wejherowa. I tym sposobem miasto Gdynia zostanie zwolnione z niepotrzebnych nikomu wydatkow na leczenie dzieci.

K
Katarzyna B

Wczoraj w Szpitalu było posiedzenie Rady. Czy p.Redaktor zapyta p. Prezydent co powiedział dyr Rogowski na temat pediatrii ? I czy p. Łowkiel czytała ten artykuł i zauważyła ,że dyr kłamie?

??

Dyr Rogowski coś pan zrobił ? Dyr Kodłubańska przy panu dostała schizofrenii ,a lekarze są na haju?

z
z

A Redłowo Gdynię, Sopot, Chwaszczyno, Żukowo, Kartuzy, Kościerzynę i cala masę wycieczek i wczasowiczów. Likwidacja tego oddziału to wstyd dla Gdyni ( zresztą Gdynia w porównaniu do Gdańska lub nawet Wejherowa jest też dzieckiem i to młodym - powinna lepiej rozumieć dzieci).

W
W

Ten oddział chirurgii dziecięcej w Wejherowie zabezpiecza nie tylko Wejherowo,ale też Rumię,Redę,Puck,Hel i Lębork,w sumie to ok. 300 000 ludzi.

h
honorowy

Wasz dyrektor oficjalnie powiedział i publicznie ze nie będzie likwidacji pediatrii i chirurgii dziecięcej. Chyba nie robi z gęby cholewy. Może ktoś chce mu zrobić po górkę rozpuszczając takie plotki.

o
obiektywny

Właścicielem gdyńskich szpitali jest Urząd Marszałkowski w Gdańsku czyli PO.I to oni głównie podejmują decyzje. Ale faktycznie to wszystko dzieje się na podwórku prezydenta Szczurka z dużą szkodą dla jego wyborców. Nie powinien się zgadzać na ruchy opisane w artykule. Na pewno ma jakieś formy nacisku.

G
Gość

Coraz bardziej okazuje się ze ta bidna kobitka załatwiona przez agenta Tomka mówiła szczerą prawdę. Zostanie tylko to na czym można te lody kręcić.

g
gdynianin

Onkologia zarówno dziecięca jak i dla dorosłych jest w Akademii Medycznej w Gdańsku. Mam znajomych chorych na sprawę onkologiczną. Ten gdyński ośrodek powstał chyba na fali mody na onkologię. Nie ujmując nic chorym na choroby onkologiczne - w Redlowie są 2 nowe bloki które zajmuje onkologia niezabiegowa i zabiegowa. Chorzy są leczeni w dobrych warunkach, dzieci mieszczą się w starej, niedawno wyremontowanej części. Dlaczego nie mogą tam zostać, przecież jest miejsce. O co tu chodzi. Redłowo zawsze kojarzyło się z leczeniem dzieci. Kto tu robi jakieś interesy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3