Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku otworzył nowe oddziały: Pediatrii i Mukowiscydozy, Anestezjologii i Intensywnej Terapii [zdjęcia, wideo]

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Uroczyste otwarcie nowych oddziałów w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku: mukowiscydozy, anestezjologii i intensywnej terapii [12.02.2020]
Uroczyste otwarcie nowych oddziałów w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku: mukowiscydozy, anestezjologii i intensywnej terapii [12.02.2020] Przemyslaw Swiderski
Pacjenci z mukowiscydozą zyskali nowoczesną przestrzeń opieki medycznej, która gwarantuje leczenie zgodne z najnowszymi standardami. - Ta inwestycja bez wątpienia zwiększa jakość, bezpieczeństwo pobytu i leczenia chorych - powiedziała Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini zarządu województwa pomorskiego, podczas oficjalnego otwarcia Oddziału Pediatrii i Mukowiscydozy oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Dziecięcym Polanki.

Z inwestycji cieszy się przede wszystkim środowisko pacjentów chorych na mukowiscydozę, bowiem właśnie z myślą o pacjentach cierpiących na tę nieuleczalną chorobę genetyczną, odnowiono całe piętro. Będę tu przyjmowane zarówno dzieci, jak i dorośli.

- Pacjent z mukowiscydozą jest bardzo charakterystycznym pacjentem wymagającym specjalnych warunków hospitalizacji związanych z zapobieganiem zakażeń krzyżowych. Specjalnie dla nich powstał oddział składający się z 9 izolatek, ponieważ pacjenci musza mieć swoją własną przestrzeń - powiedziała lek. Ewa Sapiejka, kierownik Oddziału Pediatrii i Mukowiscydozy.

Procedura projektowo-przetargowa została zainicjowana pod koniec 2018 roku, a to pozwoliło w lipcu ubiegłego roku rozpocząć już prace remontowe. W tym czasie szpital w normalnym trybie przyjmował pacjentów, co stanowiło duże wyzwanie logistyczne zarówno dla pracowników, jak i pacjentów. Dziś jednostka jest gotowa do pierwszych przyjęć.

Specjaliści podkreślają, że inwestycja stanowi ogromny przełom dla pacjentów, którzy teraz będą mogli leczyć się w komfortowych warunkach i według najnowszych standardów opieki medycznej.

- Każda sala jest wyposażona oczywiście w łóżko, ale i w sprzęt do rehabilitacji, który stanowi albo rowerek albo steper. Podstawą leczenia pacjentów z mukowiscydozą, oprócz antybiotykoterapii, jest rehabilitacja układu oddechowego. Sale są wyposażone w inhalatory, ponieważ dzień chorych składa się głównie z inhalacji, drenaży i różnego rodzaju ćwiczeń - powiedziała lek. Ewa Sapiejka.

Gdański szpital ma wielkie doświadczenie w leczeniu pacjentów z mukowiscydozą, ponieważ zajmuje się chorymi już od ponad 25 lat. Warto podkreślić, że obecnie jest to również jedyna placówka w północnej Polsce o takim charakterze.

Otwarcie Oddziału Pediatrii i Mukowiscydozy było elementem obecnego planu modernizacyjnego. Równolegle, po remoncie oddano do użytku również Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

- Mamy nowoczesny Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej, jeden z trzech w województwie pomorskim. Myślę, że ten oddział jest niezbędny dla Szpitala Dziecięcego. Szybkie dostarczenie pomocy najciężej chorym maluchom jest nie do przecenienia - powiedziała dr n. med. Joanna Sawicka, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł przeszło 6 mln zł i został w większości pokryty z środków Samorządu Województwa Pomorskiego. W kwietniu szpital zapowiada z kolei otwarcie przebudowanej Poradni Rehabilitacyjnej.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki