Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlakiem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

Joanna Surażyńska
Wdzydzki Park Krajobrazowy
To wyjątkowo malownicza trasa. Po drodze napotkamy na lasy, jeziora, łąki, wspaniałe krajobrazy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Ścieżka rowerowa "Pętla Lipno" liczy 23 km. Po drodze jest 10 przystanków z tablicami edukacyjnymi. Trasę przejazdu zaplanowano na 5 godzin. Mniej wytrwali mogą skrócić ją o połowę, jadąc przez obrzeże wsi Piechowice. Główny szlak prowadzi wokół jezior Lipno, Słupino i Cheb.

Dojazd do "Pętli Lipno" znajduje się w miejscowościach Dziemiany i Kalisz. Stoją tam tablice informacyjne z mapą szlaku. Od Dziemian trasa prowadzi w kierunku Leśnictwa Głuchy Bór. To świetna okazja do poznania rzadkiego we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym typu lasu - buczyny. Na bukach można zaobserwować chronione porosty brodaczki. Na dalszym odcinku trasy drzewostan bukowy ustępuje miejsca borom sosnowym.

Kolejny etap to rezerwat "Lipno i Lipionko" - miejsce występowania wielu rzadkich roślin i ptactwa wodnego. Doskonałe warunki do obserwacji znajdziemy na wieży widokowej nad jez. Lipno, ok. 250 metrów od trasy rowerowej. Podczas dalszej jazdy na kolejnych przystankach można poznać wiele ciekawych informacji na tematy związane z gospodarką leśną i drzewami.

Objeżdżamy od strony wschodniej jezioro Słupino i wyjeżdżamy na tereny rolnicze. W tym miejscu zmienia się ukształtowanie terenu. Pofałdowany krajobraz pól i łąk, urozmaicony zabudowaniami małych osad, jak Dąbrówka, Wantochowo i Leżuchowo towarzyszy nam aż do miejscowości Piechowice nad jeziorem Gogolino. Na szlaku znajdują się pomniki przyrody: sosna pospolita w Leżuchowie i grupa jałowców nad jeziorem Lipno.

Na całym szlaku znajdują się tablice edukacyjne, z których można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji. Jest ich 17, oprócz tego dwie tablice - mapy oraz cztery miejsca wypoczynku.

- Rowerzyści przeczytają między innymi o zasadach poszanowania lasu, torfowiskach, dokarmianiu zwierząt, ciekawostkach z życia drzew, narodzinach łąki czy jałowcach nad jeziorem Lipno - mówi Andrzej Penk, kierownik Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego w Kościerzynie.

Jezioro Lipno jest częścią planowanego rezerwatu przyrody "Lipno i Lipionko". Rezerwat ornitologiczno-torfowiskowy ma objąć ochroną dwa zarastające jeziora, otoczone torfowiskami i wilgotnymi łąkami. Wschodni brzeg zajęty jest siedliskami borowymi, w tym borem bagiennym.

Jest to miejsce występowania rzadkich gatunków roślin naczyniowych i mszaków oraz ostoja wielu gatunków ptaków wodno-błotnych.

Warto zobaczyć
Na trasie znajdziemy najcenniejsze przyrodniczo fragmenty Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz tradycyjną zabudowę Kaszub.
W niektórych miejscach warto zatrzymać się na dłużej. Zrób sobie przystanek przy wieży widokowej nad jez. Lipno. To doskonały punkt do obserwacji ptactwa wodnego.
Po drodze można zobaczyć także bór bagienny nad jez. Lipno i Lipionko, morenowe ukształtowanie terenu w okolicy Wantochowa i jezioro Słupino.
Nie można przegapić pomników przyrody - buk w Głuchym Borze, sosnę w Leżuchowie i jałowce nad jez. Lipno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki