Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły policealne - jest też takie wyjście i możliwość nauki zawodu

Monika Jankowska
Michał Olka
Szukasz alternatywy dla kilkuletnich studiów? Zastanów się nad szkołą policealną - to szybki sposób na zdobycie nowego zawodu.

Tu nauka realizowana jest w trybie zaocznym, co pozwala na dogodne łączenie nauki z pracą. W szkole policealnej program nauczania ukierunkowano na zdobycie umiejętności zawodowych, są zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe.

Jeżeli chodzi o rekrutację, zazwyczaj obowiązuje kolejność zgłoszeń, a wymagane dokumenty to świadectwo ukończenia szkoły średniej, kopia dowodu osobistego, 2 bądź 3 fotografie i zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki . Matura nie jest warunkiem koniecznym.

Nasz system edukacji proponuje kilka rozwiązań. Są szkoły policealne publiczne, niepubliczne z uprawnieniami szkół publicznych oraz niepubliczne bez uprawnień szkół publicznych. Czas trwania nauki dla poszczególnych zawodów w policealnej szkole z uprawnieniami szkoły publicznej bądź w szkole policealnej publicznej określa program Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nauka na większości kierunków trwa dwa lata, czyli cztery semestry. W szkołach policealnych bez uprawnień szkoły publicznej nauka trwa rok, czyli dwa semestry.

W szkołach publicznych oraz szkołach z uprawnieniami szkół publicznych słuchacze otrzymują legitymacje uprawniające do zniżek. Na koniec procesu kształcenia mogą podejść do zewnętrznego egzaminu zawodowego, którego zdanie kończy się otrzymaniem tytułu technika w danym zawodzie lub tytułu równoważnego. Poza dyplomem ukończenia szkoły policealnej, w wybranych zawodach słuchacz może liczyć także na uzyskanie państwowych uprawnień do wykonywania zawodu i na zdobycie tytułu technika oraz dodatkowych certyfikatów międzynarodowych firm.

Na kurs, na szkolenie

Sposobem na podniesienie swoich kwalifikacji jest także uczestnictwo w dodatkowych kursach lub szkoleniach - one także sprawią, że staniemy się bardziej atrakcyjni na rynku pracy.

Zanim jednak zdecydujemy się kontynuować naukę, warto zadać sobie kilka pytań.
- Przede wszystkim zapytajmy, do czego zajęcia będą mi służyć. Bywają zawody, w których konkretne uprawnienia są absolutnie niezbędne. Poszerzanie swojej wiedzy z obszarów, które nas interesują, a nie są związane ściśle z wyborem naszej ścieżki zawodowej również stanowią ważny krok do rozwoju samych siebie. Przy mnogości ofert na rynku edukacyjnym zachęcam jednak do rozważnego wyboru dodatkowych zajęć - tłumaczy Magdalena Szczygielska, ekspert agencji zatrudnienia ManpowerGroup.

- Uczestnictwo w kursach czy szkoleniach na pewno świadczy dobrze o kandydacie jako o osobie, która podjęła się wysiłku, aby poświęcić swój czas i energię na edukację. W sytuacji, kiedy pracodawca poszukuje osób z określonymi kwalifikacjami bądź uprawnieniami, posiadanie takowych w swojej aplikacji znacznie zwiększa szanse na otrzymanie pracy - dodaje.

Studia podyplomowe

Inną kwestią jest podjęcie studiów podyplomowych. Tu niezbędny nam już będzie dyplom wyższej uczelni - licencjacki, inżynierski bądź magisterski.

- Przy wyborze studiów podyplomowych można kierować się np. koniecznością uzupełnienia wiedzy w obszarach, z którymi nie mieliśmy styczności podczas studiów. Wybór odpowiedniego kierunku może pomóc nam rozwinąć się w obecnej pracy w ramach nowej roli i zadań lub też ułatwi nam znalezienie satysfakcjonującej pracy. Przy wyborze na pewno warto kierować się również programem studiów, doborem prelegentów czy renomą uczelni. Cena studiów podyplomowych nie jest mała, dlatego też dobrze upewnić się zawczasu, że będziemy zadowoleni zarówno z ich przebiegu, jak i korzyści po ich ukończeniu - dopowiada Szczygielska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki