Szkoły na Pomorzu oflagowane. Strajk nauczycieli coraz bliżej. Protestujący rozpoczynają rokowania z dyrektorami placówek

(KGK)
Jeśli Ministerstwo Edukacji Narodowej nie spełni postulatów nauczycieli, 15 kwietnia ma się odbyć strajk Piotr Hukało
Sztab Protestacyjny Sekcji Gdańskiej Solidarności rozpoczął akcję oflagowania szkół i placówek oświatowych. To kolejny krok przed zaplanowanym na 15 kwietnia 2019 r. strajkiem nauczycieli.

Dyrektorzy placówek edukacyjnych otrzymali pisma z prośbą o wyrażenie zgody na oflagowanie. Do szkół trafiły także ulotki – materiały informacyjne o proteście.

To kolejny krok przed coraz bardziej prawdopodobnym strajkiem nauczycieli.

Pisma z żądaniami – głównie podniesienia pensji, do dyrektorów szkół skierowało już 23 oddziałów oświatowej Solidarności z całego Pomorza, m.in. z Gdańska, Sopotu, Pucka, Wejherowa czy Żukowa.

W szkołach odbędą się teraz rokowania delegacji NSZZ Solidarność z dyrektorami placówek oraz przygotowania do mediacji.

Katarzyna Kędzioł, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. Przyjaciół Ziemi w Gdańsku, otrzymała już dwa pisma z żądaniami od pracowników – zarówno z oświatowej Solidarności, jak i ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- Na razie odpisałam przedstawicielom ZNP, ponieważ oni przekazali mi pismo wcześniej. Napisałam, że nie jestem w stanie spełnić tych oczekiwań – mówiła nam niedawno Katarzyna Kędzioł.

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, pracodawca po otrzymaniu żądań, powinien zaproponować termin rokowań. Po fazie rokowań przewidziany jest czas na mediacje. W razie braku pozytywnych efektów prawo przewiduje możliwość ogłoszenia referendum strajkowego, po nim zaś odbywa się strajk.

Solidarność ma trzy żądania.

  • Domaga się podniesienia wynagrodzenia zasadniczego pracowników oświaty nie mniej niż o 650 zł od stycznia 2019 r. oraz
  • o kolejne 15 proc. od stycznia 2020 r., a także
  • usunięcia niekorzystnych zmian w przepisach dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli.

Jeśli Ministerstwo Edukacji Narodowej nie spełni tych postulatów, 15 kwietnia ma się odbyć strajk.

Bożena Brauer, przewodnicząca KM NSZZ S Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdańsku: Oczekujemy takich podwyżek, jakie mają miejsce w sferze mundurowej Karolina Misztal

- Członkowie gdańskiej oświaty oczekują radykalnej formy protestu, łącznie ze strajkiem, ponieważ uważają, że tylko tak można nacisnąć na rządzących. Propozycje minister Anny Zalewskiej dotyczące podwyżek wynagrodzenia są dla nich nie do przyjęcia. Oczekujemy takich podwyżek, jakie mają miejsce w sferze mundurowej – mówi Bożena Brauer, przewodnicząca KM NSZZ S Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdańsku.

Dodajmy, że do 15 marca rozpocznie się procedura wejścia Solidarności w tryb zbiorowy na poziomie placówek oświatowych.

Zobacz też: Szef ZNP zapowiada strajk nauczycieli po fiasku rozmów z minister edukacji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Megan

Jakoś w prywatnych szkołach nie postulują..... Dziwne, bo przecież tam mniej płacą.

E
Ewa

Nie sądzę, że nauczyciele kupują coś do szkoły za własne pieniądze. Nikt inny tylko oni.

N
Nauczyciel

Tak, jest ksero. Papier w mojej szkole jeden na rok. Uważa Pan/Pani, że to wystarczająca ilość?Niestety nie. Jedna ryza wystarcza na 2 miesiące, niektórym zapewne na jeszcze krótszy czas. Nie sądzę aby ktoś kupował papier do biura, czy murarz powiedzmy worek betonu.

R
Rodzic

Wtedy doceni się pracę nauczyciela, chętnie wezmę urlop, niech strajkują, ich płace są bardzo słabe..

r
rodzic

To jest prawda, co jeszcze wymyślicie, wiemy jak wyjeżdżają dzieci na wycieczki.

e
emeryt

Zlikwidujcie kartę, dodatki np. wiejski, urlopy zdrowotne płatne, podnieście pensum i tylko miesiąc wakacji drugi niech pracują na koloniach, półkoloniach. I dopiero wtedy podwyżki niech pracują jak reszta społeczeństwa. Skończyć z tymi przywilejami wcześniej pensum było wyższe i było dobrze. Karta do likwidacji dlaczego nauczyciele tak jej bronią inne zawody nie mają karty i jest dobrze.

o
oburzony

To jest kultura i merytoryczna dyskusja z nauczycielami. Kto uczy nasze dzieci? brak elementarnej kultury czy ktoś w tym temacie odraził Ciebie? Nie masz argumentów to obrażasz. Nie ma wycieczek weekendy tylko wyjazdy od poniedziałku do piątku i to prawda. I wycieczek coraz mniej bo rodzice nie mają na nie funduszy.

R
Rydz

Dokładnie za darmo! Jadę z uczniami na cąły weekend i nikt mi pensji nie zapłaci! Jak zostajesz w pracy po godzinach to też nie otrzymujesz zapłaty?? Cymbał jesteś i tyle!

r
rodzic

Taki szacunek jaka wasza praca. Wymagacie szacunku od innych a sami tyko siebie szanujecie.

g
gość 2

Czy słyszałeś o obowiązku szkolnym? Dziecko musi się uczyć bo jak nie chyba znasz procedury jak tak bronisz nauczycieli. Po co pisać bzdury.

r
rodzic

W szkołach są drukarki, ksero, papier nie potrzeba pisać bzdur, że tego nie ma, Może i kredę też kupujecie za swoje. Na wycieczki z dziećmi też chętnie jedziecie bo za darmo.

G
Gość

Jeśli nauczyciele są nierobami to po co posylać dzieci do szkoły, dzieci- nic nie robić - mogą też w domu .Zawsze można zatrudnić opiekunkę za którą zapłaci się więcej niż za pracę nauczyciela.

N
Nauczyciel

Dlaczego wojsko miałoby atakować strajkujących nauczycieli, a nie policjantów, pielęgniarek, górników, rolników? Banda nierobów? Oczywiście, jak w każdej grupie zawodowej, znajdują się osoby, które podchodzą do pracy nierzetelnie, nie wkładają w nią należytego wysiłku. Jednak jest naprawdę WIELU, którzy poświęcają pracy całe swoje serce, czas oraz często własne pieniądze. Nikt nie kupi nam papieru ksero, tuszu do drukarki, folii do laminowania pięknych obrazków, naklejek motywacyjnych i wielu, wielu innych. A skoro nauczyciele to nieroby, to proszę zacząć uczyć samemu dziecko i nie posyłać go do szkoły, bo jako dobry rodzic, chyba nikt nie chce dla dziecka złego?

N
Nauczyciel

Brak słów. I to piszą Rodzice dzieci. Wstyd. Jestem nauczycielem i nie mogę uwierzyć w te komentarze. Brak szacunku do naszego zawodu, obrażanie, wyzwiska. Tragedia.

J
Ja

Żal czytać... Mądry rodzic zrozumie... Na głupiego nie ma rady

Dodaj ogłoszenie