Szkoły bezradne wobec przemocy. NIK opublikował niepokojący raport

Łukasz Kłos
freeimages.com
Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport ze szkolnego korytarza. Kontrolerzy sprawdzali nie tylko relacje między rówieśnikami, ale też uczniów z nauczycielami. Wyniki kontroli pokazały, że przemoc w szkołach jest dużym problemem, a program "Bezpieczna i przyjazna szkoła" zakończył się totalną klapą.

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport ze szkolnego korytarza. Kontrolerzy sprawdzali nie tylko relacje między rówieśnikami, ale też uczniów z nauczycielami. Chodziło o to, by sprawdzić, jak dzieci są chronione przed przemocą. Wyniki kontroli pokazują, że rządowy program "Bezpieczna i przyjazna szkoła" zakończył się totalną klapą.

- Szkoły od lat nie radzą sobie z problemem. Nie diagnozują sytuacji, a nauczyciele nie zawsze potrafią rozpoznawać zagrożenia - mówi Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK, ale zaznacza: - Szkoły nie otrzymują też odpowiedniego wsparcia od władz samorządowych ani rządu.

Na korytarzach i po lekcjach coraz więcej jest szturchanek i wyzwisk. Do "klasycznej" listy przejawów przemocy doszły jednak nowe jej formy. Aż jedna piąta uczniów skarżyła się na otrzymywanie nieprzyjemnych SMS-ów lub e-maili z pogróżkami. Wśród przejawów cyberprzemocy, z jakimi zetknęli się uczniowie, wymienili także upublicznianie w sieci (np. na społecznościowych portalach) ośmieszających zdjęć lub filmików, a także prywatnych listów, zdjęć czy innych materiałów.
W całym kraju do najbardziej rozpowszechnionych przejawów przemocy w szkołach należy agresja słowna. Wulgaryzmy i wyzwiska, jako dominującą formę przemocy w szkole, wymienia 43 proc. przebadanych nauczycieli oraz aż 74 proc. uczniów. Z kolei na agresję fizyczną skarży się 15 proc. nauczycieli oraz 58 proc. uczniów.

- Zjawisko to narasta. W latach 2005-2006 oraz 2007-2008 agresję słowną wymieniło 52 proc. uczniów, natomiast fizyczną 50 proc. - mówi Biedziak.

Niektórzy eksperci zwracają uwagę, że rosnące wyniki statystyki niekoniecznie muszą przekładać się na rzeczywistość: - Świadomość tego, co to jest agresja, i tego, że tak dużo się o niej mówi, pozwala nam na lepsze rozpoznanie niepożądanych zachowań. Może nie do końca samej przemocy jest więcej, co raczej lepiej rozumiemy, czym ona jest i częściej ją dostrzegamy - zauważa dr Urszula Sajewicz-Radtke, psycholog Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie.
Autorzy raportu zauważają, że najwięcej zachowań patologicznych występuje w gimnazjach (dotyczy 8,8 proc. uczniów), nieco mniej w szkołach podstawowych (5,5 proc.).

Wśród skontrolowanych placówek znalazł się Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach. To jedyna szkoła wytypowana do badania na Pomorzu. Kontrolerzy NIK ocenili działania dyrekcji szkoły oraz samych nauczycieli pozytywnie. Wśród stwierdzonych nieprawidłowości wymieniono kilka błędów formalnych, a także brak określenia jednoznacznych wskaźników realizacji programów profilaktycznych.

- W minionym roku szkolnym zachowania patologiczne przejawiało 42 uczniów, podczas gdy rok wcześniej dotyczyło to 36 - czytamy w wynikach kontroli.

Wzrost stwierdzonych przez szkołę zjawisk patologicznych wynikał przede wszystkim ze zwiększenia liczby przypadków patologii w szkole podstawowej. W tym samym okresie w gimnazjum odnotowano ich spadek.- Wobec wszystkich uczniów przejawiających zachowania patologiczne podjęto adekwatne działania profilaktyczno-wychowawcze - stwierdzili kontrolerzy izby.

W skali całego kraju NIK zwraca uwagę, że kadra pedagogiczna nie jest odpowiednio przygotowana do rozpoznawania zagrożeń i wczesnej interwencji. Dotychczasowe szkolenia okazują się niewystarczające, a 30 proc. nauczycieli przyznało, że wciąż nie wie, jak reagować w przypadku ryzykownych zachowań uczniów.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lucjan

"Czy jak dzisiaj wyprasowałem sobie spodnie i zrobiłem śniadanie żonie do łózka to jestem gender?"
Poziom pytania wskazuje na słabszy stan umysłu Autora.
Proponuję sprawdzić aktualne promocje w Biedronce i raczej informacjami z tego poziomu dzielić się na forum.
Aaaa... jeszcze... - legitymacja PZPR ci wypadła z kieszeni.

m
mnm

Dryl - "bacik" - relegacja ze szkół średnich przy jasnych kryteriach.
Zniesć obowiązek kształcenia powyżej 16 roku życia. Dla nieuczących się roboty publiczne/ prace społeczne do 18 r. A potem wynocha w dorosłość...

p
pytajacy

No właśnie . Oświecenie , czy średniowiecze ??

w
wożny

Ja w komórce trzymam węgiel . Ale do szkoły z komórką i węglem ???

l
lekarz

To idż do lekarza. Być może rzeczywiście masz OWSIKI.
Dostaniesz lekarstwo i po kłopocie .

P
Polak po 60 tce

Brakuje tylko tego ,że nie ma więcej religii , kosztem, matematyki , geografii, WF, fizyki i chemii. Re
Owieczką /baranem/ steruje się łatwiej. Czy o to chodzi???
Agresja to przejaw głupoty , złego wychowania , oraz nadmiaru złych wzorców .

Sex to dla chłopców w celibacie jakieś psychiczne tabu , które ich uwiera i demonizują każdą sferę z tym związaną , oraz dla niektórych ludzi po klimakterium, o czym świadczy Gryf Pomorski.

A sex powinien być czymś radosnym , wyrazem miłości ,nauka w szkole powinna do tego przygotowywać ,a nie ogólnodostępne orgie internetowe.

Czy jak dzisiaj wyprasowałem sobie spodnie i zrobiłem śniadanie żonie do łózka to jestem gender ??
PRECZ Z GŁUPOTĄ.

G
Gryf Pomorski

Brakuje do kompletu "nowoczesnego" wychowania seksualnego - tak, aby każdy mógł z każdym (precyzacja w dobie gender: i każdą).

k
kasienka

mundurki szkolne, dyscyplina i konsekwencja.. i stop owsikom

s
ss

Podstawowa sprawa zakazac noszenia komorek w szkolach i ich konfiskata w razie znalezienia,gwarantuje ze bedzie spokoj

E
Erddil

" Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie..." Jan Zamoyski

Dodaj ogłoszenie