Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły bezradne wobec przemocy. NIK opublikował niepokojący raport

Łukasz Kłos
freeimages.com
Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport ze szkolnego korytarza. Kontrolerzy sprawdzali nie tylko relacje między rówieśnikami, ale też uczniów z nauczycielami. Wyniki kontroli pokazały, że przemoc w szkołach jest dużym problemem, a program "Bezpieczna i przyjazna szkoła" zakończył się totalną klapą.

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport ze szkolnego korytarza. Kontrolerzy sprawdzali nie tylko relacje między rówieśnikami, ale też uczniów z nauczycielami. Chodziło o to, by sprawdzić, jak dzieci są chronione przed przemocą. Wyniki kontroli pokazują, że rządowy program "Bezpieczna i przyjazna szkoła" zakończył się totalną klapą.

- Szkoły od lat nie radzą sobie z problemem. Nie diagnozują sytuacji, a nauczyciele nie zawsze potrafią rozpoznawać zagrożenia - mówi Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK, ale zaznacza: - Szkoły nie otrzymują też odpowiedniego wsparcia od władz samorządowych ani rządu.

Na korytarzach i po lekcjach coraz więcej jest szturchanek i wyzwisk. Do "klasycznej" listy przejawów przemocy doszły jednak nowe jej formy. Aż jedna piąta uczniów skarżyła się na otrzymywanie nieprzyjemnych SMS-ów lub e-maili z pogróżkami. Wśród przejawów cyberprzemocy, z jakimi zetknęli się uczniowie, wymienili także upublicznianie w sieci (np. na społecznościowych portalach) ośmieszających zdjęć lub filmików, a także prywatnych listów, zdjęć czy innych materiałów.
W całym kraju do najbardziej rozpowszechnionych przejawów przemocy w szkołach należy agresja słowna. Wulgaryzmy i wyzwiska, jako dominującą formę przemocy w szkole, wymienia 43 proc. przebadanych nauczycieli oraz aż 74 proc. uczniów. Z kolei na agresję fizyczną skarży się 15 proc. nauczycieli oraz 58 proc. uczniów.

- Zjawisko to narasta. W latach 2005-2006 oraz 2007-2008 agresję słowną wymieniło 52 proc. uczniów, natomiast fizyczną 50 proc. - mówi Biedziak.

Niektórzy eksperci zwracają uwagę, że rosnące wyniki statystyki niekoniecznie muszą przekładać się na rzeczywistość: - Świadomość tego, co to jest agresja, i tego, że tak dużo się o niej mówi, pozwala nam na lepsze rozpoznanie niepożądanych zachowań. Może nie do końca samej przemocy jest więcej, co raczej lepiej rozumiemy, czym ona jest i częściej ją dostrzegamy - zauważa dr Urszula Sajewicz-Radtke, psycholog Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie.
Autorzy raportu zauważają, że najwięcej zachowań patologicznych występuje w gimnazjach (dotyczy 8,8 proc. uczniów), nieco mniej w szkołach podstawowych (5,5 proc.).

Wśród skontrolowanych placówek znalazł się Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach. To jedyna szkoła wytypowana do badania na Pomorzu. Kontrolerzy NIK ocenili działania dyrekcji szkoły oraz samych nauczycieli pozytywnie. Wśród stwierdzonych nieprawidłowości wymieniono kilka błędów formalnych, a także brak określenia jednoznacznych wskaźników realizacji programów profilaktycznych.

- W minionym roku szkolnym zachowania patologiczne przejawiało 42 uczniów, podczas gdy rok wcześniej dotyczyło to 36 - czytamy w wynikach kontroli.

Wzrost stwierdzonych przez szkołę zjawisk patologicznych wynikał przede wszystkim ze zwiększenia liczby przypadków patologii w szkole podstawowej. W tym samym okresie w gimnazjum odnotowano ich spadek.- Wobec wszystkich uczniów przejawiających zachowania patologiczne podjęto adekwatne działania profilaktyczno-wychowawcze - stwierdzili kontrolerzy izby.

W skali całego kraju NIK zwraca uwagę, że kadra pedagogiczna nie jest odpowiednio przygotowana do rozpoznawania zagrożeń i wczesnej interwencji. Dotychczasowe szkolenia okazują się niewystarczające, a 30 proc. nauczycieli przyznało, że wciąż nie wie, jak reagować w przypadku ryzykownych zachowań uczniów.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki