Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolne księgowe ze Starogardu Gdańskiego boją się zwolnień

Agnieszka Kamińska
123rf
Zadania księgowych ze starogardzkich szkół ma przejąć centrum usług wspólnych. Pracownice wysłały sprzeciw do prezydenta. Urzędnicy tłumaczą jednak, że wszyscy pracownicy będą mieli zapewnione zatrudnienie w jednostkach gminy miejskiej.

„Jesteśmy bardzo rozgoryczeni po otrzymaniu informacji od dyrektorów szkół o utworzeniu 1 lipca centrum usług wspólnych. Jest nam bardzo przykro, że zostaliśmy potraktowani przedmiotowo i dostaliśmy takie podziękowanie za lata solidnej pracy” - to fragment pisma, które pracownicy księgowości ze starogardzkich szkół przesłali do Janusza Stankowiaka, prezydenta miasta. Chodzi o to, że obsługę księgową wszystkich podstawówek i gimnazjów ma przejąć jedna jednostka. Księgowe obawiają się zwolnień.

- Zwolnienia na pewno będą. Być może niektórzy całkowicie stracą pracę, inni może zostaną gdzieś przeniesieni. Nikt nas nie pytał o zdanie w tej sprawie. Postawiono nas przed faktem dokonanym - mówi jedna z księgowych, prosząc o anonimowość.

Obecnie księgowe w szkołach rozliczają m.in. odpłatności za obiady, składki na wycieczki, ubezpieczenie uczniów. Zajmują się też obsługą kadrową pracowników, ale też sprawami związanymi z emeryturami. W całym mieście jest ich około dwudziestu. Zadzwoniliśmy do kilku placówek. Dyrektorzy wypowiadają się na ten temat wyłącznie anonimowo.

- Mam jeszcze cichą nadzieję, że ten pomysł upadnie - mówi dyrektor jednej ze szkół.

Przedstawiciele urzędu tłumaczą się oszczędnościami. W ubiegłym roku wydatki na oświatę wyniosły ok. 60 mln zł, z tego subwencja oświatowa wyniosła ok. 31 mln zł.

- Miasto musi dopłacać do utrzymania szkół z własnych środków, co odbywa się kosztem innych zadań - informuje Beata Ociesa, inspektor referatu kontroli i zamówień publicznych w UM Starogard Gd. - Poza aspektem ekonomicznym należy wskazać na inne zalety tego rozwiązania, m.in.: poprawę jakości usług i organizacji pracy, sprawniejsze wdrażanie procedur. Poza tym główny księgowy ulokowany na zewnątrz ma większą niezależność i jest postrzegany przez dyrektora szkoły jako ogniwo kontroli planowania i realizacji planu finansowego szkoły - dodaje Ociesa.

Reorganizacja zatrudnienia księgowych jest nieunikniona. W urzędzie tłumaczą jednak, że wszyscy pracownicy będą mieli zapewnione zatrudnienie w jednostkach gminy miejskiej Starogard Gd.

Więcej na ten temat przeczytasz we wtorkowym (16.02.2016r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki