Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolili młodych w programowaniu. Tak wyglądała wyjątkowa akcja uczniów „ze Wzgórza” w Kartuzach.

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Uczniowie ZSZiO w Kartuzach odwiedzili szkoły na terenie powiatu, w których przeprowadzili zajęcia.
Uczniowie ZSZiO w Kartuzach odwiedzili szkoły na terenie powiatu, w których przeprowadzili zajęcia. Facebook/lovelace
Troje uczniów kartuskiej "Szkoły na Wzgórzu", w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii, postanowiło zabrać się za naukę programowania. W ten sposób przeprowadzili zajęcia w szkołach na terenie powiatu, ucząc podstaw i pokazując, jak ciekawe może być to zajęcie.

Nauka programowania w kartuskich szkołach

W dobie, gdy młodzi ludzie niemal rodzą się ze smartfonem w ręku, uczniowie ZSZiO w Kartuzach postanowili przybliżyć im kwestie technologii, którą spotykają na każdym kroku. W ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” przygotowali projekt {Lovelace}, od Ady Lovelace - pierwszej programistki, która już 150 lat temu wymyśliła algorytm do wykorzystania na maszynie.

Uczniowie chcą dotrzeć z inicjatywą do osób w wieku 11-20 lat i nauczyć ich wykorzystywać potencjał umiejętności, związanych z nowymi technologiami. W skrócie - podszkolić ich w programowaniu, informatyce.

- Osoby w wieku szkolnym lubią się rozwijać i są bardzo kreatywne, ale przez nadmiar teorii w szkole oraz pustych informacji w Internecie, często bywają znudzone i tracą koncentrację. Chcemy pokazać im, jak można przełożyć umiejętności technologiczne na pozytywne efekty dla nich oraz społeczności - opowiada Eryk Marszałkowski, lider projektu. - W czasach, w których aktualni uczniowie będą wchodzić na rynek pracy praktycznie wszędzie będzie wymagana wiedza informatyczna. Po części już jest, a w przyszłych latach pożądanie tej wiedzy będzie znacznie większe. A tak naprawdę informatyka nie jest trudna, wystarczy tylko pokazać jej możliwości.

Najlepiej w praktyce

Z tą myślą organizatorzy akcji przeprowadzili zajęcia m.in. w szkołach w Kiełpinie, Mirachowie, Przodkowie, Żukowie i w samych Kartuzach, w tym „u swoich” w Technikum nr 2. Uczniowie mogli np. za pomocą płytek programowalnych Arduino stworzyć własne projekty i wykonać wyznaczone przez prowadzących zadania. Młodzi pomysły mieli różnorodne - od węży z diod po symulacje światełek choinkowych. Przede wszystkim jednak bawili się świetnie, poznając coś nowego.

- Programowanie w praktyce jest bardzo ciekawe i niesie za sobą wiele korzyści. Rozwija kreatywność, poprawia myślenie analityczne oraz rozwija umiejętności matematyczne. Za pomocą Arduino można małym kosztem stworzyć bardzo przydatne w życiu rzeczy, ale nie tylko - dodaje Eryk Marszałkowski. - Wymyślenie własnego urządzenia, zaprojektowanie go, a na samym końcu stworzenie jest niezwykle satysfakcjonujące. Chcemy, żeby dzięki naszym warsztatom młodzież poznała programowanie z innej strony.

Osoby zainteresowane tematem (nie tylko z docelowej grupy wiekowej) organizatorzy zachęcają też do śledzenia ich portalu oraz stron w mediach społecznościowych - tam też nieco można się dowiedzieć (LINK)

Więcej o projektach uczniów ZSZiO w Kartuzach na olimpiadę „Zwolnieni z Teorii” przeczytacie też w poniższych artykułach:

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki