18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenia antynikotynowe w pomorskich szkołach, wśród policjantów i strażników miejskich

Anna Mizera-Nowicka
Anna Mizera-Nowicka
W pomorskich szkołach trwają prelekcje poświęcone paleniu papierosów, a na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym przyszli lekarze namawiani są do rozstawania się z nałogiem. W tym samym czasie w Urzędzie Marszałkowskim około 70 funkcjonariuszy policji i straży miejskiej z całego województwa szkoli się m. in. z zakresu przestrzegania zasad ustawy antynikotynowej. Wszystko to z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia.

- W taki dzień jak dziś szczególnie namawiam państwa do rzucenia palenia - mówiła podczas szkolenia Wioleta Tomczak z Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych. - Bo obecnie zmagamy się z prawdziwą epidemią palenia. Codziennie 500 dzieci w Polsce po raz pierwszy w życiu sięga po tę śmiercionośną używkę. Na Pomorzu pali 37 proc. chłopców i 30proc. dziewcząt w wieku 13 - 15 lat. W rodzinach o niższym statusie socjalno-społecznym więcej wydaje się na papierosy niż na edukację dzieci czy owoce dla nich - podkreślała.

O modzie na palenie wśród młodych osób mówiła również wicemarszałek województwa pomorskiego. - To dobrze, że nieletnia młodzież, która sięga po papierosy, musi ponosić tego konsekwencje. Niestety wystawiane im mandaty to często kara nie dla nich, ale dla ich rodziców. Szkoda, że nie ma jakiegoś sposobu, by i oni musieli ponosić konsekwencje swoich wyborów - mówiła Hanna Zych-Cisoń.

Sami szkoleni policjanci i strażnicy miejscy przyznawali, że problem sięgania po papierosy przez uczniów jest ogromny. - W gimnazjach czy liceach uczniowie palą nagminnie. To dla nich sprawa prestiżu, sposób wkupienia się w grupę. A potem wpadają w nałóg - mówił Tomasz Motylak ze Straży Gminnej w Kobylnicy. - Dlatego takie szkolenia jak dziś są bardzo ważne, poszerzają też naszą wiedzę. Ale przydałby się chyba przede wszystkim w szkołach. Bo profilaktyka jest bardzo ważna - dodaje.

Specjaliści z Wojewódzkiej Stacji Sanitarni-Epidemiologicznej oraz z Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych mówili też o paleniu wśród dorosłych, a także przestrzeganiu przez nich, funkcjonującej od dwóch lat ustawy antynikotynowej. Jak się bowiem okazuje, z większości szkół, szpitali, restauracji, pubów czy autobusów, zniknął dym tytoniowy. - Wciąż jednak mamy plany iść dalej. Będziemy realizować kolejne szkolenia, kampanię społeczną i medialną, a także monitorować przestrzeganie ustawy antynikotynowej - zapowiadał koordynator projektu Zbigniew Zawadzki

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki