Szkoła życia

  Szkoła życia

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Dramatem dla tysięcy polskich dzieci jest nieobecność rodziców, którzy wyjechali z kraju za eurochlebem.
  Dzieci chodzą do szkół (albo i nie), odrabiają lekcje (albo i nie) i wracają do pustych domów, w których tatę i mamę zastępują telewizor z komputerem. Może więc lepiej pozwolić im na wyjazd z bliskimi? Jeśli rodzice są ambitni lub dziecko małe, to polską szkołę zastępuje szkoła angielska, niemiecka, hiszpańska. Mniej ambitni rodzice nastolatków zaczynają liczyć pieniądze. I jakby nie liczyli, wychodzi im, że bardziej opłaca im się wysłać syna na budowę a córkę na zmywak, niż do szkoły. Dzieci emigrantów z biednych, popegieerowskich wsi praktycznie kończą naukę już na szóstej klasie szkoły podstawowej.

  Niedawno pewiem mądry ksiądz z zachodniej Polski biadał nad reformą szkolnictwa, likwidującego ośmioklasowe podstawówki. Tłumaczył, że stara szkoła dawała dzieciom jeszcze szansę na dwa dodatkowe lata nauki. Po reformie i otwarciu granic dla polskiej siły roboczej wracamy do przedwojennego systemu - sześć klas i do roboty. Nie wierzę, by to niekorzystne zjawisko zostało zatrzymane przez kilku urzędników oświatowych, straszących nieobecnych rodziców grzywnami.

  Dziecko na grzywnę zapracuje, a przy okazji nauczy się życia. Życia bez chemii, fizyki i poezji Mickiewicza, ale za to z dokładną znajomością przelicznika euro na złotówki. Ot, takie prawo do nauki w szkole życia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo