Szkoła w Kamnicy jest nielegalna? Komu zależy na likwidacji placówki? [zdjęcia, wideo]

Maria Sowisło

Wideo

Zobacz galerię (9 zdjęć)
Rodzice uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamnicy w gminie Miastko są przerażeni. Otrzymali bowiem z urzędu pismo, że ich dzieci uczęszczając do placówki, nie realizują obowiązku szkolnego.

Aktualizacja

Wczorajsze (6 lutego 2020 r.) spotkanie w Urzędzie Miejskim w Miastku z rodzicami nie przyniosło kompromisu. Burmistrz Danuta Karaśkiewicz i radca prawny Jarosław Mielnik, mieli wielokrotnie podkreślać, że szkoła w Kamnicy z klasami IV-VI działa… nielegalnie. Mało tego. Nielegalnie też są ponoć uruchomione oddziały przedszkolne w placówce.
- Jesteśmy zbulwersowani. Na pytania nikt nam nie odpowiadał. Odwracali wszystko jak kota ogonem.

TUTAJ czytaj więcej o dalszym zaognieniu konfliktu.

Aktualizacja

Pomorski kurator oświaty o pismach wysłanych do rodziców dowiedział się od nas. W odpowiedziach na nasze pytania czytamy: „Pomorski Kurator Oświaty, w związku z doniesieniami medialnymi dot. Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamnicy zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie zasadności skierowania do rodziców uczniów klas IV, V i VI ww. szkoły pisma z wezwaniem do przeniesienia dzieci z dniem 27 stycznia 2020 r. do Szkoły Podstawowej nr 3 w Miastku oraz o informację dot. bieżącej sytuacji tej szkoły jednocześnie prosząc Panią Burmistrz o wstrzemięźliwość w obecnie podejmowanych działaniach do czasu wyjaśnienia sprawy oraz o stosowanie przepisów prawa”.

Wcześniej pisaliśmy:

Jak się dowiedzieliśmy w Wydziale Strategii i Nadzoru Pedagogicznego Pomorskiego Kuratora Oświaty, do dzisiaj nie wpłynęły żadne zastrzeżenia do pracy szkoły w Kamnicy.

Pismo do rodziców uczniów klas IV-VI datowane jest na 20 stycznia. W samym środku ferii wiceburmistrz Longina Jankowska poinformowała rodziców, że od 27 stycznia ich dzieci muszą rozpocząć naukę w jednej z trzech szkół miejskich.

Powód? Jak czytamy w piśmie, „(…) prowadzenie faktycznie przez Krystynę Hingst klasy IV, V i VI odbywa się niezgodnie z prawem, a uczęszczające do tych klas dzieci nie wypełniają co do zasady obowiązku szkolnego (...)”. W dokumencie podpisanym przez wiceburmistrz Miastka Longinę Jankowską jest również wezwanie by dziecko od 27 stycznia rozpoczęło naukę w szkole miejskiej „Jedynce”, „Dwójce” lub „Trójce” w zależności od miejsca zamieszkania. Sprawa dotyczy 30 uczniów.

Czytaj także

Byłam przerażona. Nie wiedziałam, czy to pół roku zostanie synowi zaliczone, czy będzie musiał zdawać jakiś egzamin? Nic mu nie powiedziałam. Czekałam na to spotkanie

– mówi Jadwiga Gwóźdż z Kamnicy.

Tu mam klasę osiem osób, na korytarzu nie robią sobie krzywdy, syn jest dopilnowany. Będzie musiał dojeżdżać. W ogóle tego sobie nie wyobrażam. To pismo było dla mnie szokiem. Wynika z niego, że dzieci trzymamy sobie w domu i nie puszczamy do żadnej szkoły

– dodaje mama ucznia klasy IV szkoły w Kamnicy.

Wczoraj po południu w placówce zgromadzili się rodzice. Przede wszystkim chcieli wiedzieć, co mają zrobić.

Musimy wszyscy stanąć i walczyć o naszą szkołę. To my wybieramy dla naszych dzieci szkołę, a nie burmistrz. Ja się tym pismem nie przejmuję. Ono ma nas tylko zastraszyć

– mówiła Magdalena Kiedrowska z Miastka, mama Kacpra z autyzmem. Trzeba też zaznaczyć, że szkoła w Kamnicy jest integracyjna. -

Wybrałam dla syna najlepszą z możliwych szkół. Burmistrz nie ma prawa zmuszać mnie do zmiany decyzji. Liczę, że zauważy swój błąd i się opamięta – mówiła Kiedrowska, a inni rodzice jej wtórowali.

Właścicielka szkoły Krystyna Hingst z kolei przekonywała rodziców, że od 2001 roku posiada zezwolenie na prowadzenie placówki. Wydał je ówczesny burmistrz.

W tym zezwoleniu nie ma żadnej wzmianki o tym, że prowadzę szkołę o ograniczonej strukturze organizacyjnej bez klas IV-VI. Dzieci to nie mebel, nie krzesło, które można przestawiać. Dzieci powinny być przygotowane do przejścia do innej szkoły. Nie można tak z dnia na dzień ich przenosić. Apeluję do burmistrz, by się opamiętała

– mówiła Krystyna Hingst.

Warto przypomnieć, że problemy placówki rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas urzędnicy nie tylko zakwestionowali pozwolenie na prowadzenie placówki, to jeszcze twierdzą że funkcjonować może, ale tylko z klasami I-III.

Czytaj także

Sprawa jest absurdalna, bo wcześniej urzędnicy wypłacali dotację oświatową na klasy IV-V. Od września ubiegłego roku wypłata subwencji oświatowej na klasy IV-VI została przez urzędników wstrzymana. Powodem jest decyzja burmistrz Miastka Danuty Karaśkiewicz z sierpnia ubiegłego roku. Wynika z niej, że zmienia decyzję z 2001 roku i ogranicza strukturę organizacyjną placówki do klas I-III. Była to odpowiedź na wniosek Krystyny Hingst o przekształcenie szkoły sześcioklasowej (jakie funkcjonowały w Polsce przed reformą oświaty likwidującą gimnazja) w ośmioklasową.

Oczywiście, że się od tej decyzji odwołaliśmy. Czekamy na rozstrzygnięcie. Dorobek całego mojego życia jest niszczony. Jesteśmy z mężem zapożyczeni i cały dochód z naszej firmy transportowej przeznaczamy na szkołę

– mówi Krystyna Hingst i zaznacza, że nie mogła we wrześniu zamknąć szkoły.

- Zgodnie z prawem oświatowym takie ruchy można wykonywać do końca lutego, a nie w czerwcu czy sierpniu. Zresztą arkusz organizacyjny na rok szkolny 2019/2020 został pozytywnie zaopiniowany przez kuratorium oświaty. Były w nim klasy od I do VI – dodaje Hingst i dodaje, że od sierpnia ubiegłego roku placówka została skontrolowana przez radnych, urzędników oraz kuratorium.

Wszystkie wystąpienia pokontrolne mam pozytywne. Jeśli były niedociągnięcia, to od razu, na bieżąco były naprawiane

– mówi kobieta.

Czytaj także

Pod koniec zebrania rodzice podpisywali się pod petycją do burmistrz Miastka. - Nie rozumiem dlaczego ktoś chce zniszczyć coś, co dobrze funkcjonuje - zastanawia się sołtys Kamnicy Weronika Gajewska.

Do tematu wrócimy.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie