Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła na czterech łapach. Na pytania odpowiada Miriam Gołębiewska - część 3.

Dorota Abramowicz
Archiwum DB
Masz problem ze swoim zwierzakiem? Zadaj pytanie trenerowi psów. Swoją wiedzą podzieli się z naszymi Czytelnikami Miriam Gołębiewska, znana trenerka psów i psycholog zwierząt.

Masz problem ze swoim zwierzakiem? Zadaj pytanie trenerowi psów. Swoją wiedzą dzieli się z naszymi Czytelnikami Miriam Gołębiewska, znana trenerka psów i psycholog zwierząt. Zachęcamy Czytelników do przysyłania pytań wraz ze zdjęciem ulubieńca.

Czytaj: Jeśli kochasz psa, idź z nim na spacer

Adam: Petti (8 lat), nasza mała suczka, śpioch i tłuścioch, kradnie jedzenie, nierzadko współpracując z kotem, który zrzuca jej na podłogę ukryte wysoko smakołyki. Petti, spokojna i łagodna, zmienia się w bestię, gdy ktoś z nas próbuje jej te łupy odebrać - już parę razy w takiej sytuacji ugryzła. Jak ją tego oduczyć?

Miriam Gołębiewska: Przede wszystkim proszę ograniczyć dostęp Petti do jedzenia. Jedzenie nie powinno leżeć w jej zasięgu. By oduczyć psa takich zachowań, właściciel powinien mieć kontrolę nad sytuacją i nie dopuszczać, by suczka cokolwiek ukradła. Gdy pies coś je, nie należy mu tego wyrywać. Można psa nauczyć oddawania tego, co ma w pysku, za pomocą prostej wymiany. Na początku dokładamy do miski coś smaczniejszego niż tam się znajduje, by pies skojarzył naszą rękę z czymś fajnym, a nie ze „złodziejem”. Potem wymieniamy z psem miski, jedną pełną na drugą. W dalszej kolejności gryzaki na gryzaki - dajemy psu gryzaka i po chwili oferujemy drugiego w zamian - i tak kilka razy. Aż pies uzna to za fajną zabawę i chętnie będzie oddawał nam wszystko.

Aneta:
Saba (10 lat), pies bezdomnego, przebywała w schronisku 1,5 roku. Adoptowaliśmy ją rok temu. Jest mądra i łagodna, szybko dostosowała się do nowej sytuacji. Ale jest też dominująca i zazdrosna - i o ile z innymi osobami konkuruje o nasze względy bez jakiejkolwiek agresji, próbując zwrócić na siebie uwagę, to inne psy natychmiast atakuje. Nie wiemy, co zrobić, żeby Saba nie rzucała się na każdego napotkanego psa jak na potencjalnego konkurenta, czyli wroga.

Miriam Gołębiewska: Skąd pomysł, że Saba konkuruje o Państwa względy? Przyczyny jej zachowania mogą być różne. Psy osób bezdomnych nie chodzą na smyczy, mają wiele swobody w komunikowaniu się z innymi. Jeśli Państwo po zaadoptowaniu jej zaczęli trzymać ją na smyczy, to jej zachowanie może wynikać właśnie z tego ograniczenia i braku pewności siebie.

Pytania do naszego eksperta prosimy wysyłać na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki