Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Łacińska została otwarta w Malborku. W budynku znajduje się obserwatorium astronomiczne FOTO

Radosław Konczyński
Szkoła Łacińska w Malborku została otwarta 25 października.
Szkoła Łacińska w Malborku została otwarta 25 października. Radosław Konczyński
W Malborku otwarto Szkołę Łacińską. Przez pierwsze miesiące z oferty odbudowanej placówki korzystać będą głównie szkoły.

- Dzieci są zdziwione, że tutaj nie uczy się łaciny, ale wychodzą i zaraz chcą wracać - cieszy się burmistrz Malborka Andrzej Rychłowski. Wczoraj oddano tu do użytku odbudowaną Szkołę Łacińską, obiekt, którego początki datuje się na XIV wiek.

Dlaczego Szkoła Łacińska? Obiekt został wzniesiony w 1352 r. na polecenie wielkiego mistrza Winricha von Kniprode, a od XVI wieku do 1864 roku pełnił rolę szkoły, w której uczono początków łaciny. Od końca XIX wieku, po wielkim pożarze, stał w ruinach aż do dzisiejszych czasów. A obecnie, po zakończonej odbudowie, to - nie przymierzając - takie minicentrum Kopernik w lokalnym wydaniu.

Na czterech kondygnacjach znajdują się tutaj skansen rzemiosł (warsztaty średniowieczne dla dzieci i młodzieży), mediateka, czyli skomputeryzowana biblioteka familijna, multicentrum z pomieszczeniami do interaktywnych zajęć (m.in. biologia, fizyka, chemia), sala wielofunkcyjna na 200 osób, a także pierwsze po prawej stronie Wisły obserwatorium.

Podczas prac budowlano-remontowych nie brakowało trudnych momentów. Okazało się, że pod powierzchnią ziemi znajdują się niezinwentaryzowane mury średniowieczne, których przebieg koliduje z projektowanymi ścianami budynku Szkoły Łacińskiej.

- Trzeba było przeprojektować inwestycję, zrezygnować z poziomu -2, ale udało się nie zgubić żadnej funkcji. Wielkie dzieło, potężny wysiłek, olbrzymie pieniądze, ale takim obiektem oddajemy też honor i cześć tym, którzy byli przed nami, uciekając od jakichkolwiek ideologii - mówi wiceburmistrz Maciej Rusek.

Szkoła Łacińska jest gotowa na przyjęcie mieszkańców, ale przez pierwsze miesiące z jej oferty będą korzystały głównie placówki oświatowe. Zajęcia będą na razie bezpłatne. Z czasem, na przykład, za pokaz w obserwatorium, trzeba będzie już zapłacić.

Czytaj więcej w weekendowym (25,26.10.2014r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

[email protected]

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki