Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkodliwe dla zdrowia i środowiska piece węglowe – czym je zastąpić?

.
Europejska Agencja Środowiska (EEA) przewiduje, że w perspektywie kilkunastu lat poziom szkodliwych pyłów w Polsce (tzw. niska emisja) będzie należał do najwyższych w całej Unii Europejskiej. Czy jest sposób aby temu zapobiec?

Pojęcie niskiej emisji dotyczy zanieczyszczenia powietrza gazami lub pyłami ze źródeł znajdujących się na wysokości nie większej niż 40 m, w szczególności z pieców i kotłowni zasilanych węglem. Szkodliwe produkty powstające w wyniku nieefektywnego spalania paliwa to m.in dwutlenek węgla, CO2, tlenek węgla, CO, dwutlenek siarki SO2, metale ciężkie (ołów, arsen, nikiel, kadm) i pyły zawieszone PM10, PM2,5. Wszystkie te substancje zanieczyszczają środowisko i negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

WPŁYW NISKIEJ EMISJI NA ZDROWIE

Dlaczego emisja pyłów jest szkodliwa dla naszego zdrowia? Ich porowata struktura sprawia, że mogą podrażniać śluzówkę w układzie oddechowym. W efekcie zwiększa się podatność na infekcje, a także ryzyko astmy lub przewlekłych chorób płuc. To nie wszystko. Pyły negatywnie oddziałują na wątrobę i nasilają objawy alergii. Ponadto, szczególnie groźny jest fakt, że, są one w stanie przenikać także do układu krwionośnego. Przyczyniają się wówczas do stanów zapalnych, które skutkują np. zmianami miażdżycowymi. Gdy pyły dostaną się do układu krwionośnego, mogą ponadto dość łatwo trafić do mózgu lub serca. Zanieczyszczenie pyłami to także większe ryzyko nowotworów. To wszystko przekłada się na większą śmiertelność w regionach, w których występuje wysoki poziom emisji tego typu zanieczyszczeń.
Według opublikowanego w 2014 r. raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, szczególnie niebezpieczne są zanieczyszczenia pyłowe wytwarzane w procesie spalania w przydomowych piecach i kotłowniach węglowych. Wbrew pozorom to nie przemysł jest ich głównym generatorem. 77% Emisji całkowitej na terenie kraju pochodzi, bowiem z procesów spalania w indywidualnym ogrzewaniu budynków.

ZMIANA SPOSOBU OGRZEWANIA POZWALA OGRANICZYĆ NISKĄ EMISJĘ

W Polsce świadomość w zakresie niskiej emisji wciąż jest niewielka. Tym bardziej tak ważne są działania oddolne i edukacyjne, które na terenie Trójmiasta prowadzi Grupa GPEC wraz z EDF Polska. Aby znacznie zredukować ilość zanieczyszczeń i poprawić stan środowiska oraz własnego zdrowia, wystarczy zmienić sposób ogrzewania. Rezygnacja z nieekologicznych i niebezpiecznych pieców węglowych na rzecz ciepła systemowego – sieci ciepłowniczej, może przynieść wiele korzyści.
W przypadku ciepła dostarczanego do budynków dzięki sieci ciepłowniczej, jest ono wytwarzane w elektrociepłowni. Zamiast wielu indywidualnych palenisk domowych z niskimi kominami, jest ona w stanie ogrzać wszystkie budynki podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej w Gdańsku, a dodatkowo wytworzyć jeszcze energię elektryczną. Takie rozwiązanie pozwala znacznie ograniczyć niską emisję. Ciepło Systemowe jest też znacznie bezpieczniejsze niż piece węglowe. Proces jego wydobywania odbywa się poza mieszkaniem, co całkowicie eliminuje zagrożenie wybuchu lub zaczadzenia. To także jedna z najtańszych i – co ważne – najbardziej stabilnych cenowo form ogrzewania. Ponadto, to forma bezobsługowa. Nie musimy martwić się o stan techniczny instalacji, przeglądy czy zakup opału. Jedyne, co trzeba zrobić – to odkręcić kaloryfer.

PRZEŁĄCZ SIĘ NA CIEPŁO SYSTEMOWE – TO PROSTE!

Chcesz zmienić źródło ciepła na miejską sieć ciepłowniczą? Poznaj szczegóły dzwoniąc pod numer specjalnej infolinii: 58 52 43 699. Przez infolinię możesz także zorganizować spotkanie Wspólnoty Mieszkaniowej z przedstawicielem Grupy GPEC lub zebranie mieszkańców całej dzielnicy.

Proces przyłączenia obejmuje tylko 4 proste kroki!

Jeśli jesteś mieszkańcem:
1.Zgłoś zarządcy chęć zapoznania się z ofertą lokalnego dostawcy ciepła (w Gdańsku, Starogardzie, Tczewie i Sopocie jest to Grupa GPEC).
2.Podpisz uchwałę wspólnoty
3.Zarządca złoży wniosek lub zapytanie o warunki techniczne i podpisze umowę przyłączeniową.
4.Nastąpi podpisanie umowy sprzedaży ciepła.

Jeśli jesteś Zarządcą:
1.Przyjmij uchwałę Zarządu Wspólnoty dotyczącą podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej.
2.Złóż wniosek o Warunki Techniczne przyłączenia lub zapytanie oraz załącz niezbędną dokumentację.
3.Podpisz Umowę Przyłączeniową, stanowiącą podstawę do rozpoczęcia prac inwestycyjnych.
4.Podpisz umowę sprzedaży ciepła stanowiącej podstawę do rozpoczęcia dostaw ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki