Szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej na Wawelu. Spotkanie premierów V4 w Krakowie

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej V4 i przewodniczący Rady Europejskiej na szczycie V4 w Krakowie KPRM
W środę 17 lutego w Krakowie na Wawelu odbywa się uroczyste spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30-lecia V4. W stolicy Małopolski premier Mateusz Morawiecki uroczyście powitał premiera Węgier Viktora Orbána, premiera Słowacji Igora Matoviča, premiera Czech Andreja Babiša oraz szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela. Po południu premierzy mówili o wspólnej walce z pandemią koronawirusa w ramach UE, a premier Orban wspominał, że do Krakowa przyjeżdżało się, aby... zaczerpnąć świeżego powietrza.

Krakowski szczyt V4 potrwa cały dzień. Początek spotkania szefów rządu zaplanowano na Wawelu, a następnie szczyt przeniósł się do Centrum Kongresowego ICE. Podczas szczytu V4 podpisano deklarację rocznicową oraz deklarację cyfrową. Ta druga ma określać, że cyfryzacja to priorytet dla V4, aby ratować gospodarkę po pandemii koronawirusa poprzez inwestycje w nowoczesne technologie.

Po południu odbyła się konferencja prasowa uczestników szczytu V4. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, na Wawelu symbolicznie spięło się 30 lat współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej.

Morawiecki: powróciliśmy do Europy, na miejsce, które nam się należało

- V4 to opowieść o zjednoczeniu, wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach. Powróciliśmy do Europy, na miejsce, które nam się należało, którego niesłusznie zostaliśmy pozbawieni na skutek II wojny światowej. Wstąpiliśmy do NATO i UE. Nasze środkowoeuropejskie losy wcale nie skazywały nas na słabość, tylko rozpoczęliśmy historię sukcesu. Sama V4 w ostatnich pięciu latach jest o wiele silniejsza, niż w latach wcześniejszych – przekonywał premier Morawiecki.

Premier Polski podkreślał, że kraje V4 są "lokomotywą rozwoju gospodarczego całej Europy". Mówił o szybkim wzroście PKB, niskim bezrobociu, rosnących inwestycjach i bardzo dobrym otoczeniu inwestycyjnym, które tworzy przyjazny klimat dla działalności gospodarczej i do wzrostu wynagrodzeń pracowników.

W ramach dalszych planów Grupy Wyszehradzkiej, premier Morawiecki zapowiedział, że w ramach podpisanych deklaracji, zdecydowano o zwiększeniu do 10 mln euro funduszu wyszehradzkiego dla młodzieży. - Podpisaliśmy ważne deklaracje, które nigdy nie miały takiego poziomu szczegółowości – dodał premier.

Wspólna zabiegi o szczepionki przeciwko koronawirusowi

Premierzy krajów V4 i szef KE podkreślili, że wyzwaniem cały czas jest pandemia koronawirusa i potrzeba szybkiego się z nią uporania. - Zastanawialiśmy się, jak wzmocnić UE przez szybsze dostawy szczepień. Wywieramy presję na KE, żeby proces szczepień działał bez przeszkód – mówił Mateusz Morawiecki. Charles Michel przypominał z kolei, że UE podpisała umowę z firmami na dostawę 2 mld dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

- KE powinna wykorzystać siłę gospodarczą UE do nacisku na wielkie korporacje, z którymi podpisaliśmy umowy na szczepionki i zapłaciliśmy potężną zaliczkę - 3 mld euro. Potem okazało się, że te firmy wyprodukowane przez siebie szczepionki wysyłają poza UE. Trzeba skłonić, zmusić firmy, żeby realizowały postanowienia umów. Musimy mieć szczepionki, jak najszybciej, a nie w lipcu, czy sierpniu – ripostował premier Morawiecki.

Podczas konferencji dość zabawna wypowiedź padła z ust premiera Węgier. Viktor Orban stwierdził, że politykom dobrze robi odwiedzanie różnych regionów (te słowa skierował w stronę szefa KE). Przyznał także, że do Krakowa przyjeżdżano, żeby odetchnąć świeżym powietrzem, co w kontekście wieloletnich problemów stolicy Małopolski ze smogiem, zabrzmiało dość kuriozalnie.

Wcześniej o przebiegu szczytu V4 mówił w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller, ale były to same ogólniki. Rzecznik zwracał uwagę, że Grupa Wyszehradzka przeszła razem przez okres transformacji ustrojowej, a państwa grupy razem wchodziły do NATO i UE.

- Dzięki współpracy udało się dobrze reprezentować wspólne stanowisko regionu. Teraz rzeczywistość wygląda inaczej niż 30 lat temu. Jesteśmy członkami UE i musimy dbać, żeby interes regionu był dobrze reprezentowany, a te się nieraz różnią od interesów Europy Zachodniej. To polityka finansowa, migracyjna, czy wspólny rynek, który kraje zachodnie chcą ograniczać - mówił rzecznik rządu w TVP Info.

Plany szczytu V4

Podczas szczytu poruszono też temat polityki wschodniej, obejmującej relacje z Białorusią i Rosją oraz rozwój Partnerstwa Wschodniego. Odbyła się także sesja plenarna poświęcona wspólnym transgranicznym projektom cyfrowym w regionie V4 oraz panel tematyczny "Przyszłość regionu V4: biznes, kreatywność i innowacje" z udziałem przedstawicieli sektora nowoczesnych technologii z krajów V4.

Premierzy podpisali deklarację rocznicową oraz dokument o współpracy przy wspólnych projektach cyfrowych. Deklaracja rocznicowa, podsumowująca sukcesy 30 lat współpracy wyszehradzkiej oraz wytyczająca zadania na przyszłość, jest jedną z najbardziej rozbudowanych deklaracji przyjętych na poziomie premierów w trzydziestoletniej historii V4.

Szczyt w Krakowie ma stanowić kulminacyjny punkt obchodów 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej. Wcześniej odbyły się m.in. wideokonferencja przewodniczących parlamentów V4 oraz szczyt prezydentów V4 na Mierzei Helskiej.

Grupa Wyszehradzka powstała w 1991 roku, a w jej skład weszły Polska, Czechosłowacja i Węgry. Po rozpadzie Czechosłowacji na Czechy i Słowację, oba kraje uzupełniły Grupę. 30 lat temu ustalono, że kraje Grupy będą wzajemnie konsultować i koordynować swoje działania, oraz że na arenie międzynarodowej będą wzajemnie wspierać swoje dążenia. Głównymi założeniami była wspólna integracja z Europą i strefą atlantycką, aby nie generować nowych podziałów po upadku bloku wschodniego. Z tego wynikała część deklarowanych na spotkaniu założeń np. poszanowanie praw człowieka, budowanie demokracji parlamentarnej, niwelowanie gospodarczych i administracyjnych pozostałości po poprzednim ustroju.

Program szczytu:

  • godz. 10.15 powitanie premierów Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Przewodniczącego Rady Europejskiej przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Zamek Królewski na Wawelu, Dziedziniec Arkadowy
  • godz. 10.30 family foto Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej i Przewodniczącego Rady Europejskiej. Zamek Królewski na Wawelu, Sala Senatorska
  • godz. 10.40 udział Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej i Przewodniczącego Rady Europejskiej w sesji plenarnej. Zamek Królewski na Wawelu, Sala Poselska
  • godz. 11.50 śniadanie oficjalne wydawane przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z okazji Szczytu Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Przewodniczącego Rady Europejskiej. Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. M. Konopnickiej 17
  • godz. 13.15 ceremonia podpisania przez Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej Deklaracji Rocznicowej i Deklaracji Cyfrowej. Centrum Kongresowe ICE Kraków, Sala Teatralna ul. M. Konopnickiej 17
  • godz. 13.25 spotkanie Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej z przedstawicielami mediów. Centrum Kongresowe ICE Kraków, Sala Teatralna, ul. M. Konopnickiej 17
  • godz. 14.20 udział Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej w sesji plenarnej poświęconej wspólnym transgranicznym projektom cyfrowym. Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. M. Konopnickiej 17
  • godz. 15.10 udział Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej w panelu tematycznym The future of the V4 region: where business meets creativity and innovation. Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. M. Konopnickiej 17.
  • godz. 18.00 uroczystość przekazania zbroi młodzieńczej Zygmunta II Augusta

FLESZ - Nowe objawy COVID-19

Wideo

Materiał oryginalny: Szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej na Wawelu. Spotkanie premierów V4 w Krakowie - Gazeta Krakowska

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Irving

A. Ten z orgii będzie, bo podobno to ważna postać była w Fideszu, coś trochę jakby w pisu antek.

p
pytanko

A putin prijechał?

G
Gość

To wstyd, że hołdujemy węgierskiego dyktatora ..Polska już nie solidaryzuje się z państwami demokratycznymi

Dodaj ogłoszenie