Szczypanki nad biustem, czyli Nagroda Literacka za esej

  Szczypanki nad biustem, czyli Nagroda Literacka za esej

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Opisania Śląska w jednym tomie chyba nawet Kazimierz Kutz by się nie podjął. A jednak Małgorzata Szejnert dzieła takiego dokonała.
  Jej "Czarny ogród" przybliża wiekowe dzieje Śląska, Ślązaków i całej historycznie splątanej śląskości. W czasie mijającego stulecia - pisze autorka - Ślązacy doświadczali uniesień patriotycznych i rozczarowań, wyzysku i przekupstwa, szczucia narodowego, powoływania do przeciwnych armii, jednej plagi za drugą. Z końcem 1956 r. akcja łączenia rodzin uruchomiła falę wyjazdów do RFN. W latach 1959-1970 Śląsk opuściło sto tysięcy osób.

  Ducha górniczej braci zawsze podtrzymywała pierońska pracowitość. Szejnert szkicuje losy śląskich rodów. Nie szczędzi obrazków obyczajowych i anegdot. Kto na przykład nie wie, co to są szczypanki nad biustem, może je sobie pooglądać na ilustracji sprzed 99 lat. Nie brak w tomie wątków gdańskich. Przed laty ktoś miał budować jacht dla Gierka i posłano go nad morze, aby zobaczył jak okrynt wyglunda.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo