Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia w aptekach? "Zasadna jest jak najszybsza zmiana prawa i umożliwienie farmaceutom wykonywania szczepień przeciw grypie"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
brak
Prawdopodobnie już w przyszłym roku Polska stanie przed wyzwaniem dystrybucji szczepionek przeciw koronawirusowi. Eksperci ostrzegają - na tak skomplikowaną operację powinniśmy szykować się już teraz. Ważnym elementem profilaktyki może okazać się wprowadzenie możliwości szczepień przeciw grypie w aptekach.

Programy wykonywania szczepień przeciw grypie w aptekach są realizowane z powodzeniem w wielu europejskich krajach, między innymi we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Danii, a od niedawna także we Francji. Takie rozwiązanie nie doprowadziło do spadku procedur prowadzonych przez lekarzy, a do rozszerzenia ogólnej dostępności.

- System opieki zdrowotnej tej jesieni i zimy może być znacznie obciążony zarówno przez wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2, sezon grypowy oraz czas zachorowań na infekcje grypopodobne. Zaszczepienie się przeciw grypie może ułatwić diagnostykę, a zaimplementowanie standardów europejskich np. szczepień w aptekach do Polski przyniosłoby wiele korzyści takich jak ułatwienie dostępu do szczepień i odciążenie służby zdrowia – podkreślił Darragh O’Loughlin’a, ekspert z Irlandii, Sekretarz Generalny Irlandzkiej Unii Aptek.

Koncepcja poszerzenia uprawnień farmaceutów nie jest zupełną nowością. Takie założenie pojawiło się bowiem w dokumencie „Polityka Lekowa Państwa na lata 2018-2022”. Rozwiązanie wymaga jednak a przede wszystkim stworzenia kompleksowego systemu szkoleń oraz znaczących zmian legislacyjnych.

– Zasadna jest jak najszybsza zmiana prawa i umożliwienie farmaceutom wykonywania szczepień przeciw grypie. Aktualnie farmaceuci nie są uprawnieni ani do dokonywania badania kwalifikacyjnego, ani do realizacji samego szczepienia – podkreśliła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Środowisko medyczne obejmujące zarówno lekarzy, pielęgniarki, jak i samych aptekarzy pozytywnie odnosi się do tego pomysłu. W Polsce liczba aptek przewyższa średnią w innych, europejskich krajach - obecnie nie ma też problemu z dotarciem do farmaceuty nawet w mniejszych miejscowościach. Warto podkreślić, że w naszym kraju pracuje około 30 tys. farmaceutów, którzy ukończyli bardzo wymagające studia na uczelniach medycznych. Szczepienia w aptekach odciążyłyby więc system Podstawowej Opieki Zdrowotnej, który od lat boryka się z deficytem personelu.

– Szczepienia mogą odbywać się w aptece. Proszę przejąć tę pałeczkę, jeśli chodzi o szczepienia przeciw grypie. Nie mam nic przeciwko szczepieniom wykonywanym przez farmaceutów, wraz z idącymi za tym konsekwencjami –powiedziała dr Bożena Janicka, Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Z pewnością podstawowym wyzwaniem pozostaje modyfikacja lokali aptecznych polegająca na wydzieleniu pomieszczenia do szczepień, a także przeprowadzenia szeregu szkoleń. Pojawienie się szczepień przeciw koronawirusowi będzie jednak ogromnym wyzwaniem dystrybucyjnym dla polskiego sektora medycznego, dlatego ważnym krokiem z punktu widzenia dostępności profilaktyki, byłoby nadanie nowych kompetencji farmaceutom.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki