Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciwko COVID-19. Ruszyły zapisy kolejnych roczników! Aktualny harmonogram rejestracji i instruktaż zapisów

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Terminy rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19. Oto wszystko, co musisz wiedzieć!
Terminy rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19. Oto wszystko, co musisz wiedzieć! Fot. Karolina Misztal
Kilka dni temu uruchomiono rejestrację szczepień przeciwko koronawirusowi kolejnym rocznikom. Na szczepienie można zarejestrować się na kilka sposobów. Warto jednak wspomnieć, że zapisy online ruszają o północy każdego dnia, a przez infolinię - o godz. 6:00. Wszystkie osoby, które nie zdążyły zarejestrować się w przydzielonym dniu, będą mogły zapisać się na szczepienie w późniejszym terminie. Ze względu na duże zainteresowanie stworzyliśmy zestawienie, w którym znajdziecie najważniejsze informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. To musisz wiedzieć o szczepieniach na COVID-19! Sprawdź harmonogram najbliższych rejestracji!

Szczepionki to najskuteczniejsza metoda chroniąca nas przed różnymi chorobami. Co ciekawe, z tego rozwiązania korzystamy z powodzeniem od lat. Ludzkość od wielu miesięcy wyczekiwała skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi i... udało się. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy naukowców niemalże z całego świata możemy korzystać z tego dobrodziejstwa, a co za tym idzie - uchronić siebie i innych przed zakażeniem.

Na przestrzeni ostatnich tygodni kwestia rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19 wzbudzała wiele kontrowersji. Niektórzy skarżyli się nawet na dezinformację w tej materii. Dlatego - w oparciu o informacje opublikowane przez resort zdrowia - stworzyliśmy zestawienie, w którym znajdziecie najważniejsze informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. Oto harmonogram rejestracji na szczepienia w najbliższym czasie!

Szczepienie na koronawirusa. Kto może zarejestrować się w czwartek, 15 kwietnia 2021 roku?

W czwartek, 15 kwietnia 2021 roku ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla rocznika 1965.

Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie.

WAŻNE! Jeżeli będzie mniejsze zainteresowanie rejestracją, to po 24 kwietnia zostanie uruchomiona rejestracja dla kolejnych roczników.

Harmonogram rejestracji na szczepienia. Rocznik 1966-1973

Poniżej zamieszczamy aktualny harmonogram rejestracji oraz informacje dla osób z poszczególnych grup wiekowych. W marcu otwarto rejestrację dla osób od 60. roku życia. W kwietniu uruchomiono zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

  • 16 kwietnia – rocznik 1966,
  • 17 kwietnia – rocznik 1967,
  • 19 kwietnia – rocznik 1968,
  • 20 kwietnia – rocznik 1969,
  • 21 kwietnia – rocznik 1970,
  • 22 kwietnia – rocznik 1971,
  • 23 kwietnia – rocznik 1972,
  • 24 kwietnia – rocznik 1973.

Harmonogram ten zapewnia elastyczność. W sytuacji, gdy znajdziesz się już w gronie uprawnionych, ale z pewnych względów nie zapiszesz się na szczepienie w danym dniu, będziesz mógł to zrobić później.

WAŻNE! Powyższa lista będzie aktualizowana wraz z pojawieniem się nowych terminów.

Koronawirus. Jak się zarejestrować na szczepienie przeciwko COVID-19?

Jeżeli nadszedł już Twój etap rejestracji, masz 4 możliwości zapisu na szczepienie. Poniżej znajdziesz szczegółowe opisy każdego z nich.

1. ZADZWOŃ NA CAŁODOBOWĄ I BEZPŁATNĄ INFOLINIĘ - 989

Można zrobić to samemu lub za pośrednictwem kogoś bliskiego z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie - jeśli podałeś numer telefonu - otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

2. ZAREJESTRUJ SIĘ ELEKTRONICZNIE POPRZEZ E-REJESTRACJĘ DOSTĘPNĄ NA PACJENT.GOV.PL

System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie otrzymasz wiadomość o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

3. SKONTAKTUJ SIĘ Z WYBRANYM PUNKTEM SZCZEPIEŃ

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia.

W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

Mapę punktów szczepień znajdziesz tutaj.

4. WYŚLIJ SMS

Wyślij SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. Wysyłając SMS pod jeden z wyżej wskazanych numerów (oba numery prowadzą do jednego systemu), połączysz się z systemem, który pokieruje Cię krok po kroku. Najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

WAŻNE! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Szczepienie osób przewlekle chorych

Rejestracja pacjentów onkologicznych, dializowanych, po przeszczepach i mechanicznie wentylowanych rozpoczęła się 10 marca 2021 r., a szczepienia - 15 marca. Osoby przewlekle chore, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby COVID-19 lub śmierć z jej powodu, mają prawo do jak najszybszego zaszczepienia. Poniżej zamieszczamy listę pacjentów, którzy mogą zaszczepić się priorytetowo:

  • osoby dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • osoby z chorobą nowotworową, u którego po 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
  • osoby z chorobą nowotworową, ale przed rozpoczęciem leczenia,
  • osoby po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u którego prowadzi się leczenie immunosupresyjne,
  • osoby oczekujące na przeszczep,
  • osoby poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej,

Szczepienia przeciwko COVID-19. Jak się do nich przygotować?

Z dostępnych informacji wynika, że nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepienia. W związku z tym można zaszczepić się w ciągu całego dnia, bez względu na spożywanie posiłków. Warto jednak zadbać o to, aby być wyspanym. Wskazane jest również wcześniejsze ograniczenie spożycia alkoholu i zjedzenie posiłku.

Wszelkie aktualne informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi znajdziesz na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie.

ZOBACZ TAKŻE: „Nieufnici” czy owce? Kim są ludzie, którzy wierzą lub nie w pandemię i szczepienia? Psycholog o teoriach spiskowych i antycovidowcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki