Szczepienia przeciw COVID-19. W Polsce perswazja spocznie na lekarzach POZ. Będzie francuska zachęta do szczepień?

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Osobiste zachęty od lekarza POZ mają być nową formą aktywnego wywierania wpływu do przyjęcia szczepionki w Polsce. Byłby to powrót do rozwiązania, o którym ministerstwo zdrowia mówiło już w maju
Osobiste zachęty od lekarza POZ mają być nową formą aktywnego wywierania wpływu do przyjęcia szczepionki w Polsce. Byłby to powrót do rozwiązania, o którym ministerstwo zdrowia mówiło już w maju @Karolina Misztal
Udostępnij:
Lekarze POZ mają w telefonicznych rozmowach przekonywać do szczepień. Ostrzejszych rozwiązań, takich jakie wprowadzono we Francji, nie będzie – to stanowisko polskiego rządu. Z drugiej strony, możliwy jest powrót twardych obostrzeń jesienią. Mec. Roman Nowosielski, były sędzia Trybunału Stanu podkreśla, że ewentualne przywileje dla zaszczepionych osób należałoby oceniać jako działanie na rzecz dobra wspólnego.

Szczepienia przeciw COVID-19. W Polsce perswazja spocznie na lekarzach POZ

Osobiste zachęty od lekarza POZ mają być nową formą aktywnego wywierania wpływu do przyjęcia szczepionki w Polsce. Byłby to powrót do rozwiązania, o którym ministerstwo zdrowia mówiło już w maju.

– Rząd rozważa różne pomysły, których celem jest większe zaangażowanie POZ w akcję szczepień. W grę wchodzi motywacja finansowa, ale myślimy także o innych rozwiązaniach – mówił na jednej z konferencji w minionym tygodniu rzecznik rządu Piotr Müller, a wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że nie ma planów wprowadzenia obowiązku szczepienia.

Prawdopodobnie wkrótce każdy niezaszczepiony odbierze telefon od swojego lekarza. „Nagrodą” za przekonanie do szczepienia byłby dodatek finansowy dla medyków, natomiast, gdyby lekarz takiego telefonu nie wykonał, mógłby zostać „upomniany” (np. mandatem) – tak ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”.

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak świat zachęca do szczepień?

Jednak coraz więcej unijnych krajów chce w bardziej zdecydowany sposób wpływać na tych, którzy nie przyjęli jeszcze szczepionki. We Francji wprowadzony na początku tygodnia przepis, który udostępnił restauracje, pociągi i samoloty tylko dla zaszczepionych, spowodował, że w punktach szczepień pojawił bardzo szybko milion osób. Obowiązkowym szczepieniem objęto służbę medyczną.

Debata na temat takich rozwiązań rozpoczęła się w Hiszpanii, w Grecji (obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 wprowadzono już jakiś czas temu w Watykanie). Wszystko, by powstrzymać pandemiczną IV falę, za którą odpowiadać ma zmutowany wariant koronawirusa o nazwie delta.

Przywileje dla zaszczepionych to łamanie obywatelskich wolności?

Pojawiły się głosy, że „preferencje” dla osób zaszczepionych to łamanie obywatelskich wolności (głosy takie obecne są i w debacie publicznej w Polsce, mówił o tym m.in. poseł Konfederacji Sławomir Mentzen).

Mecenas Roman Nowosielski, były sędzia Trybunału Stanu zgadza się, że można je uznać za „dzielenie i różnicowanie społeczeństwa”, mające jednak uzasadnienie.

– Jeśli uznamy szczepienia przeciw COVID-19 za sposób zabezpieczenia przed chorobą, a wiemy dziś, że one radykalnie zmniejszają ryzyko ciężkiego zachorowania i śmierci, to należy akcję szczepienia uznać za narzędzie służące dobru wspólnemu. A obowiązek dbałości o dobro wspólne wynika wprost z zapisów konstytucji – tłumaczy mec. Roman Nowosielski.

– Oczywiście, podejmowanie starań, które byłyby na to ukierunkowane, musiałoby mieć swoje źródło w ustawie, bo mówimy jednak o ograniczeniu praw i wolności obywatelskich. W takim akcie prawnym konkretne osoby, np restauratorów, można wyposażyć w uprawnienie służące ochronie dobra wspólnego poprzez zapobieganie skutkom rozprzestrzeniania się choroby. Jest to stan wyższej konieczności, w którym poświęcamy dobro indywidualne, dobre samopoczucie osoby, która nie chce przyjąć szczepionki, na rzecz bezpieczeństwa społecznego.

– Nikt nie musi się godzić na to, by dobre samopoczucie osoby, która nie chce się szczepić, stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa jego i wielu innych osób. Tym bardziej, co jest bardzo ważne, że nie ma medycznych przeciwwskazań do przyjmowania szczepionki. Natomiast, jeśli takie ograniczenie praw i wolności obywatelskich nie zostałoby wprowadzone na mocy ustawy, byłoby praktycznie nielegalne.

Polski rząd metod wprowadzonych we Francji obecnie nie rozważa, choć zapowiada, że rozwiązania zastosowane zagranicą są analizowane.

– Może dojść do sytuacji, że w Polsce będą wdrożone zasady powodujące, aby osoby, które nie są zaszczepione, nie stwarzały ryzyka dla osób zaszczepionych – mówił szef GIS Krzysztof Saczka (jednak wypowiedź tę tonował później rzecznik rządu Piotr Müller).

Jednocześnie, rząd przestrzega, że jesienią restrykcje pandemiczne mogą być ponownie zaostrzane z uwagi na rozprzestrzeniający się wariant delta.

Marcin Samsel, ekspert zarządzania kryzysowego, wykładowca Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni podkreśla, że w Polsce, podobnie jak w wielu krajach europejskich, preferencje dla zaszczepionych i wprowadzenie obowiązkowego szczepienia dla poszczególnych grup zawodowych, to w tym momencie jedyny sposób przyspieszenia zmagań o tzw. odporność populacyjną.

– Polacy nie wierzą w szczepienia, lekceważą covid – mówi. – Dziś marketingiem, argumentami naukowymi, nie przekonamy ludzi do szczepień. Skoro działania zachęcające przestały być skuteczne, wydaje się sensowne rozważenie działań w pewnym stopniu przymuszających.

– Decyzja nadal powinna należeć do obywateli, ale komunikat musi być wyraźny – jeśli chcesz uczestniczyć w normalnym życiu, musisz być zaszczepiony. Nie chcesz? W porządku, ale nie przychodź do restauracji, do kina, na koncert itp. To nie jest dzielenie społeczeństwa, tylko ratowanie ludzi. Niezaszczepieni są zagrożeniem nie tylko dla siebie, innych niezaszczepionych, ale też dla tych, którzy się już zaszczepili.

Samsel przytacza przykład pijanych kierowców.

– Piętnuje się ich, bo łamią zasady i stanowią zagrożenie dla innych. Podobnie jest z osobami niezaszczepionymi – mówi. – Cel mamy wszyscy ten sam – powrót do normalnego życia społeczno-gospodarczego. Niestety, brniemy w zupełnie przeciwnym kierunku.

– Będziemy ponosić konsekwencje tego, że dziś niemal nikt nie przestrzega już zasad DDM. Według wszelkich modeli, jeżeli przekroczymy liczbę tysiąca zakażeń dziennie, to chwilę później pandemia rozleje nam się po kraju bardzo szybko, a przypomnę, że umieralność w Polsce z powodu COVID-19 jest bardzo duża. Poza tym IV fala to także wielkie zagrożenie dla naszej gospodarki.

Dlaczego w Polsce spada zainteresowanie szczepieniami?

Dr hab. Janusz Erenc, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego przyczyn spadku gotowości do szczepień upatruje w społecznym „oswojeniu koronawirusa”.

– Zagrożenie maleje, liczba zakażeń, przypadków jest coraz niższa, obostrzenia są bardzo poluzowane. Automatycznie presja „zaszczep się”, słabnie, obywatele przestają ją odczuwać. Pamiętamy na początku roku – kiedy obawy przed covidem były większe, gotowość do przyjęcia preparatu również obejmowała znacznie większy odsetek Polek i Polaków. Tak samo było przecież w kwestii zaangażowania w przestrzeganie obostrzeń. Dziś pandemię racjonalizujemy coraz bardziej.

Przypomnijmy, do szczepień w Polsce zachęcają w ramach kampanii postacie świata kultury, a od niedawna Kościół. Rozpoczęła się także loteria dla osób po szczepieniu, nie mówiąc o ułatwieniach w podróżowaniu dzięki unijnemu paszportowi. Na liczbę zaszczepionych wydają się nie wpływać ułatwienia dla zaszczepionych w kinach (niedawno sieć kin Helios wycofała się z takiego rozwiązania z uwagi na hejt w Internecie), na basenach czy w salach koncertowych.

Janusz Erenc podkreśla, że ci przedstawiciele polskiego społeczeństwa, którzy zgadzali się z założeniem akcji szczepienia, preparat mający chronić przed ciężkim przebiegiem covid już przyjęli.

– Wobec pozostałych trzeba wykorzystać zarówno racjonalne metody zachęcania (loteria jest tu dobrym przykładem), jak i emocjonalne – związane choćby z istniejącym zagrożeniem dla bliskich czy patriotyzmem. Kolejnych obostrzeń również należy się spodziewać, takich jak choćby zastosowany we Francji zakaz wejścia do restauracji dla niezaszczepionych czy obowiązek szczepienia dla służb medycznych, mundurowych czy nauczycieli, nie tylko ze względu na charakter pracy – z bezpośrednim kontaktem z ludźmi, ale także społeczny przykład – podkreśla socjolog.

TOP 20 najlepiej wyszczepionych w województwie pomorskim! Tu...

FAQ - wszystko o koronawirusie i COVID-19

Co należy wiedzieć o wirusie SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego chorobie COVID-19? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Co to jest koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 to jeden z siedmiu poznanych dotąd gatunków koronawirusów ludzkich, które wywołują zakażenia układu oddechowego. Oprócz nowego koronawirusa są to także wirusy przyczyniające się do łagodniejszych infekcji sezonowych, które są odpowiedzialne za 15-30 procent zachorowań uznawanych za grypę. Nowy koronawirus jest spokrewniony z wirusami SARS-CoV i MERS, które wywołały epidemie w XXI wieku, jednak ich nasilenie nie było tak duże, jak rozmiary obecnej pandemii.

Jak wygląda koronawirus?

Koronawirus to typ wirusa, który składa się z materiału genetycznego w postaci nici RNA zamkniętej w otoczce. Na jej powierzchni posiada charakterystyczne wypustki, które przypominają koronę. W wypustkach zawarte są białka, dzięki którym wirus wnika do komórek, a po zainfekowaniu namnaża się w ich wnętrzu i rozprzestrzenia w organizmie.

Jak przenosi się koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się poprzez wydzieliny chorego, a więc poprzez kichanie, kasłanie, mówienie, a także oddychanie. Wydostając się tą drogą z organizmu jest obecny w powietrzu, również w postaci rozpylonego aerozolu, osiada też na powierzchniach (zwłaszcza podłogach) i przedmiotach. Jest ponadto obecny w moczu i stolcu zakażonego, i z tego powodu można zarazić się nim w toalecie. Źródłem infekcji jest nie tylko wdychanie drobin zawierających wirusa, ale też dotykanie skażonych powierzchni, a następnie ust, nosa lub oczu, jak również spożywanie zanieczyszczonych nim produktów spożywczych, również mrożonych.

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa?

Pandemia koronawirusa, czyli epidemia o zasięgu światowym, począwszy od grudnia 2019 roku przybiera jedynie na sile. Istnieją co prawda teorie, że może wygasnąć sama, gdy zarazi się 45-60 procent społeczeństwa i nie będzie już kolejnych potencjalnych ofiar. Scenariusz osiągnięcia tzw. odporności stadnej (inaczej zbiorowej) nie jest jednak potwierdzony i wiąże się z dużym odsetkiem zgonów, dlatego jedyną nadzieją na zakończenie epidemii jest wynalezienie skutecznej i bezpiecznej szczepionki, a następnie wprowadzenie masowych szczepień. Może to się udać najwcześniej w 2021 roku.

Skąd się wziął koronawirus?

Nowy koronawirus pochodzi z Chin, a za jego źródło uważa się targ rybny w mieście Wuhan w prowincji Hubei. Tak, jak wiele koronawirusów, jest to wirus odzwierzęcy, jednak do tej pory nie potwierdzono z wszelką pewnością, od jakiego gatunku zwierząt pochodzi. Naukowcy wskazują na nietoperze z rodziny podkowcowatych, jednak w grupie podejrzanych przez jakiś czas znajdowały się także łuskowce. Na początku pandemii pojawiły się ponadto przypuszczenia, że do rozwoju epidemii przyczyniły się także bezdomne psy.

Czym różni się infekcja koronawirusem od grypy?

Choć średnio co piąta infekcja grypopodobna jest spowodowana zwykłymi koronawirusami ludzkimi, jego nowy gatunek w postaci SARS-CoV-2 jest dużo bardziej niebezpieczny i u części chorych atakuje również narządy poza układem oddechowym. Prawdziwa grypa jest wywoływana przez wirusy grypy, natomiast nowy koronawirus wywołuje COVID-19. Choć mogą powodować podobne objawy, COVID-19 jest bardziej zaraźliwy od grypy i u niektórych wiąże się poważnymi powikłania. Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zwykle rozwijają się dłużej, bo 2-14 dni, a średnio 5 dni (dla grypy to 1-4 dni), a chorzy z COVID-19 dłużej zarażają też innych. Podczas gdy istnieją skuteczne leki i szczepionki przeciw grypie, na efektywne środki przeciw COVID-19 trzeba jeszcze poczekać.

Co to jest COVID-19?

COVID-19 to oficjalna nazwa choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Jest to wysoce zakaźna infekcja, która może powodować śmiertelne powikłania. Wciąż nie ma w pełni skutecznego leku na COVID-19 ani też przeciwdziałającej mu szczepionki, która mogłaby być podawana profilaktycznie.

Jakie choroby wywołuje koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę nazwaną COVID-19. Najczęściej jest to zakażenie dróg oddechowych mogące skutkować zapaleniem płuc, choć u części chorych koronawirus atakuje też (jednocześnie lub osobno) układ pokarmowy. W procesie rozwoju choroby koronawirus może powodować też zmiany w układzie nerwowym, krwiotwórczym, głównych narządach (m.in. serce, nerki, wątroba), naczyniach krwionośnych i skórze. Skutkiem powikłań zakażenia mogą być stany bezpośrednio zagrażające życiu, takie jak udar mózgu, zapalenie wielonarządowe czy zespół niewydolności oddechowej (ARDS).

Ile osób umiera z powodu koronawirusa, a ile zdrowieje?

Według statystyk 99 procent zakażonych koronawirusem przechodzi infekcję łagodnie, a tylko w 1 procent przypadków ma ona przebieg ciężki lub krytyczny. Tylko 3 procent wszystkich przypadków na świecie, które uznano za zamknięte, zakończyło się śmiercią pacjenta, natomiast odsetek zgonów w Polsce to 4 procent. Odsetek pacjentów wyleczonych lub zwolnionych ze szpitala w naszym kraju wynosi więc 96 procent.

Czy zakażenie koronawirusem może nie powodować objawów?

Jest to sytuacja stosunkowo częsta, bo według badań w momencie uzyskania dodatniego wyniku testu na koronawirusa objawów nie ma 20-40 proc. zakażonych. Choć u części osób objawy mogą pojawić się pod dłuższym czasie, liczonym nawet w tygodniach, u innych nie wystąpią wcale lub będą niespecyficzne, a przez to nie zostaną uznane za oznakę zakażenia (jak to bywa w przypadku zmęczenia czy bólów głowy). Objawów infekcji najczęściej nie mają dzieci, choć po pewnym czasie może ona i tak doprowadzić do ciężkich powikłań w postaci wielonarządowego zapalenia. Osoby bezobjawowe mogą zarażać innych, choć nie z takim nasileniem, co te kaszlące i kichające.

Jakie są objawy koronawirusa?

Objawy zakażenia koronawirusem próbowano klasyfikować na różne sposoby, a obecnie obowiązuje m.in. ich podział według nasilenia COVID-19:

  1. objawy grypopodobne bez gorączki: ból głowy, utrata węchu, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak gorączki.
  2. objawy grypopodobne z gorączką: ból głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła, chrypa, gorączka, utrata apetytu.
  3. objawy żołądkowo-jelitowe: ból głowy, utrata węchu i apetytu, biegunka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak kaszlu.
  4. objawy ciężkie 1. stopnia ze zmęczeniem: ból głowy, utrata węchu, kaszel, gorączka, chrypa, ból w klatce piersiowej, zmęczenie.
  5. objawy ciężkie 2. stopnia z dezorientacją: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypa, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, dezorientacja, bóle mięśni.
  6. objawy ciężkie 3. stopnia, brzuszne i oddechowe: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypa, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, dezorientacja, bóle mięśni, spłycony oddech, biegunka, ból brzucha.

Jak można wykryć koronawirusa?

Obecność koronawirusa w organizmie stwierdza się poprzez wykrycie jego genów (nici RNA) w wydzielinie pobranej z nosogardzieli, ewentualnie ze śliny. Badaniem, które umożliwia jego identyfikację, jest tzw. reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją RNA (RT-PCR, inaczej badanie genetyczne lub molekularne), którą mogą przeprowadzać jedynie wyspecjalizowane laboratoria. Natomiast dopuszczone od listopada badanie diagnostyczne w postaci testów immunologicznych (serologicznych) nie wykrywa koronawirusa, tylko przeciwciała wytworzone przez organizm, by móc go zwalczyć. Tym samym dodatni wynik tego testu wskazuje na infekcję aktywną lub już przebytą.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Jedynym sposobem ochrony przed zakażeniem koronawirusem jest unikanie kontaktów z jego potencjalnymi nosicielami. Oznacza to przede wszystkim izolację domową, a w miejscach publicznych – stosowanie środków profilaktycznych takich jak dystans społeczny (1,5-2 metry odstępu między ludźmi), noszenie maseczek ochronnych zakrywających usta i nos oraz skrupulatną higienę dłoni. Zalecane jest ponadto zachowanie higieny podczas spożywania i przygotowywania posiłków, a także odpowiednia obróbka termiczna produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jak długo trwa infekcja koronawirusem?

Czas ten zależy od nasilenia infekcji. Większość osób z łagodnymi objawami zakażenia wraca do zdrowia w ciągu 30-60 dni. Natomiast w przypadku przeważającej części pacjentów w stanie ciężkim zdrowienie trwa powyżej 60-90 dni. W przypadku utrzymywania się symptomów infekcji przez wiele tygodni mówimy o tzw. długim COVID-19. U części pacjentów zmiany w organizmie wywołane przez COVID-19 mogą być trwałe. Mogą obejmować zmniejszenie powierzchni czynnej płuc, uszkodzenia mięśnia sercowego z arytmią, niewydolność nerek, zakrzepicę żył głębokich czy stany pozapalne jelit. Ozdrowieńcy, którzy mają za sobą krytyczny przebieg choroby, mogą wymagać długotrwałej rehabilitacji i opieki zdrowotnej.

Co robić przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem?

Podejrzewając zakażenie koronawirusem należy wykonać test w jego kierunku, który ze skierowaniem lekarskim jest bezpłatny, a bez skierowania kosztuje 350-500 zł. Jeżeli objawy infekcji występują dłużej, np. przez tydzień, można wykonać test na przeciwciała (na podobnych warunkach). Aby uzyskać skierowanie, należy umówić się na teleporadę w przychodni POZ lub za pomocą formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia. Wyjątkiem są dzieci do 2. roku życia, które muszą być zbadanie przez lekarza. Po wystawieniu skierowania należy udać się do punktu pobrań; osoby zmotoryzowane mogą udać się też do mobilnego punktu pobrań. W sytuacji, gdy przy infekcji pojawi się duszność, ucisk w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem, należy wezwać karetkę lub udać się prywatnym samochodem do szpitala zakaźnego.

Co to jest osocze ozdrowieńców?

Osocze ozdrowieńców to preparat pozyskiwany z krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Zawiera ono przeciwciała anty-SARS-CoV-2, które organizm wytwarza w celu zwalczenia koronawirusa. Podawanie ich chorym na drodze transfuzji stanowi metodę leczenia, która łagodzi objawy i skraca czas trwania choroby. Osocza wciąż brakuje, dlatego o jego oddawanie apelują nie tylko lekarze, ale też rząd.

Jak leczyć infekcję koronawirusem?

Ponieważ nie istnieje całkowicie skuteczny środek zwalczający koronawirusa, a te stosowane w ciężkich przypadkach są dostępne tylko w szpitalach, COVID-19 leczy się jedynie w sposób objawowy. Oznacza to, że środki stosowane w leczeniu domowym mogą jedynie łagodzić symptomy infekcji takie jak kaszel, ból gardła, katar, gorączka, ból mięśni czy zapalenie spojówek. W tej roli sprawdzają się preparaty ogólnie dostępne bez recepty w aptekach i drogeriach, które podaje się również przy zwykłych infekcjach oddechowych. W przypadku terapii w szpitalu skuteczne jest leczenie za pomocą osocza ozdrowieńców, musi jednak być rozpoczęte w maksymalnie ciągu kilku dni od początku infekcji i zawierać odpowiednio wysoki poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie