Szczeniaki w śmietniku

  Szczeniaki w śmietniku

  Natasza Jatczyńska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Trudno zliczyć psy, które w wakacje są porzucane przez właścicieli. - Tylko w ostatnim czasie trafiło do nas kilkanaście takich czworonogów. Niektóre były na wpół żywe z wygłodzenia i stresu - mówi Barbara Zarudzka, prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Obrońców Praw Zwierząt w Pasłęku.
  Psy znajdowane są na polach, przy drogach, a ostatnio nawet w śmietniku. Wakacje to jeden z gorszych okresów dla pasłęckiego stowarzyszenia.

  - Ludzie wyjeżdżają na urlop z psem, a po drodze go porzucają. Im dalej od domu, tym lepiej, bo to daje gwarancję, że nie trafi z powrotem. To prawdziwa plaga - dodaje Zarudzka.

  Nie ma tygodnia, żeby do stowarzyszenia nie trafiła informacja o wałęsającym się zwierzaku.
  Zdarza się jednak, że mieszkańcy sami rozwiązują ten problem. Kilka dni temu wolontariusze ze stowarzyszenia uratowali dwa szczeniaki. Leżały w śmietniku. Suka miała mniej szczęścia. Ktoś ją zastrzelił.

  - Trudno opisać okrucieństwo, z jakim traktowane są zwierzęta. Głodzenie, pobicia, przywiązywanie do drzewa, strzelanie do nich - to wszystko się zdarza, to nie wymysł nawiedzonych obrońców zwierząt - przekonuje Zarudzka. - Najgorsze jest jednak, że osoby, które dopuszczają się takich rzeczy, są praktycznie bezkarne. Drastyczne sprawy czasami trafiają do sądu, ale co z tego, gdy i tak są umarzane.

  W Pasłęku znaleźli się ludzie, którzy chcą pomóc zwierzakom. W stowarzyszeniu działa kilkunastu wolontariuszy. Wspomaga ich kolejnych kilkanaście osób, w tym strażnicy miejscy, władze gminy Pasłęk, weterynarze i policjant - treser psów.
  - Dzięki nim zwierzaki są leczone, a kilkudziesięciu udało się znaleźć dom - mówi pani prezes.

  Na adopcje czekają kolejne pieski. Osoby zainteresowane ich przygarnięciem mogą zgłosić się do stowarzyszenia.
  - Ostrzegam, że nasze pieski trafiają tylko do sprawdzonych domów. Już raz je ktoś porzucił, nie chcę, by to się powtórzyło - dodaje Barbara Zarudzka.

  Czujni sąsiedzi

  O chudym i wygłodniałym psie, który wyje z głodu, dowiedzieliśmy się od mieszkanki Czachówka (gm. Gardeja). Kobieta w rozmowie telefonicznej opowiedziała reporterom kwidzyń-skiego oddziału "Polski Dziennika Bałtyckiego", że pies jest zabiedzony i poprosiła, żeby zaalarmowali odpowiednie służby. Sprawę przekazaliśmy policjantom z posterunku w Gardei. -Właściciel tłumaczył na początku, że pies chorował, dlatego jest taki chudy - mówi mł. asp. Lech Przanowski, szef policji w Gardei.
  Funkcjonariusze poprosili lekarza weterynarii, by ten ocenił stan zwierzęcia. Weterynarz przyznał, że pies jest w złej kondycji, gdyż dostaje zbyt mało jedzenia. Zalecił także, by zwierzę zostało odrobaczone. Śladów bicia nie znalazł. Właściciel bronił się, tłumacząc, że pracuje od godz. 7 do 19 w sąsiedniej wsi i daje jeść czworonogowi rano i wieczorem.
  - Mężczyzna obiecał, że zajmie się lepiej psem. Ma go przenieść w miejsce, gdzie pracuje i częściej karmić. Za dwa tygodnie sprawdzimy, czy dotrzyma słowa - mówi mł. asp. Lech Przanowski.

  Gdzie zgłosić

  Jeśli zauważyłeś wałęsające się zwierzę bez opieki, powiadom o tym straż miejską, schronisko lub weterynarza, a na wsi pracowników urzędu gminy lub sołtysa.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo