Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szarżował autem po Głównym Mieście w Gdańsku. Był niepoczytalny. Jak wymiar sprawiedliwości ocenia takie sprawy?

red.
Pomorskie998
Próbował rozjechać samochodem przechodniów na ul. Długiej w Gdańsku. Prokuratura stwierdziła, że jest niepoczytalny. Zaburzenia psychiczne i niepoczytalność mogą wpłynąć na prawo jazdy? Co mówią przepisy? Jak wymiar sprawiedliwości zapatruje się na tego typu sprawy?

Niepoczytalność a prawo jazdy

Według prawa osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą starać się o prawo jazdy. Warunkiem jest jednak przedstawienie pozytywnej opinii lekarza prowadzącego. Osoby z niedorozwojem umysłowym lub zaburzeniami osobowości są całkowicie wykluczone z możliwości posiadania uprawień do prowadzenia pojazdu.

- Jeżeli chodzi o podstawy odpowiedzialności w prawie karnym, jedną z nich jest wina. Są pewne osoby, które z racji pewnych dysfunkcji, niedojrzałości albo stanów, w którym się znalazły, bo to są w sumie trzy grupy okoliczności — nieletniość, niepoczytalność i błąd. Z tej, że winy — w tym rozumieniu prawa karnego — nie ponoszą - wyjaśnia profesor Wojciech Cieślak, prawnik specjalizujący się w zakresie prawa karnego, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. - Zatem nie mogą także ponosić odpowiedzialności karnej, ponieważ brak możliwości czy zdolności do zawinienia w tym wypadku sprawia, że całość przesłanek, które regulują odpowiedzialność karną, się dezaktualizuje. Jeżeli wypada, któraś z tych kostek domina, o odpowiedzialności karnej w znaczeniu ścisłym, czyli znaczeniu, że można przeprowadzić postępowanie zakończone wyrokiem skazującym i człowieka zaordynować taką czy inną karą, to jest wykluczone. Możliwe jest stosowanie środków zabezpieczających w postaci np. umieszczenia w zakładzie leczenia.

Wojciech Cieślak zaznaczył również, że nic nie powinno się zmienić, jeśli chodzi o przepisy dotyczące karalności osób niepoczytalnych. Zgodnie z prawem osoba, która jest niepoczytalna, nie ponosi odpowiedzialności karnej, bo nie może odpowiadać za czyn popełniony w chwili niepoczytalności.

Przepisy stanowią, że w takim wypadku sprawca nie popełnia przestępstwa, a prowadzone postępowanie musi zostać umorzone w stosunku do podejrzanego. Istnieje również poczytalność ograniczona - okoliczność niewyłączająca winy, ale zezwalająca na odstąpienie od wymierzenia kary lub środka karnego. Mówi o tym artykuł 17 kodeksu wykroczeń. Do poczytalności ograniczonej można zaliczyć m.in. niektóre odmiany depresji.

Wypadek spowodowany przez osobę niepoczytalną - odszkodowanie, a raczej jego brak

Jeżeli stwierdzono, że kierowca, który potrącił osobę, jest niepoczytalny - kto ponosi odpowiedzieć za wyrządzone szkody? Co z ofiarami wypadków?

Niestety, takie osoby mają problem z otrzymaniem odszkodowania z OC sprawcy, ponieważ kierowca był niepoczytalny i nie można przypisać mu winy. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w 2019 roku w Lublinie, gdzie kobieta lecząca się psychiatrycznie spowodowała wypadek (tego dnia nie zażyła leków). Wówczas pokrzywdzonych zostało 10 osób (uszkodzono 5 samochodów). Biegli psychiatrzy orzekli, że w czasie zdarzenia kobieta była osobą niepoczytalną i nie wiedziała, co się dzieje.

- Ponadto wskazali, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo popełnienia podobnego czynu w przyszłości - poinformował portal "Spotted Lublin".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki