Projekt zainaugurowano podczas konferencji, która odbyła się 21 marca w Hevelianum w Gdańsku.
Celem "Szanuję-segreguję" jest sprawdzenie, czy możliwa jest zmiana naszych nawyków na te przyjazne środowisku i czy można to osiągnąć w ciągu 21 dni.
Chętni mieszkańcy Gdańska będą segregować odpady przez trzy tygodnie. Raz w tygodniu wykonywany będzie pomiar z 5 frakcji (papier, szkło, plastik i metale, resztkowe, odpady bio). Warto dodać, że podczas całego eksperymentu gospodarstwa domowe będą skorzystać ze specjalnych pojemników zamykanych na klucz.
"Szanuję-segreguję" - ekologiczna akcja w Gdańsku. Rusza cas...
Następnie będą uczestniczyć w licznych spotkaniach, m.in. odwiedzą sortownię odpadów, wezmą też udział w warsztatach dotyczących niamarnowania żywności organizowanych przez Bank Żywności w Trójmieście i Akademię Kulinarną K5. Projekt zakończy się kolejny 21-dniowym badaniem – już po "szkole ekologii".
- Rokrocznie wzrasta liczba odpadów. Każdy mieszkaniec Gdańska produkuje rocznie 410 kilogramów odpadów. Jest też dobra informacja – podnosi się świadomość ekologiczna mieszkańców Gdańska. Coraz lepiej wiedzą, w jaki sposób segregować odpady - powiedział obecny na konferencji Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju miasta i mieszkalnictwa.
Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, zwrócił uwagę na ważną inicjatywę.
- W ubiegłym roku wprowadziliśmy 5-pojemnikowy system segregacji odpadów. Ma to ogromny wpływ na to, jak wiele z nich możemy później odzyskać – przyznał.
- Nasz projekt opiera się przede wszystkim na zebraniu informacji zwrotnej od mieszkańców na temat barier praktycznych i socjologicznych utrudniających prawidłowe segregowanie odpadów na co dzień. To bezcenna wiedza. Wierzymy, że dzięki naszej pomocy udział w tym projekcie wywoła pozytywne emocje, które zainspirują uczestników do trwałych zmian. Biorąc pod uwagę, jak wielu partnerów zgodziło się wesprzeć naszą akcję, nie jesteśmy osamotnieni w tym założeniu – dodał prezes Michał Dzioba.
W ramach inicjatywy Pomorski Instytut Naukowy przygotował badanie przeprowadzone na przełomie lutego i marca 2019 r. w 17 dzielnicach Gdańska.
- Na pytanie, czy powinniśmy segregować odpady, ponad 80 procent gdańszczanek i gdańszczan odpowiedziało "tak" - przyznał dr hab. Robert Bęben, prof. nadzw. Katedry Marketingu Uniwersytetu Gdańskiego.
Taki sam procent ankietowych wskazuje, że segregując odpady mają realny wpływ na ochronę środowiska.
Jak wziąć udział w projekcie?
21 marca został ogłoszony casting skierowany do mieszkańców, którzy wraz ze swoimi bliskimi chcą wziąć udział w projekcie.
- Uruchomiliśmy stronę szanujesegreguje.pl, na której zainteresowani podjęciem wyzwania mogą zgłaszać się do projektu poprzez wypełnienie ankiety. Ankiety te będą zbierane do 4 kwietnia do północy. Rodziny, które wyrażą wolę wzięcia udziału w projekcie, przejdą jeszcze casting, a wyłonione w ten sposób gospodarstwa otrzymają wyposażenie niezbędne do pomiaru ilości odpadów przez nie produkowanych – informuje Iwona Bolt, rzecznik prasowy ZU.
Na rodziny biorące udział w akcji "Szanuję-segreguję" czeka również nagroda – weekend w ośrodku SPA w dowolnie wybranym przez siebie terminie oraz specjalne wyposażenie do domu, które otrzymali na początku programu edukacyjnego.
Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:
POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:
- Kalendarz niedziel handlowych w 2019 roku. Sprawdź!
- Dyskonty nie będą mogły sprzedawać produktów marek własnych?
- Po raz trzeci padła główna wygrana w "Milionerach"!
- TOP 100 największych firm na Pomorzu [RANKING]
- Tak mieszka Robert Lewandowski [zdjęcia]
- Nauczyciel płakał, jak poprawiał. Zobacz najlepsze teksty uczniów i nauczycieli
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?